Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çileğin Dişlere Faydaları Nelerdir?

Dişler, vücuttaki en hassas bölgede ağız boşluğu içinde bulunan, alt ve üst çene kemiklerine gömülü şekilde duran, küçük kemik görünümlü sert yapılardır. Konuşma ve sindirimin başlatılması açısından öneme sahip olan dişler, yüzün daha estetik ve güzel görünmesi açısından da önemlidir.

Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeni ile dişler, küçük yaşlarda olunsa dahi çürüyebilmektedir. Çeşitli faktörlerden dolayı, sağlamlığını kaybeden dişlerin çürümesi ise daha hızlı şekilde gelişmektedir. Çoğu insan ise, diş doktoru korkusundan dolayı, dişlerinde çürük olsa dahi, tedavi sürecini ertelemektedir. Oysa ki, dişlerde çürümenin gerçekleştiği ilk aşamadan itibaren, gerekli müdahalenin yapılması, diş sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Ertelenen ve ihmal edilen diş sağlığı, daha sonradan çok daha büyük sorunlar şeklinde kişiye mal olmaktadır. Bundan dolayı, diş bakımına özen gösterilmesinin yanı sıra, diş ve kemik sağlığına faydaları bulunan besinlerin tüketilmesi de, diş sağlığının korunmasında son derece etkilidir. Bazı insanlar düzenli olarak diş fırçalamalarına özen gösterip ve bakımlarını ihmal etmemelerine rağmen, diş problemleri yaşayabilmektedir. Buradan çıkan sonuç ise, dişin iç yapısının beslenmesini sağlayan gıdaların yeterince tüketilmemiş olmasıdır. Her ne kadar dişlerin dışı, fırçalama, diş ipi ya da ağız bakım suları ile temizlenmiş olsa da, bu sadece dışsal bir makyaj olarak kalacaktır. Çünkü, dişler de tıpkı vücuttaki diğer organlar gibi beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Dişin iç yapısının beslenmesi, onun daha güçlü ve sağlam bir yapı kazanmasına yardımcı olacaktır. Bundan dolayı da, doğru ve sağlıklı beslenmek, daha güçlü ve sağlıklı dişlere kavuşmanın bir koşuludur. Bunun sağlanması için ise, sağlıklı ve özellikle de dişlere faydası bulunan besinlerden oluşan bir beslenme alışkanlığı edinmek gerekmektedir.

Dişlere Zarar Veren Gıdalar

Meyve ve sebzelerden uzak fakat karbonhidrat ve özellikle de şeker bakımından zengin gıdalardan oluşan bir beslenme alışkanlığı, diş sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve dişlerin çürümesini hızlandırmaktadır. Öte yandan, sigara kullanımı, aşırı şekilde kahve tüketimi gibi alışkanlıklar da diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Diş Sağlığı ve Vücut Sağlığı

Her ne kadar dişler, vücuttaki diğer organlara nazaran küçük yapılı görülüp, yeterince önemsenmese de, aslında tüm vücut sağlığı açısından büyük öneme sahiptirler. Öyle ki, bir çok ağız problemleri, ağız kokusu, kalp ve damar sorunları, böbrek ve karaciğer hastalıkları, diş çürümelerinden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bundan dolayı da, diş çürümeleri ihmal edilmemesi gereken sağlık sorunlarıdır.

Diş Sağlığını Destekleyen Mikro Besinler

Diş sağlığına dost olarak görülen mikro besinlerin başında genellikle, protein ve vitaminler gelmektedir. Ayrıca, kalsiyum ve magnezyum gibi bazı mineraller de diş sağlığının korunmasında önemli etkilere sahiptir. Özellikle de C vitamini, ağız içi yumuşak doku sağlığının korunmasında rol oynamaktadır. Öyle ki, C vitamini eksikliğinde bir takım diş eti sorunları ve periodontal hastalıklarının oluşması riski artmaktadır. C vitaminin ağız ve diş sağlığı açısından bir diğer faydası ise, vücuttaki kolajen dokunun yapılanmasına katkı sağlamasıdır. Kolajen doku, vücutta bulunan bir yapı proteini olmasından dolayı, dişlerin diş etlerine daha sıkı şekilde tutunmasına, ağız içi yumuşak dokunun daha sert ve dayanıklı formda olmasına ve ağız içinde biriken bakterilere karşı mücadele edilmesinde, etkili görevlere sahiptir. Vitaminlerin diş sağlığına olan katkılarından yararlanmak için, meyve ve sebzeler bakımından zengin şekilde beslenmek çok önemlidir. Bundan dolayı da, özellikle de her renkten sebze ve meyvelerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Çilek ve Diş Sağlığı

Çilek, B vitamini, C vitamini ve K vitamini içeriği bakımından zengin bir meyvedir. Bundan dolayı da besleyici ve sağlıklı bir meyve olan çilek, bağışıklık sistemi sağlığı, damar sağlığı ve sindirim sistemi sağlığı gibi bir çok yönden faydalı olduğu gibi, diş sağlığı açısından da önemlidir.

Çileğin Dişlere Faydaları

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan çilek, hem lezzetli hem de sağlıklı bir meyve türüdür. Çileğin diş ve diş etlerine karşı faydaları ise aşağıda listelendiği şekildedir;

1. Sağlam Dişler:

getty_rf_photo_of_woman_biting_into_strawberry

Çilek, yapısında bulunan manganez minerali, kemiklerin daha güçlü olmasını ve onların korunmasını sağlayan enzimlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Kemik sağlığını korumasından dolayı da çilek, dişlerin daha sağlam formda olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca çileğin yapısında bulunan manganez, kalsiyum mineralinin vücut ve dişler tarafından emilmesine de katkı sağladığı için, diş sağlığına dost bir meyvedir.

2. Sağlıklı Diş Etleri:

healthy-gums

Diğer renkli meyve sebzelerde olduğu gibi çilek de diş eti sağlığının korunmasında etkilidir. Zengin  C vitamini içeriği sayesinde çilek, ağız içi yumuşak dokunun ve diş ile diş etlerinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Çilek, diş ve diş etlerini koruyarak, diş etlerinde biriken bakterilerin imha edilmesine ve diş etlerinin sağlamlaşmasına katkı sağlamaktadır.

3. Anti Diş Çürümesi:

shutterstock_151234010

Çilek, sadece dişlerin daha güçlü olması ve diş etlerinin sağlıklı olmasına katkı sağlamak ile kalmamakta, dişleri çürümeye karşı da korumaktadır. Diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olan çilek, dişlerin çürümesine neden olan her türden yiyecek ve içeceğin, verecekleri zararını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

4. Plaksız Dişler:

healthy_mouth

Hemen herkesin ortak sorunu olan diş plak ve tartarları, hem kötü görüntüleri hem de verdikleri rahatsızlıklar nedeni ile, istenmeyen bir problemdir. Ama maalesef yenilen besinler ve su da dahil tüketilen içecekler, dişlerin üzerinde ya da kenarları ve diplerinde, plak oluşturabilmektedirler. Her ne kadar düzenli olarak diş fırçalamak önemliyse de, diş plaklarının giderilmesinde yetersiz kalabilmektedir. Fakat çilek, içermiş olduğu malik asit yardımı ile, dişlerde meydana gelen plakların giderilmesinde etkili olabilmektedir. Böylece, çileğin yapısında bulunan malik asidin aşındırıcı etkisi, dişlerde oluşan plakların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

5. Beyaz Dişler:

Teeth

Dişlere ve diş etlerine dost bir meyve olan çilek, diş beyazlatmada da etkilidir. Çileğin yapısında bulunan özel asitler ve diğer kimyasallar, beyaz rengini kaybetmiş dişlerin, yeniden beyaz renge kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için yapılması gereken, bir çilek yardımı ile dişlere hafifçe masaj yapmak olacaktır.

6. Temiz Nefes:

FreakyFresh5WaystoFreshenyourBreathNaturally

Ağız boşluğundaki bazı yaralar, diş çürükleri ve diğer organlar ile ilgili içsel sorunlar, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız kokusunun giderilmesine, nane ve maydanoz gibi sebzelerin iyi gelmesi kadar, çileğin de yardımı da dokunmaktadır. Çünkü çilek, içermiş olduğu C vitamini sayesinde, ağız içine yerleşmiş olan bakterilerin indirgenmesine ve böylece de ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Çileğin Besin Değerleri

Yarım kase çilek yani yaklaşık olarak 144 gram ya da 8 adet  çileğin içermiş olduğu besin maddeleri ve değerleri şu şekildedir;

 • 46 kalori
 • 11 gram toplam karbonhidrat
 • 3 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %12’si)
 • 7 gram şeker
 • 1 gram protein (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 64.7 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %141’i)
 • 0.4 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 3.2 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 0.6 mg niyasin (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 34.6 mcg folat (günlük ihtiyacın %9’u)
 • 23 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 0.6 mg demir (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 18.7 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 34.6 mg fosfor (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 220 mg potasyum (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 0.2 mg çinko (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0.6 mg manganez (günlük ihtiyacın %28’i)
 • 0.6 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 93.6 mg omega 3 yağ asidi
 • 130 mg omega 6 yağ asidi
 • 131 gram su içermektedir.

Aşırı Çilek Tüketimi

Aşırı miktarda tüketilen bir takım sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Buna göre eğer çilek, iyi yıkanmamış ise, böbreklerde kum oluşmasına neden olabilmekte ve aşırı tüketim sonucu bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.

Dişlere İyi Gelen Diğer Gıdalar

Diş ve diş eti sağlığının korunmasına katkı sağlayan ve diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olan besinler şu şekildedir;

 • C vitamini içeren besinler; özellikle de diğer C vitamini içeren meyvelere göre daha fazla C vitamini içeren kivi ile, çilek, orman meyveleri, portakal, ananas, kavun, kırmızı biber, brokoli, ıspanak ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler.
 • Kalsiyum içeren besinler; süt ve süt ürünleri.
 • Somon balığı; D vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir.
 • Su; ağız içindeki tükürük seviyesini yükseltmektedir.
 • Susam tohumu.
 • Badem ve kuru meyveler.
 • Ada çayı.
 • Kereviz.
 • Yeşil çay.
 • Maydanoz.
 • Elma.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.