Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çil Tedavisi, Nasıl Geçer?

Çiller, yassı ve bronzlaşmış dairesel lekeler şeklindedir. Çillerin boyutları genellikle çivi başı kadardır. Bu lekeler genellikle çoklu yapıda olmakla beraber, cildin aşırı miktarda güneş ışığına maruz kalması ve bu durumun tekrarlanması halinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle yanaklar, burun, kollar ve omuz üstlerinde gelişen çiller 1 ya da 2 yaşlarındaki çocuklarda da gözlenebilmektedir.

Çiller, güneş ışığı nedeniyle cilt üzerinde oluşan küçük kahverengi lekeler şeklindedir. Tüm insanların cildinde, pigment üreten hücreler yani melanositler bulunmaktadır. Melanositler ise, melanin pigmentleri üretmektedirler ve keratinositleri beslemektedirler. Bu normal cilt hücreleri cildi dış etkilerden koruyan bariyer görevindedirler. Koruyucu bariyer cildi doğanın etkilerinden özellikle de güneş ışığından korumaktadır. Melanositler güneş ışığı nedeniyle zarar gördüğünde ise, ciltte anormal şekilde melanin pigmenti birikmeye başlar ve çil şeklinde ortaya çıkarlar.

Çoğunlukla çillerin rengi aynıdır. İnsanlardaki farklılığa bağlı olarak çillerin rengi, kırmızımsı, sarı, taba rengi, açık kahverengi, kahverengi ya da siyah olabilmektedir. Fakat çillerin genel özelliği, esas cilt renginden daha koyu olmalarıdır. Ayrıca çillerin rengi, güneş ışığına maruz kaldığında koyulaşmakta ve kış aylarında ise açılabilmektedir.

Çil Oluşum Nedenleri

Çil oluşumu hem genetik hem de çevresel faktörlerin karışımı ile oluşabilmektedir. Fakat en büyük şüpheli ise güneş ışığıdır. Ayrıca, iki farklı kişi, aynı oranda güneş ışığına maruz kalmasına rağmen, ciltlerinde eşit şekilde çillenme gerçekleşmeyebilir. Çil oluşumuna neden olan faktörler şu şekildedir;

Güneş ışığı: Doğal güneş ışığı ultraviyole (UV) ışınları yaymaktadır. Ultraviyole ışınlara maruz kalındıktan sonra, cildin en dış katmanı olan epiderm kalınlaşır ve pigment üreten hücreler (melanosit) artan oranlarda melanin üretmeye başlarlar. Böylece çil oluşumu gerçekleşmektedir. Öte yandan, koyu tenli kişiler, açık tenli kişilere göre güneş ışığına karşı daha az duyarlıdırlar. Ancak buna rağmen koyu tenli kişiler güneş ışınlarına karşı tamamen dayanıklı değillerdir. Buna göre, koyu tenli kişiler de uzun süre güneşe maruz kaldıklarında, güneş lekeleri ve yanıklarından muzdarip olabilmektedir.

Sarışın ya da kızıl, açık renk gözlere sahip ve açık teni kişilerin UV ışınlarından etkilenmesi daha kolay olduğundan, çil oluşması riskleri de daha yüksektir.

Çil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çil renklerinin açılması ya da miktarının azaltılmasına yardımcı olabilecek birkaç güvenli tedavi yöntemi bulunmaktadır. Öte yandan her cilt tipi için aynı tedavi şekli uygun olmayabilir. Çil tedavisinde uygulanan yöntemler ve ilaçlar şu şekildedir;

1.Beyazlatan veya Renk Solduran Krem Tedavisi

cosmetic-cream

Hidrokinon ve kojik asit içeren bu ürünler, reçetesiz olarak da satın alınabilmektedir. % 2 oranından fazla hidrokinon içeren ürünler ise reçeteli olarak temin edilebilmektedir. Çil tedavisinde kullanılan bu ürünler, çil renklerinin açılmasına ve çillerin hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Beyazlatan veya renk solduran kremler, güneş koruyucu ürünler, güneş koruyucularla kombine edildiğine ve güneşten kaçınıldığında daha etkili sonuçlar vermektedir.

2.Retinoid İlaç Tedavisi

Woman using moisturizing cream

Bazı durumlarda diğer beyazlatıcı kremler ile birlikte kullanılmaktadırlar. Tretinoin (vitamin A asidi, Retinoik asit), tazaroten (Tazorac) ve adapalen (Differin) gibi kremler, birkaç aylık süreç içinde sürekli olarak uygulandığında, çil renklerinin açılmasına yardımcı olmaktadır.

3.Kriyocerrahi

Cryosurgery-freckletreatment

Sıvı nitrojen yardımı ile hafif bir dondurma işlemi yapılan bu tedavi, doktorun muayenehanesinde uygulanabilmektedir. Kriyocerrahi sadece bazı türdeki çillere uygulanmaktadır ve tüm çil türlerinin giderilmesine yanıt vermemektedir. Bu tedavi daha yaygın şekilde, kahverengi güneş yanıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

4.Lazer Tedavisi

removal-freckles

Güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olan lazer tedavisi, çil renklerinin açılmasına yardımcı olmaktadır ve daha az miktarda görünmelerini sağlamaktadır. Kriyocerrahi işleminde olduğu gibi, lazer tedavisi de, güvenilir ve etkilidir. Ayrıca her iki tedavi yöntemi de, renk uyuşmazlığı ya da ciltte yara izi bırakma gibi riskler bakımından düşüktür ve başarılı sonuçlar veren yöntemlerdir.

5.Diğer Tedavi Yöntemleri

remove_freckels

Photofacial ya da yoğunlaştırılmış ışık atımı (Intense Pulse Light – IPL) tedavi yöntemleri, çil renklerini ağartmak ve çilleri gidermek için kullanılan diğer tedavi seçenekleridir. Bu yöntem gerçek bir lazer tekniği değildir fakat yoğun bir ışık kaynağı özelliğindedir.

Çil tedavisindeki bir diğer teknik ise, kimyasal peeling yöntemidir. Kimyasal peeling çil renklerinin ağartılmasına yardımcı olmaktadır.

Çil Türleri

Temelde iki farklı çil türü bulunmaktadır; basit çiller ve bronzlaşma çilleri.

Basit çil: Basit çiller genellikle taba renginde, dairesel ve ufak yapılıdırlar. Genellikle boyutları küçük bir çivinin başı kadardır.

Bronzlaşma çilleri: Güneş yanığı şeklinde gelişen bu çiller genellikle koyu renkli olurlar ve düzensiz, pürüzlü kenarlara sahiptirler. Boyut olarak ise daha büyük olan bronzlaşma çilleri, kurşun kalem silgisinden daha büyük şekilde gelişebilmektedir. Güneş yanığı çilleri en yaygın şekilde sırtın üst kısımlarında ve omuzlarda gelişmektedir.

Kalıtımsal Açıdan Çil

Genetik özellikler ve cilt türü, çil gelişimi yatkınlığının en önemli faktörleridir. Buna göre çiller kalıtımsal olma eğilimindedir ve açık tenli, sarışın ya da kızıl kişilerde daha yaygın şekilde gözlenmektedir.

Kardeşler, tek ya da çift yumurta ikizler üzerinde yapılan araştırmalara göre ise çil oluşumu, bu gibi kardeşler üzerinde çarpıcı şekilde aynı miktarda gözlenmiştir. Bu tür benzerlik çift yumurta ikizlerinde daha azdır. Bu sonuçlara göre, çil oluşumunda genlerin etkisi kanıtlanmıştır.

Ayrıca, nadir olarak gözlenen, kseroderma pigmentozum hastalığının da genetik yatkınlık gösterdiğine dair araştırmalar sürmektedir. Bu hastalık ise, koyu renk saçlı kişilerde aşırı şekilde çillenme şeklinde gözlenmektedir.

Karaciğer Lekeleri mi Yaşlılık Lekeleri mi?

Yetişkinlerde gözlenen koyu renkli lekeler genellikle, karaciğer lekeleri ya da yaşlılık lekeleri şeklinde adlandırılmaktadır. Bu lekeler çoğunlukla ellerin üst kısmında oluşmaktadır. Aslında çillerin karaciğer lekeleri olarak adlandırılması yanlış bir tanımlamadır. Çünkü bu gibi çillerin oluşum nedeni karaciğer problemleri ya da hastalıkları değildir.

Yaşlılık lekeleri ise zamanla oluşma eğilimindedir fakat kendisi bir yaşlılık belirtisi değildir. Bu gibi çiller de güneş ışığına maruz kalmanın bir işaretidir.

Korunma Yöntemleri

Genetik yatkınlık nedeni ile oluşan çillerin önlenmesi mümkün değildir. Fakat güneş ışığı gibi çevresel faktörler nedeni ile oluşabilecek çilleri önlemenin yolları vardır. Buna göre çil oluşumunu önlemek için alınması gereken önlemler şu şekildedir;

  • SPF (sun protection factor) 50 – (güneş koruma faktörü) 50, yani 50 faktörlü güneş koruyucu krem kullanmak
  • Geniş kenarlı ve gölgelikli şapkalar kullanmak
  • Güneş ışınlarından koruyucu kıyafetler giymek (uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar gibi)
  • Sabah 10 ile öğleden sonra 4 saatleri arasındaki süreç boyunca güneşlenmekten kaçınmak
  • Dışarıda vakit geçirildiğinde olabildiğince gölgelik alanlarda gezinmek.

Çil oluşumundan korunmak, sonradan çillerin giderilmesi işlemlerinden çok daha etkilidir. Çünkü, çil azaltıcı ve çil rengi azaltıcı tedaviler çok daha zordur ve her zaman tatmin edici sonuçlar doğurmamaktadır. Bundan dolayı, genetik yatkınlığının farkında olan kişiler, genellikle çocukluk dönemlerinden itibaren güneş ışınlarından korunmalıdırlar. UV ışınlarının cilde en fazla oranda hasar verdiği yaşlar ise çoğunlukla 18 yaşının altındaki dönemlerdir.

Açık tenli kişiler ise, hem güneş yanıklarına hem de ciltlerinde çil gelişmesine daha yatkındırlar. Hatta açık tenli kişilerde cilt kanseri riski de genellikle daha yüksektir. Bundan dolayı, hassas ve açık tenli kişiler için, güneş yanıkları ve çiller bir uyarı işareti de olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.