Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çil Lekeleri

İnsan vücudunun ne değerli ve en hassas dokuların başında gelen cilt yüzeyinde uzun süre güneşe maruz kalınması sonucunda beliren küçük lekelere çil lekeleri adı verilir. Çiller daha fazla kolalize olan güneş yakınlarına benzeyebilir ama sarışın ya da kızıl saçlı bireylerde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan hücrelerin içerisinde yer alan melanin pigmentinin birikimidir. Daha çok cilt yüzeyinde ortaya çıkan çiller insan vücudunda yer alan organizmanın cildi ultraviyole ışınlarından korumak için verdiği doğal bir tepkiye bağlı olarak oluşur. Güneş ışınlarının dünyaya eğik geldiği ve bu nedenle hava sıcaklığının çok düşmesinden dolayı bu organizma kendini korumaya gerek duymaz ya da herhangi bir tepki vermez. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ya da ilkbahar aylarında çiller daha etkili ve daha aktif bir şekilde ortaya çıkar.

Çil Çeşitleri

 

İnsan vücudunun en değerli dokularından biri olan cilt yüzeyinde genel olarak açık renge sahip olan ciltlerde ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Çiller bazı kadınlar tarafından sevilse de, bazıları çillerden tamamen kurtulmak için her türlü tedavi yöntemini dener. Cilt yüzeyinde küçük lekeler şeklinde oluşan çillerin iki çeşidi bulunur. Bu çiller çoğu zaman birbirine çok karıştırılır. Bazı uzman doktorların yapmış oldukları araştırmalara göre cilt yüzeyinde ortaya çıkan çil daha çok kalıtımsal etkilere dayandığını kanıtlamışlardır. Buna tıp dilinde efelit adı verilir. Çiller genel olarak bir leke değildir. Çiller aslında doğduğunuz andan itibaren olan bir şey ama güneş ışınlarına uzun süre maruz kaldığınız zaman daha belirgin hale gelerek, koyulaşır. Güneş ışınlarının dünyaya dik gelmediği ve hava sıcaklığının çok düşük olduğu kış ya da sonbahar aylarında bile bazen kaybolmaz. Ancak yaşlılığa bağlı olarak kendi kendine kaybolur.

Diğer bir çil türü ise güneş ışınlarına bağlı olarak cilt yüzeyinde ortaya çıkan lekelerdir. Bu lekelere lentigo adı verilir. Bu çillerin nedeni ise hücre yapısında yer alan melanosid adı verilir. Aynı zamanda cilt yüzeyinde melanin pigmenti üreten hücrelerin cildin belirli bir alanlarında yoğunlaşması sonucu ortaya çıkar. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu kış ve sonbahar aylarında, bu hücrelerin melanin pigmenti üretimi tamamen azalır ve en az seviyeye düşer. Güneşin daha belirgin olduğu dönemlerde ise efelit çiller daha belirgin olur ve daha koyu bir şekilde ortaya çıkar. Bu iki çil çeşidi ile savaşmak için birçok yöntem geliştirilmiştir.

Çil Tedavisi

Güneş ışınlarının dünyaya dik gelmesi sonucunda yaz aylarında sıcaklık çok artar ve güneşin zararlı ultraviyole ışınları insanların cildini çok daha fazla etkiler. Bu nedenle dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş kreminizi sürün, güneş gözlüğü ve şapka ile kendinizi koruyun. Özellikle günün en sıcak saatleri arasında dışarı çıkmamak gerekir. Bu koruma yöntemlerine rağmen yine de cildinizde çiller çıkıyorsa, nedenini öğrenmek için doktorunuza başvurarak gerekli tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Cilt yüzeyinde özellikle sıcak yaz günlerinde ortaya çıkan çillerden kurtulmak için hem tıbbi tedavi yöntemlerini hem de bitkisel çözüm önerilerinden birini seçerek, güvenle uygulayabilirsiniz. Tıbbi alanda çilden kurtulmak için lazer tedavisi, kriyoterapi, yani çillerin dondurularak tedavi edilmesi ve hydroquinone gibi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Çillerle uğraşmak bazen çok uzun zamanların feda edilmesini gerektirir, çünkü çok kolay kaybolan, yok olan bir cilt sorunu değildir.

Cilt yüzeyinde belirgin bir şekilde ortaya çıkan çiller uzun yıllar önce de var olan bir cilt sorunudur, eskiden bu sorunun tedavisi için keçi sütü, karahindiba ve yaban turpu ile hazırlanan karışım çillere iyi gelmektedir. Aynı zamanda koyu tene cilde sahip olan bireylerin rengini açtığı, pigment lekelerini iyileştirmektedir. Daha sonraki zamanlarda bu karışıma salatalık ve aynı zamanda limon da ilave edilmiştir. Bu besin kaynağında yer alan maddeler derinin altına işleyerek, koyu renk pigmentini etkisiz hale getirir. Aynı zamanda meyvelerde bulunan meyve asidi kozmetolojide kimyasal peeling olarak da kullanılır, bazı anti-aging özelliğine sahip kremlerin içeriğinde kullanılır. Uygulayacağınız bu bakım maskesinin ilk seansında bütün çiller yok olmayacaktır. Bütün çillerin cilt yüzeyinden kaybolması için iki ya da üç hafta daha gereklidir. Bazı çillerin bir kısmı daha açık bir renge sahip olabilir. Bu etkinin yok olması için oto bronzlaşma ürünleri kullanılır ve bu ürünler cilde uygulanır. Bu işlemin sonrasında güneşten tamamen korunmak için mutlaka güneş kremi kullanın. Cilt güneşe karşı daha çok hassaslaşmış olabilir, hatta kış ve sonbahar aylarında bile çiller tekrar ortaya çıkabilir.

Çil Maskeleri

Cilt yüzeyinde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan çilleri yok etmek için birçok yöntem uygulanır. Bunlar tıbbi bazı tedavi şekilleri, bazıları ise bitkisel tedavi yöntemleridir. Bitkisel tedavi yöntemi daha kolay ve zahmetsiz olduğu için ilk olarak o tercih edilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki evde doğal malzemelerle yapılan karışımların etkisi uzun sürede belli olmaktadır, çünkü doğal olan her ürünün etki süresi de uzun sürmektedir ve bu nedenle sonuç daha geç alınır. Çil tedavisi için uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri ise şöyledir:

Limon Suyu

Yoğun C vitamini oranına sahip olan limonun cilt rengini açan bir özelliği bulunur. Daha çok sonradan ortaya çıkan, yani güneşe bağlı olarak ortaya çıkan çiller üzerinde çok etkili olmaktadır. Bu tedavi yöntemini uygulamak için ilk olarak taze limonu sıkın, pamukla çillerin üzerinde belirli bir süre gezdirdikten sonra on dakika kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra soğuk su ile cildinizi durulayın. Bu tedavi yöntemini her gün uygulamaya çalışın ve limon suyunun birkaç damlasını cilt nemlendiriciniz içerisine de ilave edebilirsiniz.

Süt Maskesi

Cilt yüzeyinde birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan çiller için uygulanan bir diğer doğal tedavi yöntemi ise süt maskesidir. Bazı süt içerikli maskeler laktik asit içerdiği için cildin en üst tabakasını soyma özelliğine sahiptir. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken bir fincan ekşi kreminin çok az bir kısmını çillerin üzerine dağıtın. Bu maskeyi on dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Daha sonra ise cildinizi süt ile yıkayın ve bunu da on dakika kadar bekletin, durulayın. Bu tedavi yöntemi daha çok doğal çiller üzerinde daha çok etkili olmaktadır.

Çillerden Korunma Yolları

Güneşin dünyaya çok dik geldiği ve hava sıcaklığının çok yüksek olduğu yaz aylarında dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu krem kullanın. Cildiniz güneşten ne kadar çok korunursa cildinizde çillerin çıkması bir o kadar düşük olur. Bol bol C vitamini tüketmeye çalışın. Kivi, ıspanak, limon ve yeşil yapraklı sebzelerde yüksek oranda C vitamini bulunur. Bu ürünlerin tüketimini daha çok ağırlık verin. Sabah kalktığınızda ilk olarak sebze ve meyvelerden oluşan C vitamini oranı yüksek içecekleri tüketebilirsiniz. Kivi ve çiğ ıspanağı mikser yardımı ile sıvı hale getirdikten sonra badem sütü ile içebilirsiniz. Aynı zamanda C vitamini hapları da size yardımcı olacaktır. Güneşe çıkmadan önce şapka takmaya özen gösterin. Cildinizi yaz aylarında daha çok örtmeye çalışın. Yaz aylarında açık renk ve uzun kollu ince giysiler sizi serin tutarak çil oluşumun da engeller.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.