Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çikolata Maskesi

Cildimiz, vücudumuzun dışarıdan gelen tehdit ve tehlikelerle ilk karşılaşan, en büyük organı. Kötü hava şartları, kirlilik, toz, duman, rüzgar, bakteriler, mikroplar önce cildimize temas ederler. Bu da, cildin güçlü ve sağlıklı olmasının ne kadar önemli olduğu gerçeğini karşımıza çıkarır. Çoğu zaman bu gerçeği göz ardı eder, estetik kaygılarla, sağlıklı olmasından çok “güzel” olması için çaba sarf ederiz. Bu da genellikle makyajla olur. Makyaj ciltteki kusurları kapatıp güzel bir görünüm sağlar belki ama cildimizin sağlıklı olmasını sağlamaz. Hatta yanlış malzeme seçimi ve aşırı makyaj zamanla sorunlara sebep olabilir. Günlük, haftalık ve aylık periyotlar halinde yapılan cilt bakımı ise, cildin esnekliğini korur, direncini artırır ve güzel görünmesini sağlar. Günümüzde çok fazla kozmetik alternatif olmasına rağmen hala pek çok kadın doğal malzemelerle kendi hazırladıkları karışımları kullanmayı tercih ediyor. Biz de bu yazımızda size, son yıllarda adından sıkça bahsedilen çikolata maskesinden bahsedeceğiz. Ama önce cilt maskeleri hakkında birkaç söz söylemeliyiz.

Maske Uygulamasının Faydaları

Eskiden annelerimizi yüzlerine yapıştırdıkları salatalık ya da patates kabuklarıyla mutfakta yemek yaparken görmek hiç de komik gelmezdi. Maske uygulamasının bu en doğal ve basit hali, o zamanki sebzelerin doğallığından mıdır, havanın – suyun şimdiki gibi kirli olmamasından mıdır bilinmez, işe de yarardı. Her geçen gün kaynakların daha da kirlendiği dünyamızda, bu eski alışkanlıklara dönüş olduğunu, insanların beslenmede ve hastalıklardan korunmada olduğu gibi vücut bakımında da bu eski alışkanlıklara dönüş yaptığını görüyoruz.

Yüz güzelliği, temiz, parlak, canlı ve esnek bir cilde sahip olmayı gerektiriyor. Bu da dengeli beslenme, düzenli temizlik ve bakım alışkanlıklarını devam ettirmekle mümkün. Her sabah uyandığımızda yüzümüzü yıkayarak bunun ilk adımını atıyoruz aslında. Böylece geceden kalanları cildimizden uzaklaştırıyor, gözeneklerin açılmasını, kan dolaşımının hızlanmasını ve cildin nefes almasını sağlıyoruz. Fakat cilde ihtiyacı olan nemi ve esnekliği kazandırmak için bundan biraz daha fazlasına ihtiyaç var.

Sağlıklı ve dengeli beslenme her zaman ve tüm vücudumuz için çok önemli. Cildimiz için ise buna ek olarak haftalık ve aylık uygulamalar. Cilt maskeleri, cildin yapısına ve ihtiyacına göre her ay ya da 2-3 ayda bir uygulanabilir. Amaç cilt üzerinde biriken ölü tabakayı uzaklaştırmak ve cildi dışarıdan da beslemek gerekir. Bunun için piyasada çok çeşitli hazır ürünler bulabilirsiniz. Ama tercihinizi hem ekonomik hem doğal hem de içinde ne olduğunu bildiğiniz, güvenilir bir üründen yana kullanmak isterseniz, çikolata maskesini tavsiye ederiz.

Çikolata Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 80 gr. Bitter çikolata
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu
 • 1 yemek kaşığı badem (kabukları soyulmuş ve toz haline getirilmiş olmalı)
 • 1 boş kavanoz
 • 1 küçük tencere

Hazırlanışı:

Çikolatayı kaynatmadan, yakmadan eritmemiz gerekiyor. Bu yüzden ısıyla direkt temasını engellemek için, benmari yöntemini uygulayacağız.

 1. Küçük bir sos tenceresine su doldurun ve ocağa yerleştirin. Suyu kaynama noktasına gelene kadar ısıtın ve ocağı kısık ayara getirin.
 2. Çikolatayı küçük parçalar halinde kırarak cam bir kasenin içine doldurun, kaseyi tencerenin içine yerleştirin. bir kaşıkla karıştırarak çikolatanın erimesini hızlandırabilirsiniz. Bu sırada içine su kaçırmamaya dikkat edin.
 3. Kavanozu tencereden çıkarın. Eriyen çikolataya zeytinyağı, yulaf unu, badem unu ve sütü ekleyerek iyice karıştırın. Kıvamı, nemlendirici bir kremden daha koyu olmalı. Bunu sağlamak için gerekirse sütü ya da unu artırıp eksiltebilirsiniz.
 4. Bu şekilde hazırladığınız çikolata maskesini, bir makyaj fırçası yardımıyla tüm yüzünüze ve boyun bölgesine, cildinizde ince bir tabaka oluşturacak şekilde yayın.
 5. Cildinizin ihtiyacına göre en az 15 dakika olmak üzere bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir havluyla bastırmadan kurulayın.

Nemlendirici etkisi olan maske uygulamalarında su buharı maskenin etkisini artırır. İsterseniz bekleme süresinin tamamında ya da bir kısmında (tercihen sonunda) su buharından faydalanabilirsiniz.

Çikolata Maskesinin Faydaları

Çikolata maskesini kullanmak istemenizin nedeni, popülaritesinin yüksekliği olmamalı. Önce cildinizi çok iyi tanımanız gerek. Neleri sever, nelere reaksiyon gösterir, kuru mu, yağlı mı, bazı yerlerde kuru bazı yerlerde yağlı mı ve kaç yaşındasınız? Yüzünüze ya da vücudunuzun başka herhangi bir yerine uygulayacağınız bir ürünün neler içerdiğini ve sizin cilt yapınıza uygun olup olmadığını bilmelisiniz.

Çikolata maskesinin faydası içeriğindeki kakao tohumlarından kaynaklanır. Kakao tohumlarının yağı ve öğütülmesiyle elde edilen tozu, küçük-büyük herkesin severek yediği çikolatanın yapımında kullanılan ana bileşenlerdir. Kakao yağında bulunan E vitamini, cildi besler. Nem kaybını önleyerek kurumasını engeller ve yumuşaklık verir. Bu özellikleriyle, yaz tatillerinden sonra güneşin, deniz suyunun ve sıcağın etkisiyle, nemini kaybeden, kuruyan ve yıpranan cildin nem dengesine kavuşmasını, beslenmesini sağlamak için yarar sağlar.

Çok uzun yıllardır geleneksel olarak cilt bakımı ve tedavisinde kullanılan kakao yağı, soğuktan çatlamış el ve dudaklarda, kuruluktan ötürü meydana gelen kaşıntılarda, hamile kadınlarda karın derisini güçlendirmek ve esnekliğini artırmak, çatlamaların önüne geçmek için, topuk çatlaklarında ve şeytan tırnaklarının tedavisinde de uygun bir seçim.

Çikolata Maskesinin Zararları

Özellikle kuru ciltler için oldukça faydalı etkileri olan çikolata maskesinin zararlı bir yan etkisi bildirilmemiştir. Fakat cildinizin, maskenin içeriğindeki malzemelere karşı alerji reaksiyonu gösterme ihtimalini her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Hazırladığınız maskeyi önce bileğinizde küçük bir yerde deneyerek test etmek daha isabetli olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.