Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Herkes çilek lekesinin çok zor olduğunu düşünür. Bunun sebebi açık renkli zeminlere bulaştığı zaman çok belirgin bir hale gelmesidir. Bu durum da herkesi endişelendirir. Çilek lekesini farklı yüzeylerden çıkarmak için doğru ürünleri kullanmak gerekir. Doğru ürünleri kullandığınız zaman çilek lekesi kısa bir süre içerisinde tamamen yok olacak.

Halıdan Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza bir şekilde çilek lekesi bulaşabilir. Bunu çıkarmak için halınızın rengine, dokusuna ve yapısına zarar vermeyecek doğal ürünleri kullanmanız gerekir. Çilek lekesi halınıza bulaşırsa, zamanla bir yarışa girersiniz. Çünkü lekenin halınıza bulaşma süresi ne kadar uzun olursa, lekeyi çıkarmak o kadar zor hale gelir. Lekenin ilk bulaştığı anda müdahale etmeniz gerekir. Çilek lekesini halıdan çıkarmak için ilk olarak küçük bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun ve içerisine 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ilave edin. Lekenin üzerine biraz sürün ve yumuşaması için bekleyin. Limon suyunun çıkaramayacağı hiçbir leke yok. Daha sonra temiz bir bezle lekeye baskı uygulayın. Bir süreden sonra halınızdan çilek lekesi kolayca çıkacak. Halınızın nemli kalmaması için mutlaka kuru bir bezle kurulayın.

Koltuktan Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Çilek lekesi koltuğa kolay bir şekilde bulaşabilir. Çilek yerden altından akan suyu ya da meyvenin kendisi leke için çok ciddi bir tehlike. Çilek lekesini çıkarmak için ilk olarak koltuğun kumaşının ne olduğunu belirlemek gerekir. Çünkü çilek lekesini yok ederken, bir yandan da koltuğun dokusuna ve rengine zarar vermemeniz gerekir. Koltuk kumaşının yapısı yünlü ya da ipek ise, çilek lekesinin bulaştığı kısmı amonyaklı su ile temizleyebilirsiniz. Bunun için küçük bir kabın içerisine bir miktar ılık su koyun ve üzerine bir ölçek kadar amonyak ilave edin. Bu karışımı bir süre karıştırdıktan sonra, temiz bir bezi içerisine batırın. Koltuğunuzu silmeye başlayın. Koltuğunuzun kumaşı farklı bir yapıdaysa amonyaklı su karışımı çok etkili olmaz. Koltuğunuzun kumaşı pamuklu ya da keten bir kumaş ise, sadece ılık bir suyla temizlemeniz yeterli olacak. Bir süreden sonra çilek lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Kumaştan Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Çilek lekesi çeşitli sebeplerle kumaşa bulaşabilir. Bunu çıkarmak için ilk olarak kumaşın hangi türe sahip olduğunu bilmek gerekir. Eğer kumaş pamuklu bir yapıya sahip ise, çilek lekesi olduğu anda suyun altına tutmanız yeterli olacak. Kumaş renkli ve sentetik bir yapıya sahip ise, bu sefer sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Ilık bir suyun içerisine, bir ölçü sıvı sabun ilave edin ve lekenin üzerine uygulayın. Bir süre çitiledikten sonra, leke tamamen çıkacak.

Kıyafetten Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Çilek lekesi direkt olarak meyveden ya da çileğin suyundan kaynaklanarak kıyafetinize bulaşmış olabilir. Bu tür durumların ikisinde de farklı işlemler uygulamak gerekir. Çilek lekesi için aynı zamanda birkaç aşama uygulanabilir. Çilek lekesinden çok kısa bir sürede ve tamamen kurtulmak için mutlaka anında lekeyi temizleyin. Kıyafetinize zarar vermeyen özelliği olan ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacak. İlk olarak kıyafetinizin kumaşını da göz önünde bulundurarak, küçük bir kabın içerisine ılık bir su koyun. Suyun içerisine 3 yemek kaşığı sıvı deterjan ve birkaç damla amonyak ilave edin. Üç malzemeyi iyice karıştırın ve çilek lekesinin üzerine bir miktar dökün. Ççilek lekesinin yumuşaması için bekledikten sonra, kıyafetinizi çitileyebilirsiniz. Çilek lekesi çıkmaya başladıktan sonra, kıyafetinizi durulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.