Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ruhumuz Yaşlanmasa da Cildimiz Yaşlanıyor: Cildi Yaşlandıran 10 Besin

Küçükler bir an önce büyümek istiyor, büyükler ise yaşlanmamak. Her ne kadar giyim tarzımız ve kafa yapımız genç olduğumuzu söylese de bazı şeylerde fire verebiliyoruz. Diyelim ki sağlığınıza çok dikkat ediyorsunuz ve yaşlılık belirtilerini yaşamamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Peki cildinizdeki yaşlanmayı ne yapacaksınız? Elbette ciltteki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak ya da bu belirtileri ertelemek için pek çok kozmetik ürünü kullanılabilir ya da estetik ameliyatlar tercih edilebilir. Aslında bunun çok daha pratik ve sağlıklı bir yolu daha var. Tabii ki doğru ve sağlıklı beslenmek!

Cildimiz ilerleyen seneler yüzünden büyük bir yıkım yaşar. Bir diğer deyişle artık yıllar içinde yaşlanmaya başlar. Çünkü yıllar geçtikçe cildimizdeki nem oranı azalmaya başlar ve cildimiz kurur. Bunun sonucunda da cildimizde kırışıklık, çil, siyah nokta, leke ve hatta direkt olarak yaşlılık izleri olan kahverengi lekeler meydana gelir. Cildimiz giderek parlaklığını ve canlılığını yitirmeye başlar.

Ancak tüm bu olanların suçunu tek celsede yaşımıza yüklemek hiç de doğru bir davranış olmaz. Çünkü yaşlılık belirtilerini cildimizde görmemize neden olan pek çok sebep olabilir. Bunlar arasında güneşin zararlı ışınları, çevre kirliliği, alkol, sigara, stres, sıkıntı ve tabii ki yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlığı vardır.

Sağlıklı beslenmenin cildimiz üzerindeki olumsuz etkisi yadsınamaz bir gerçek. Farkında olmayarak ya da yalnızca çok sevdiğimiz için yediğimiz besinler başta vücudumuza ve sonra da cildimize büyük zararlar verebilirler. Bu yüzden eğer ruhunuz hala çok gençse dışarıdan da genç görünmek için beslenmenize önem vermelisiniz. Bunun için belki gençlerin tükettiği sağlıksız yiyeceklerden vazgeçmeniz gerekebilir.

Örneğin; çikolata, gofret, bisküvi, kuruyemiş ve cips benzeri çok yağlı yiyecekler bir çırpıda cildimizin yağ dengesini bozuyor. Üstelik direkt olarak cildimizde sivilce çıkmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra yağda kızartılarak hazırlanan yiyeceklerin hemen hemen hepsinin sindirimi bir hayli zor oluyor. Bu yiyeceklerin tüketilmesi hücrelerimizin temizlenme süreçlerini bir hayli uzatmaya başlıyor. Tüm bunların olumsuz etkileri direkt olarak cildimizde yaşlılık belirtisi olarak kendisini gösteriyor.

O zaman cildimizde deformelere yol açan ve cildimizin yaşlanmasına sebebiyet veren yiyecekleri detaylı olarak inceleyelim.

Cildimizi Yaşlandıran Besinler

1. Şeker ve şekerli besinler

Şeker ve içinde şeker bulunduran besinler çok hızlı bir şekilde kanımıza karışırlar. Aynı zamanda cildimizin elastikiyetini azaltırken proteinleri de yok ederler. Bu yüzden cildimiz çok hızlı bir şekilde yaşlanmaya başlar.

2. Gazlı içecekler

Özellikle yaz aylarında ferahlatıcı etkisiyle ilk olarak başvurduğumuz içeceklerden olan gazlı içecek aslında cildimizi çok yaşlandırıyor. Çünkü bu içeceklerin her birinin içinde fosforik asit var. Fosfor da içinde kalsiyum bulunduran yiyeceklerin olumlu etkilerini ortadan kaldırıyor. Bu yüzden de cildimizde çeşitli lekeler oluşmaya başlıyor.

3. İşlenmiş karbonhidrat

Her ne kadar işlenmiş karbonhidratlı besinleri yoğun bir şekilde tüketiyor olsak da bunlar kan şekerimizi arttırarak ishale neden oluyorlar. Aynı zamanda bu iki olumsuz etki de cildimizde çok kötü bir etki yaratıyor.

4. Margarin

Kabul edelim margarinsiz pek bir şey yemiyoruz. Her ne kadar uzmanlar bitkisel yağlar ya da tereyağını kullanmamızı önerseler de biz margarinden vazgeçemiyoruz. Her sabah işe ya da okula giderken kahvaltı olarak yemek için aldığımız o tadına doyulmaz poğaçalar tam bir margarin deposu örneğin. Oysa margarin doymuş yağ asitleri içeriği için cildimizdeki hücreler büyük ölçüde zarar veriyor. Aynı zamanda vücudumuzda fazla yağ depolanmasına neden olduğunda şişmanlamamızın en büyük suçlusu margarin!

5. Kahve

Kahve bazıları için güne başlama yolu. Kimileri bir bardak kahve içmeden ayılamadığını düşünüyor kimileri ise bardaklarca kahve içerek ancak tüm gün ayakta kalabildiğini. Oysa kahvenin çok fazla içilmesinin ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Çünkü kahve insülin miktarını arttırarak cildimize ciddi zararlar veriyor. Bunun yanı sıra stres hormonu olan kortizolü de harekete geçirebiliyor.

6. Alkol

Her ne kadar bazı alkollü içeceklerin sağlığa iyi geldiği söylense de fazla miktarda alkol tüketimi cildimizin yaşlanmasını hızlandırıyor.

7. Kırmızı et

Aslında kırmızı et de özellikle kalp sağlığı için faydalı olarak bilinen yiyeceklerden. Ancak çok yoğun kırmızı et tüketimi çeşitli hastalıkların yanı sıra ciltte de büyük zararlar yaratıyor.

8. Pizza

Pizza bilindiği gibi tam bir karbonhidrat deposu. Bu yüzden vücudumuzda yağ yakımının önüne geçiyor ve cildimize zarar veriyor. Fakat haftada bir ya da iki haftada bir yeterli miktarda ev yapımı pizzanın çok zarar vermeyeceği de başka bir gerçek diyebiliriz.

9. Kızartma

Kızartmalar aslında bütünüyle sağlığımız için çok ama çok zararlı. Kızartma olarak hem patates kızartmasını, hem mutfağımızın vazgeçilmez mezesi olan şakşukayı hem de kızartılarak yapılan patates cipslerini kastediyoruz. Eğer cildinizin erken yaşlanmamasını istiyorsanız kesinlikle kızartılarak yapılan tüm yiyeceklerden uzak durmalısınız.

10- Tuz

3 zararlı ve uzak durmamız gereken beyazdan bir tanesi olan tuz aslında hayatımızdan ebediyen çıkarmamız gereken bir besin. Tabii sağlığımız için sağlıklı olan tuzlar da var ancak eğer belli bir yaşın üstündeyseniz cildinizin yaşlanmasını önlemek için tuz tüketiminden vazgeçmeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.