Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata her ne kadar çok seviliyor ve bir o kadar da çok tüketiliyor olsa da lekesi büyük bir sorun oluşturuyor. Çikolata lekesi herkesin en çok korktuğu lekelerin arasında yer alır. Aslında çikolata lekesi herkesin gözünde büyüttüğü kadar zor bir leke değil, sadece doğru yöntemi uygulamak önemli. Çikolata lekesini çıkarmak için bazı yöntemler bulunur.

Halıdan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata her yaşta insanın yiyebileceği özel bir yiyecek. Bu nedenle çok fazla tüketildiği için bazı ev kazalarında çikolata farklı yüzeylere bulaşabilir. Özellikle küçük çocuklar çikolata yerken halıya ya da kıyafetlerine mutlaka çikolata lekesi bulaştırırlar. Çikolatanın içeriğinde yer alan kakao yağı ve süt, çikolata lekesini zor çıkan lekeler listesinin başına taşır. Kakao yağı ve süt gibi besin maddeleri bir araya gelince kalıcı bir lekenin oluşmasına neden olur. Halıya bir şekilde erimiş çikolata dökülebilir ya da çikolata lekesi bulaşabilir. Halıya bulaşan çikolatayı temizlemek için acele etmeyin. İlk olarak çikolata lekesinin kurumasını bekleyin. Bu süreci hızlandırmak için çikolata lekesinin üzerine buz torbası koyabilir ve lekenin donmasını sağlayabilirsiniz. Çikolata lekesi iyice donduktan sonra, çikolatanın donan kısımlarını bir kaşıkla ya da spatulayla kazıyabilirsiniz. Kazıma işleminde çıkan çikolata parçalarını elektrikli süpürgeyle temizleyebilirsiniz. En son işlem olarak ise, çikolatanın kalan yağlı lekesini çıkarmak için küçük bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun ve içerisine bir ölçü sıvı deterjan ilave edin. Temiz bir bezle halınızı silebilirsiniz. Halıyı nemli bir şekilde bırakmamak için, kuru bir bezle halıyı kurulayın.

Koltuktan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuğunuza çikolata lekesi bulaşırsa, ilk olarak çikolatanın katı hale gelmesini bekleyin. Çikolata lekesine sıvı halde müdahale ederseniz, çok kolay ve hızlı bir şekilde leke dağılacak, farklı alanlara yayılacak. Çikolatanın donma sürecini hızlandırmak için de bir buz kalıbını çikolata lekesi üzerinde gezdirin. Çikolata lekesi donduktan sonra, lekeyi çıkarmak daha kolay olacak. Çikolata lekesi donduktan sonra üzerini bir kaşıkla kazıyın ve çıkan parçaları da tekrar erimemesi için elektrikli süpürgeyle temizleyin. Geriye kalan lekeyi temizlemek için küçük bir kabın içerisine bir miktar su koyun ve içerisine koltuğun dokusuna, rengine zarar vermeyecek bir ölçek deterjan ilave edin. Temiz bir bezle çikolata lekesini silin, bir süre sonra çikolata lekesi çıkmaya başlayacak. Koltuğun ıslak kalmaması için kuru bir bezle kurulayın.

Kıyafetten Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata belirli bir süreden sonra ısındığı ve eridiği için özellikle sıcak yaz günlerinde, kıyafetinize damlatmamak için çok dikkatli davranırsınız. Ancak bir şekilde siz fark etmeden, çikolata kıyafetinize damlar ve belirgin bir leke haline gelir. Çikolata hala sıvı haldeyken lekeyi temizlemeye çalışmayın. Bu lekenin daha çok yayılmasına ve dağılmasına neden olur. Çikolata lekesini çıkarmak için ilk olarak lekenin donmasını beklemeniz gerekir. Çikolata katı bir hale gelince kıyafetinizden çıkarmak daha kolay olacaktır. Çikolatanın donmasını bekledikten sonra üzerindeki parçalar, kendi kendine dökülecektir. Kendi kendine dökülmüyorsa, kıyafetinize zarar vermeden bir kaşıkla kazıyabilirsiniz. Çikolata lekesinin katı halini kıyafetinizden temizledikten sonra, geriye kalan belirgin lekeyi çıkarmak için, küçük bir kabın içerisine bir miktar su koyun ve içerisine bir yemek kaşığı kadar sirke ilave edin. Kıyafetinizdeki çikolata lekesinin üzerine sirkeli su karışımından biraz dökün ve elinizle çitileyin. Bir süreden sonra çikolata lekesi çıkmaya başlayacak, en son olarak lekeyi durulayın ve kuruması için kıyafetinizi bekletin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.