Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çikolata Kisti Kanser Yapar mı?

Bazı insanlarda birtakım sebeplere bağlı olarak çikolata kisti meydana gelir. aynı zamanda çikolata kistinin en sık görülen jinekolojik sorunlardan biridir. Üreme çağında olan kadınların hastalığı olarak tanımlanan çikolata kisti bazı durumlarda iyi huylu bir hastalıktır ama bazı insanlarda ise yumurtalık kanseri ile ilişkili olabiliyor. Rahim içinde yer alan ve aynı zamanda adet kanamasını oluşturan endometrium, rahim dışında vücudun farklı bir noktasında bulunması durumuna endometriozis adı verilir. Endometriozisin yumurtalıklarda ortaya çıkması sonucunda çikolata kistleri meydana gelir. Çikolata kisti çoğu zaman kronik ağrı ve ayrıca kısırlık şeklinde oluşan belirtileri bulunur. Üreme çağında olan kadınların yüzde on beşinde, adet süreci çok sancılı geçenlerin yüzde altmışında ve aynı zamanda hamile kalma sorunu yaşayan kadınların ise yüzde otuz oranında ortaya çıkar. Çikolata kistine sahip olan hastaların en büyük endişesi ise kistin kansere dönüşme gibi bir ihtimali bulunur. Çikolata kistinin meydana gelmesine neden olan bir yumurtalık, kansere de neden olabilir. Çikolata kisti hastalığına sahip olan kişilerin, yumurtalık kanserinin de ortaya çıkması için özel bir genetik mutasyon ya da biyolojik bir veriye henüz rastlanılmamıştır. Yani iki hastalık arasında herhangi bir sebep, sonuç ilişkisi görülmemiştir. Biz de bu yazımızda çikolata kisti kanser yapar mı sorusunun cevabını açıklayacağız.

Çikolata kisti ve aynı zamanda yumurtalık kanserinin birlikte bulunmasının ortak risk faktörleri, genetik ya da çevresel faktörler olabilir. Çikolata kisti hastalığına sahip olan kişilerin yumurtalık kanserinden özellikle endometrioid ve clear-cell tipleri, 1,32 – 1,9 oranında daha sık bir şekilde görülür. Bir kadının ömür boyu yumurtalık kanserine yakalanma ihtimali yüzde bir oranında olmaktadır fakat bu oranın, ırk, sosyoekonomik durum, tümörün yerleşim yeri ve bazı faktörlerin yoğun bir etkisi ile değişebilir. Söz konusu olan faktörler ise, doğum kontrol haplarının çok uzun süre kullanımı sonucunda bu ihtimal yüzde kırk oranında düşer, gününü tamamlamış olan hamileliklerde ihtimal yüzde kırk azalır ve her hamilelikte ise bu risk azalır. Rahimi alınmış ya da yumurtalık kanalları bağlanmış kadınlarda risk yüzde elli oranında azalır. Yumurtalıklardan birinin alınması durumunda kansere yakalanma risk oranında bir değişiklik olmaz. Yumurtalıkların uyarılması için kullanılan kısırlık ilaçları, kanser riskinin artmasına neden olabilir. Ailede meme ya da yumurtalık kanserine sahip olan birinin olması yumurtalık kanseri riskini büyük oranda yükseltir. BRCA1 ve aynı zamanda BRCA2 genleri pozitif olan her üç kadından biri yumurtalık kanseri riskine sahip olur.

Çikolata Kisti Kanser Yapar mı?

Rahim içinde yer alan endometrium dokusu, iç duvarları ince bir tabaka şeklinde kaplar. Bu rahmi hamilelik sürecinde hazırlamak için her ay bazı değişimler meydana gelir. Hamilelik durumu meydana gelmediği zaman, adet dönemi sırasında doku parçalanarak, dökülür. Adet kanı şeklinde rahim ağzından ve aynı şekilde genital bölgeden dışarı atılır. Bu doku hücreleri genel olarak sadece rahim içinde yer alır. Eğer adet kanı şeklinde dışarı atılan endometrium dokusu dışarı atılmadan, insan vücudundan başka alanlara da yerleşirse endometriozis hastalığı meydana gelir. endometriotik odakların yumurtalık içinde olması durumunda, her ay hormonların etkisiyle burada rahim ağzında olduğu gibi, aynı şekilde kanama meydana gelir. Zaman içerisinde endometrioma adı verilen yumurtalık kistlerinin yani çikolata kistinin ortaya çıkmasına neden olur. Çikolata kisti teşhisi konulan insanlarda, daha sonraki zamanlarda yumurta kanseri meydana gelme riski çok fazladır. Çikolata kisti her ne kadar iyi huylu tümör gibi görünse de, çikolata kisti olan kadınlarda yumurtalık kisti de meydana gelebilir. Yumurtalıklarda çikolata kisti meydana gelebildiğine göre, aynı şekilde kanserde meydana gelebilir. Çikolata kisti olmayan kadınlar için yapılan bir araştırma sonucunda, kanserin oluşması yüzde bir ya da iki oranında belirlenmiştir. Bu araştırmalar sonucunda kadınlarda, çikolata kistinin olup, olmadığının kanserin meydana gelmesini etkilemediği belirlenmiştir. Çikolata kistine sahip olan kadınların, yumurtalık kanserine yakalanıp, yakalanmama açısından değerlendirildiği zaman biyolojik ve kalıtımsal mutasyon oranları da incelenmiştir. Fakat bunlarla kanser arasından herhangi bir bağlantı fark edilmemiştir. Bu nedenle yumurtalık kanserinin meydana gelmesinde, kadınların genetik yatkınlığı ve aynı zamanda çevresel faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. yumurtalık kanserinde tümörün olduğu alan, sosyo ekomik durum ve aynı zamanda genetik faktörler gibi bazı etkenler kanserin meydana gelmesinde çok etkili olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.