Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çikolata Kanser Yapar mı?

Her yaşta insanın severek yediği besin maddelerinden biri çikolatadır. Her yaşta insan zararı olup, olmadığına aldırmadan, zararı olsa da bunu göze alıp tüketir. İnsanların asla vazgeçemediği yiyeceklerden biri çikolatadır. Ayrıca mutluluk hormonu olarak düşünülmesinden dolayı her türlü ruh halinde tüketilmesi gerekli olan bir besin maddesi olarak algılanır. Bir süreden sonra çikolata insan vücudunda bağımlılık haline gelir, bağımlılık bir süreden sonra da tutku haline gelir. Bu aşamadan sonra çikolatadan vazgeçmek mümkün hale gelmez. Her besin maddesinin çok fazla tüketilmesi insan vücuduna zarar verdiği gibi, çikolata da zarar verir. Biz de bu yazımızda çikolata kanser yapar mı sorusunu ele alacağız.

Çikolatanın en büyük zararı büyük oranda bağımlılık yapmasıdır. Normalde çikolatayı çok az yeme gibi bir düşünceyle elinize alırsınız ama sonra kendinizi durduramaz hale gelirsiniz. Paket bitinceye kadar yemeye devam edersiniz. Bu da size kalori olarak geri döner. Çikolatanın içeriğinde yer alan maddelerin çok fazla tüketilmesi durumunda insan vücudunun en önemli organı olan beyinde uyuşmaya neden oluyor ve bir süre sonra insan vücudu işlevini yapamaz hale geliyor. Bazı migrene sahip olan insanlara doktorlar asla çikolatayı tavsiye etmezler ve bu insanların asla çikolata yememesi gerekir. Çünkü çikolata içerisinde yer alan bazı maddeler migrene bağlı olarak ağrıları tetikleyerek, baş ağrısının başlamasına ve hatta şiddetlenmesine neden olur.

Çikolata Kanser Yapar mı?

Bazı uzman doktorlar çikolatanın insan vücudunun en değerli organlarından biri olan kalbe çok iyi geldiğini savunurlar. Özellikle de şeker oranı düşük ve kakao oranı yüksek olan bitter çikolatanın insan vücudu için faydalı olduğunu doktorlar ifade eder. Bitter çikolata insan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalbe çok faydalıdır. Günde belirli bir oranda bitter çikolata kalbi büyük oranda korur. Normal çikolatanın içerisinde yer alan şeker ve yağ oranı fazla olduğu için kilo almanız hızlanır. Fazla alınan kilolar ise kalbi büyük oranda tehdit eder. Bu nedenle çok fazla çikolata tüketimi yapılmamalıdır. Çikolata insan vücudunun kardiyovaksüler sistem bozukluğuna neden olmaktadır. Aynı zamanda çikolatanın çok fazla tüketilmesi sonucunda dişleri çürütür, kilo alımını hızlandırır, karaciğere büyük oranda zarar verir ve aynı zamanda bayanların bacaklarında meydana gelen selülitin oluşmasına neden olabilir. Cilt üzerinde birçok alerjik reaksiyonuna neden olabilir.

Kaliteli çikolatalar, kalitesiz çikolatalara oranda, çok daha az kaloriye sahiptir. Çünkü kaliteli olan çikolataların içeriğinde kakao yağı bulunur. Kakao yağındaki kalori oranı, diğer çikolatalara oranla üçte bir miktarda daha azdır. Aynı zamanda doymuş yağlar kötü kolesterol içermesi sonucunda kanda yer alan kolesterol miktarının da yükselmesine neden olur. Çikolata alırken kullanılan yağ maddesinin içeriğine ve oranına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Kaliteli ve aynı zamanda gerçek çikolatanın dış görünüşü kadife gibidir. Zor kırılan bir yapıya sahip olan çikolatada kaliteli değildir. İyi bir çikolata ağzınıza aldığınız andan itibaren çok kolay bir şekilde kırılma özelliğine sahip, damağa yapışmayan ve aynı zamanda kolay eriyebilendir. Çikolata yüzeyinde herhangi bir pürüz hissedilmemelidir, ayrıca üzeri beyazlaşmaya başlamış olan çikolataların tüketilme süresi dolmuştur, bu tür çikolatanın yenmemesi gerekir. Çikolata aldığınızda saklamak için buzdolabını tercih etmeyin, oda sıcaklığında korunaklı bir alanda saklamanız uygun olacaktır. Çikolata aynı zamanda öksürüğe ve boğazda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan tahrişe iyi gelerek, boğazı tamamen yumuşatır. Yorgunluğa ve ayrıca halsizliğe de çok iyi gelen bir besin maddesidir. Bitter çikolata tansiyona iyi gelir ve aynı zamanda kalp krizine karşı koruyucu bir besin maddesidir. Çikolata rahatsızlığında felç olma riskinin azaltır. Enerji vermesinin yanı sıra mutluluğunun da artmasını sağlar. Fazla çikolata tüketilmesi sonucunda çok hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Biter ve sade çikolata haricinde, antep fıstıklı, fındıklı ya da özel aromalı çikolatalar çok daha hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olur. Çikolata yedikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın, aksi bir durumda dişlerin çürümesine neden olur. Çikolatanın çok fazla tüketilmesi durumunda birtakım hastalıklara neden olur ama kanser yapma gibi ciddi bir hastalığa neden olacak kadar büyük bir zararı bulunmaz. Bu nedenle belirli oranlarda, çok fazla aşırıya kaçmadan sadece kaliteli malzemeden elde edilmiş bitter çikolata yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.