Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çikolatayla İlgili 19 Bilinmeyen Gerçek

1. Çikolata Kolesterol İçin Faydalı

İnanmayacaksınız ama doğru. Çikolatanın içerisindeki kakao oleik asit içermektedir. Oleik asit ise iyi kolesterol düzeyinin artmasında önemli rol oynar.

2. Görüşünüzü Arttırıyor

Yapılan araştırmalar ufak bir parça bitter çikolata yemenin ışığın az olduğu ortamlarda görüşünüzün artmasını sağladığını gösteriyor. Tabi ki bu etki kalıcı değil ama yine de çikolatanın etkileri görmek son derece ilginç.

3. Bitter Çikolata Son Derece Faydalı

Son dönemde çikolata üzerine yapılan araştırmaların artması ile bitter çikolatanın insan vücudunu hastalıklardan koruyan güçlü antioksidanlar içerdiğini gösteriyor. Flavonoid ismi verilen bu antioksidanlar bitter çikolatada bolca bulunuyor ve araştırmacılar bitter çikolatanın günlük besinler arasına eklenmesi gerektiğini savunuyor.

4. Aslında Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Çikolatanın içerisindeki bu antioksidanlar diyette sizin yardımcınız olabilir. Çok fazla tüketilmediğinde diyette bitter çikolataya yer vermek hem sağlığınız hem de kilo vermeniz açısından faydalı olacaktır. Zaten eşsiz lezzeti ile mükemmel bir tatlı olmasından bahsetmiyoruz bile.

5. Az Miktarda Kafein İçeriyor

Birçok kişinin düşündüğünün aksine çikolata aslında o kadar da kafein içermiyor. Hele ki günde kaç bardak içtiğimizi unuttuğumuz kahve ve çaya kıyasla çikolatanın kafein oranı son derece makul bir seviyede.

6. Tabi ki Mutlu Ediyor

Çikolata yeyince mutlu olmayan birini gördünüz mü siz? Çikolata yemek kesinlikle insanı mutlu ediyor. Üstelik bunun bilimsel bir açıklaması bile var. Çikolata yemek vücuttaki serotonin, endorfin ve dopamin kimyasallarının salgılanmasını sağlar ve teta beyin dalgalarını arttırır. Bu durumda kalp atışlarınız hızlanır, keyif aldığınızı ve mutlu olduğunuzu hissedersiniz.

7. Enerji Veriyor

Sabah kahvaltıda sadece bir parça çikolata yemenin gün boyunca size enerji verebileceğini söylesek? Evet, yanlış duymadınız. Çikolata harika bir enerji kaynağıdır ve 1 parça çikolata neredeyse 150 metreyi koşacak enerjiyi vücudunuza sağlayabilir.

8. Genç Tutuyor

İçeriğinde antioksidan var, enerji de veriyor. Daha ne olsun? İşte size gençliğin sırrı. Antioksidanlar sayesinde cildiniz yaşlanma etkilerine karşı dimdik ayakta dururken siz de yorgunluğun karşısında çikolata yiyerek durabilir, kendinizi uzun seneler boyunca genç hissedebilirsiniz.

9. İnme Riskini Azaltıyor

Yapılan son çalışmalar ayda 560 gram kadar çikolata tüketen kadınlarda inme riskinin yaklaşık %20 oranında azaldığını gösteriyor. Haydi hanımlar birer parça çikolata atın bakalım. 🙂

10.  Kalbe İyi Geliyor

Bitter çikolatanın içeriğinde antioksidanlar sayesinde kalbiniz daha sağlıklı. Arterlerin açılması ve kan akışının artmasını sağlayan bitter çikolata damar duvarlarında biriken plakları bile önlüyor. Hatta her gün bir parça bitter çikolata yemenin kalp krizi riskini 3’te 1 oranında düşürdüğünü iddia edenler bile var.

11. Neredeyse Herkes Çikolata Seviyor

Maalesef herkes çikolata seviyor diyemiyoruz ama yapılan araştırmalara göre insanları 10’da 9’u çikolatayı seviyor. Yani dünyanın %90’ı çikolata sever insanlardan oluşuyor.

12. Dişleri Çürütmez

Küçüklüğümüzden beri ailelerimizin sürekli çikolatanın dişlerimizi çürüteceğini dinleyip durduk. Ama aslında durum tam tersiymiş. Antibakteriyel bir yapısı olan kakao çekirdekleri sayesinde aslında çikolata yerken dişlerimiz çürüklere karşı korunmuş olur. Sadece içerisinde şeker olan çikolatalar dişlerinizi çürütebilir. Buna dikkat ederseniz hiçbir sorun çıkmayacaktır.

13. Ağrılarınızı Dindirir

Çikolata doğal bir analjeziktir. Bu da demek oluyor ki çikolata yemek bazı ağrılarınızı geçirebilir ve tedavi edebilir. Özellikle kadınların regl döneminde yaşadıkları kasılmalar ve şiddetli ağrılara çikolatanın kimi zaman ne kadar da iyi geldiğini siz de fark etmiş olabilirsiniz. Hanımlar böyle günler için aylık çikolata depolarımızı yenilemeyi unutmuyoruz. 🙂

14. Beyin Aktivitelerinizi Arttırır

Yapılan bir araştırmada kakao içeren içecekler ve yiyecekler tüketmiş kişilerin MR çekiminde diğerlerine göre daha fazla oranda beyin aktivitesi gözlemlenmiştir. Ayrıca çikolata yedikten sonraki 2- 3 saat boyunca flavonoidler sayesinde beyne giden kan akımı arttığı için hafıza ve konsantrasyonunuzun geliştiğini de fark edebilirsiniz.

15. Cildi Koruyor

Yukarıda çikolatanın cilt kırışıklıklarına karşı nasıl yardımcınız olduğundan bahsetmiştik. Bunun yanında çikolatanın cildiniz için bir faydası daha var. İçeriğindeki flavonoidler sayesinde çikolata yemek sizi güneşin etkilerinden ve güneş yanıklarından korumaya yardımcı olur.

16. Yorgunluğu Yok Eder

Uzun bir günün ardından çikolata yemek hem vücudunuzdaki yorgunluk hissini alacak, hem yatağa geçene kadar ki sürede sizi ayakta tutacak hem de mutlu olmanızı sağlayacaktır.

17. Hamilelik Döneminde de Yanınızda

Çikolata sayesinde çok daha kolay bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Çikolata yemek vücudunuzdaki gerginliğin atılmasına ve hem sizin hem de bebeğinizin mutlu olmasına yardımcı olacaktır. Aman dikkat yediğiniz çikolatanın içerisindeki şeker değerlerini mutlaka kontrol edin. Fazla şeker bebeklere ciddi zararlar verebilir.

18. Adeta Bir İlaç Niteliğinde

Birçok kişi bitter çikolatayı bir öksürük geçirici olarak kullanmaktadır. Ayrıca çikolata içerisindeki antioksidanlar sayesinde hücre yenilenmesine yardımcı olur ve sizi hastalıklardan korur. Kısaca hastayken, ağrınız varken, yorgunken, mutsuzken ya da sadece canınız istediği zamanlarda çikolatayı yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz 🙂

19. Her Şeyin Fazlası Zarar

Günde tükettiğiniz çikolata miktarına dikkat etmezseniz çikolatanın yararından çok zararını görebilirsiniz. Bu nedenle 50 gramdan fazla çikolatayı bir gün içerisine yememeye özen gösterin. Ayrıca bitter, sütlü ve beyaz çikolatanın yanında bir de blond çikolata çeşidi vardır ama bunların arasında en sağlıklısı kesinlikle bitter çikolatadır. Çünkü diğer çikolata türlerinin içerisindeki kakao miktarı azdır. Bununla beraber aldığınız çikolatanın içeriğindeki şekerin yüzde 65’den az olmasına mutlaka ama mutlaka dikkat edin. Çünkü %65’den fazla şeker içeren çikolatalar hem sizi şişmanlatır hem de sağlığınızı tehlikeye atar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.