Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Çikolata çok yönlü bir yiyecektir. Şekerleme olarak tüketebilir, atıştırmalıklar ya da meyveler için dip sos olarak kullanabilir, tatlıların üzerini süsleyebilir ya da sıcak içeceklerimize tatlandırması için ekleyebiliriz. Ayrıca, bitter dediğimiz koyu çikolatanın, içerdiği yoğun miktardaki anti-oksidanlar sayesinde, sağlığa faydalı olduğu bile söylenebilir. Ara sıra tükettiğiniz takdirde, çikolataya olan düşkünlüğünüzü gidermenin pek bir sakıncası yoktur. Fakat, tükettiğiniz çikolata miktarı arttıkça, sağlığınız için oluşturduğu riskler de artacaktır. Fazla miktarlarda çikolata yemek, türü ne olursa olsun faydadan çok zarar getirecektir.

Çikolata günümüzde tüketimi en popüler olan abur cuburlardan birisidir. Bu nedenle hemen her hafta, çikolatanın yararlı ya da zararlı olduğuna dair bir sürü fikir ortaya atılmaktadır. Fakat varılan ortak kanıya göre, çikolata içerdiği besin maddelerinden ötürü, bazı insanlarda sağlık sorunlarına neden olmasa da, çoğunlukla sağlığı tehlikeye atan bir abur cubur olarak görülmektedir. Peki çikolata tam olarak nedir? Çikolata, kakao bitkisinden elde edilen kakao çekirdeklerinin birtakım işlemlerden geçirilmesi ile yapılmaktadır. Çikolatanın tipik özelliklerinden biri de yüksek miktarda kalori ve şeker içermesidir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye çalışan kişiler, beslenme listelerinden çikolatayı çıkartmak zorunda kalırlar. Aksi takdirde, çikolata yenerek alınan fazla kaloriler, sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi, kilo alımına da neden olmaktadır.

Her çikolata türü içerisinde şeker ve yağ bulunmasına rağmen, sütlü çikolata bitter çikolataya göre içerisinde çok daha fazla şeker ve yağ barındırmaktadır. Bu nedenle çikolatanın faydaları hakkında söyleyecek bir şeyi olanlar, genelde bitter çikolatanın içerisinden daha fazla miktarda kakao tozu bulundurduğu için daha iyi olduğunu savunurlar. Ayrıca, çikolatanın içerisinde kafein de bulunmaktadır. Kafeinin vücuda verebileceği her tür zarar çikolata aracılığı ile de gelebilir. Her ne kadar kafein miktarı fazla olmasa da, çikolatanın içerisinde kafein ile aynı özellikleri taşıyan teobromin isminde bir kimyasal bulunur. Bu kimyasal özellikle köpekler için çok tehlikelidir ki bu nedenle köpeklere çikolata yedirilmez.

Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Şimdi fazla miktarlarda çikolata yemenin, insan sağlığına ne gibi yan etkileri ya da zararları olabileceğini inceleyelim.

1.Fazla Kilolar

Çikolata, boyutuna göre içerisinde oldukça fazla miktarda kalori barındırır ve eğer vücudunuza gerekenden fazla miktarda kalori girmeye başlarsa, kilo alırsınız. Aşırı kilolu almak devamında birçok sağlık problemlerini beraberinde getirir. Kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve yüksek kan basıncı, çikolatanın kilo aldırması yoluyla tetiklediği hastalıklardandır. Standart 43 gramlık bir paket çikolata, içerisinde ortalama 210 kalori, 13 gram yağ ve 24 gram şeker bulundurur. Eğer hem kilonuzu kontrol altında tutmak istiyor hem de çikolata açlığınızı gidermenin yollarını arıyorsanız, bütün bir paketi bitirmek yerine, sadece birkaç parça yiyerek bunu sağlayabilirsiniz. Fakat bir oturuşta tüm paketi bitiriyorsanız, çikolatanın getireceği sağlık problemleri ile yüzleşmeye hazır olmalısınız!

2.Yüksek Şeker Miktarı

Kalori haricinde, bir paket çikolata içerisinde az önce söylediğimiz gibi fazla miktarda şeker barındırmaktadır. Şeker, genel olarak insan sağlığına zararlı bir madde olarak görülmektedir, özellikle fazla tüketildiğinde. Birçok hastalığa sebep olduğu gibi, mevcut hastalıkları da daha kötü bir hale sokabilir. Günlük öğünlerinizin yanında tükettiğiniz çikolata nedeni ile vücudunuza giren fazlalık şeker, öncelikle sindirimin başladığı yerde yani ağzınızda birtakım problemlere yol açar. Diş minesi zayıflaması ya da diş çürükleri bu sorunların başında gelir. Yani çikolata yeme sıklığınız ile dişçinizi ziyaret etme sıklığınız doğru orantılı olarak artmaktadır. Bunun yanında, fazlalık şeker, diyabet tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Eğer hali hazırda diyabet hastası iseniz, çikolata ve diğer şekerli abur cuburlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

3.Mide ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Çikolata ayrıca kafein de içermektedir ve oldukça asidik bir yapıya sahiptir. Kafein bağırsakları tahriş edebilecek bir yapıdadır ve tüketildiği takdirde hali hazırda sıkıntı yaratan ishal ya da benzeri bağırsak hastalıklarının daha da kötü bir hal almasını sağlar. Bunun yanında, asidik yiyecekler mide asidinin dengesini bozar ve ülser, reflü, mide ekşimesi gibi hastalıklara sebep olabilirler. Örneğin gastroözofageal reflü isminde bir hastalık çikolata gibi asidik yiyecekler tarafından tetiklenebilir. Bu hastalık midenin içerisinde bulunan mide asidi ve diğer maddelerin, yemek borusuna doğru geri çıkması ile olur. Yemek borusuna geri gelen maddeler nedeni ile de mide ekşimesi sıkıntısı yaşanmaktadır. Çikolata yemek, yemek borusu ile mideyi ayrı tutan büzüşük kasın gevşemesine ve bu nedenle mide içerisindeki maddelerin yemek borusundan yukarı çıkmasına neden olur. Göğüs bölgesinde bir yanma olarak hissedilebilir.

4.Çikolata İçerisindeki Kafeinin Etkileri

Kafein vücuda girdiğinde merkezi sinir sistemini uyarır. Bu nedenle bir parça çikolata yediğinizde elde ettiğiniz kafein, gün içerisinde zinde olmanıza yardımcı olabilir. Fakat kafenin herhangi bir besin değeri bulunmamaktadır. Eğer çikolata gibi içerisinde kafein barındıran yiyecekleri çok fazla tüketirseniz, bunun sonucu olarak anksiyete, depresyon, uyku problemleri, yorgunluk, titremeler, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bitter çikolatalar, sütlü çikolatalara göre daha fazla kafein içerdiğinden tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca hamile kadınlar da kafein içerdiğinden çikolata tüketimine dikkat etmelidirler. Kafeinin doğacak çocuğun sağlığına direk etki etmektedir ve anne kafein tükettiğinde, anne sütüne karışarak çocuğa da geçebilir.

5.Yüksek Miktarlarda Potasyum

Çikolata içerisinde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Birçok insan için bu potasyum miktarı sorun teşkil etmemektedir. Fakat böbrek üstü bezi ya da böbrek hastalığı yaşayan kişilerin, vücutlarına giren potasyum miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Günlük miktar 200 miligramdan fazla olmamalıdır ve içerisinde 200 miligramdan fazla potasyum içeren gıdaları tüketmekten kaçınmalıdırlar. Çikolata içerisinde bulunan potasyum miktarı bu tür hastalıkları taşıyan insanların alması gereken miktardan fazla olduğu için, çikolata yememeleri gerekmektedir. Fakat, tersi bir durumda, yani potasyum eksikliğiniz varsa ve almanızı gerektiren bir beslenme düzeni uygulamanız gerekiyorsa, çikolata yemenin bu açıdan size herhangi bir zararı dokunmayacaktır.

6.Hamilelikte Çikolata Yemek

Kadınların hamilelik ya da emzirme dönemleri sırasında çikolata tüketmeleri, önerilen ve küçük miktarlarda olduğu sürece, çok fazla tehlike yaratıyor gibi gözükmemektedir.

Fakat, eğer bu dönemler çikolata çok fazla tüketiliyor ise içerisinde kafein bulundurmasından dolayı, bebeğin sağlığı açısından tehlikeli durumlar yaratabilmektedir. Çikolatanın içerisindeki kafein, anne çikolata tükettiği takdirde plasenta aracılığı ile çocuğa geçmektedir. Bu durum, bebeğin kan değerlerindeki birimlerin, yetişkin annenin kan değerleri ile aynı olmasına neden olur. Ayrıca hamilelik sırasında yüksek dozlarda kafein tüketiminin erken doğum vakalarına, düşüklerin yaşanmasına ve bebeğin düşük kiloda doğmasına neden olduğu görülmüştür. Bu nedenle doktorlar, anne adayı kadınlara, hamilelikleri sırasında günlük aldıkları kafein miktarının 200 miligramın altında olmasını tavsiye etmektedirler. Unutmayın ki, bir porsiyon çikolata yaklaşık olarak 35 miligram kafein içermektedir, bu miktar sıcak çikolata içeceğinde ise 10 miligram civarındadır.

Aynı zamanda, eğer çocuk emzirdiğiniz dönemde iseniz, kafein tüketimi yine sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Annenin tükettiği kafeinin bir miktarı da anne sütü aracılığı ile bebeğe geçmektedir. Kafeinin, yeni doğanda bağırsak hareketliliği ya da sinirlilik gibi zararlı etkiler oluşturma ihtimali vardır. Bu nedenle emziren annelerin, kafein, dolayısı ile çikolata tüketimine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. büşraaaaa dedi ki:

    YAA ÇİKOLATANINDA MI ZARARLARI VARRR