Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çilek İle Diş Beyazlatma

Çilek ile Diş beyazlatma yöntemi doğanın sunduğu en önemli güzellik ve bakım tekniklerinden biridir. Günlük hayatlarımızda sıklıkla tükettiğimiz ve vazgeçemediğimiz çay, kahve gibi alışkanlıklar dişlerimizin büyük oranda sararmasına sebep olabilmektedir. Evet belki bu tür alışkanlıklarımızı hemen bırakamayabilir veya yerine alternatif koyamayabiliriz ama dişlerimizi temiz tutmak istiyorsak bu konuda dikkat etmeliyiz.

Diş beyazlatma yöntemleri artık eskisi gibi zor ulaşılabilir veya pahalı değil. Belli bir fiyat karşılığı diş temizliği ve beyazlatılması işlemi kolayca yapılabilmektedir. Günlük bakım ve düzenli diş temizliği ile bu mümkündür. Eğer maddi olarak da size ağır gelebileceğini düşünüyorsanız doğal ürünler kullanabilirsiniz. Karbonat olsun, çilek olsun bir çok doğal ürün size büyük oranda fayda getirecek diş bakım yöntemlerindedir. Özellikle çilek bu konuda oldukça başarılı bir meyve konumundadır. Çileğin gücü ile dişleriniz daha beyaz ve daha parlak bir hal alacaktır.

Çilek’in Dişler Üzerindeki Etkisi

Çilek doğanın sunduğu en faydalı meyvelerden biri olarak göz olsun, diş olsun, diş eti olsun bir çok bölgemize faydası bulunmaktadır. Çilek kimyasal yapısı ile güçlü bir besindir. Öyle ki, özellikle içerisinde barındırdığı yüksek oranda C vitamini dişlerin daha sağlam olmasına katkı sağlayarak onlara direnç kazandırır. Ve dişlerde oluşan çürük oluşumları gibi ağrılı ve kanamalı olumsuzluklarında oluşmasını engelleyerek bir kalkan görevi üstlenmektedir.

Diş beyazlatma yöntemi olarak ise çilek, tam bir diş minesi dostudur. Lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra diş mineleri üzerinde meydana gelen lekelerinde temizlenmesi için özel bir madde yaymaktadır, bu madde malik asittir. Bu yararlı asidin diş minelerine etkisi ile lekelerin önüne geçilebilmektedir. Ayrıca, çileğin diş plaklarının da oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir.

Diş Beyazlatma Yöntemlerinden Çilek

Peki çilek nasıl kullanılmalıdır? Daha doğrusu o muhteşem tadına kapılıp yemeden nasıl diş beyazlatıcı olarak kullanırız?

Bunun için tek yapmamız gerek çilek ile yeteri miktarda karbonatı karıştırmak ve dişlerimize sürmektir.

Çilek ile Diş Beyazlatma için gerekli malzemeler;

  • 1 adet çilek,
  • Yarım çay kaşığı karbonat,
  • Küçük bir kase, çatal ve diş fırçası.

Küçük kasenin içerisine püre halini alacak şekilde ezerek çileği koyun. Ezilen çileğin üstüne yarım çay kaşığı miktarda karbonatı ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra ortaya çıkan bu yeni karışımı tıpkı bir diş macunu gibi diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalar gibi fırçalayın. Fakat sakın bastırmayın, çünkü diş etlerinizin kanamasına sebep olabilir ve dişlerinizi sağlıklı yapacakken tam tersi zarara ve tahribata uğratabilirsiniz. Özellikle karbonatın içerdiği kimyasallar sebebiyle, diş fırçasının sert bir şekilde diş yüzeyine uygulanması diş minenize zarar verebilir.

Bu işlemi 2 ile 4 dakika kadar sürdürün. Ama bitmedi. Şimdi sıra ağzınızı iyice çalkalayıp temizlemede ve bu sefer normal kullandığınız diş macunu ile dişlerinizi fırçalamada.

Son olarak bu işlemi sıklıkla tekrarlamamanız gerektiğini hatırlatalım, çünkü karbonat madde olarak aşırı kullanıldığında yarardan çok zararı olabilecek bir bileşendir. Özellikle buna dikkat etmekte ve karışımı dişlerinize yavaş uygulamanızda yarar var.

Çilek ile Diş Beyazlatma Önerileri

  • Dişlerinizin gerçek anlamda daha beyaz ve daha parlak gözükmesi, anlattığımız bu çilek ile diş beyazlatma tekniğinin en az 5-6 defa uygulanmasına bağlıdır. Yani anında beyazlık biraz zor.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra mümkünse bol su ile yıkamayı unutmayın.
  • Bu tekniği haftada en fazla 2 kez olacak şekilde uygulayın, aksi takdirde karbonat diş etinize zarar verebilir.
  • Sadece çilekli karbonat karışımını kullanmak diş sağlığı ve renk açması için yeterli değildir. Özellikle diş ipi gibi yardımcı ürünleri ve yine özellikle ağız bakım suyunuzu kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Yılda en az 2 kez yapılacak olan diş kontrolü ile meydana gelebilecek çürükler ve diş hastalıkları hakkında önlem alabilir, küçük masraflar ile daha sonra oluşabilecek olan özellikle sağlığı olumsuz etkileyecek zararı büyük masrafları engelleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.