Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çillerden Kurtulmak İçin Doğal Tedavi

Çil, ciltlerde özellikle güneş etkisi ve genetik yatkınlık ile meydan gelmekte olan küçük ve kahverengi lekedir. Çil iki şekilde oluşur. Birincisi; çocuklarda görülmekte olan yüz kısmında ya da güneşe en çok maruz kalan bölgede oluşan efelit adı verilen çillerdir. İkinci çeşidi ise ileri yaşlarda ortaya çıkabilen soler lentigo adı verilen daha koyu ve daha düzensiz çillerdir. Bu çiller kendiliğinden kaybolmadığı için tedavi olunması gerekir. Çillerin ortaya çıkmasında genetik yatkınlık olması önemli bir faktördür. Çillenmeye sebep olan diğer faktörler ise ultraviole ışınları ve bazı hastalıklar için kullanılan tedavi yöntemleridir. Bunlar dışında radyasyon ve solaryum benzeri bronzlaşma yöntemleri de çillerin oluşmasına yol açar.

Ciltte Çillenmeyi Tetikleyen Faktörler

Deri üzerinde çillenme daha çok kızıl saçlı ve yeşil gözlü olan kişilerde görülür. Renkli gözlü olanlarda, kızıl saçlılarda, sarı saçlılarda ve açık tenlilerde çillenme daha fazla meydana gelir. İnsanlarda tip 1, tip 2 ve tip 3 denilen deri tipleri bulunur. Bu üç deri tipi güneş karşısında hemen bronzlaşma göstermez. Özellikle de tip 1 deri hiç bronzlaşamaz. Tip 1 deri tipinde güneş yanıkları daha ağır olur ve bu deri tipine sahip olan kişilerde çillenme daha fazla olur. Koyu tenli olan kişilerde de bazen çillenme olabilmektedir.

Koyu tenli kişilerin ciltlerinde küçük yaşlarda çillenme görülüyorsa deri kanseri ile seyreden hastalıktan şüphe edilmesi gerekir. Çillenmeler güneş gören bölgelerden ziyade koltuk altı gibi kıvrım bölgelerinde oluşur ve bu durumda da nörofibromatozis adı verilen hastalığın olabileceği akla gelmelidir. Efelit denilen küçük çiller genel olarak iki yaşlarında ortaya çıkar ve genç yaşlarda kendiliğinden yok olur. Güneş yanığına bağlı olan çiller genelde 30-50 yaş aralığında ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesi ile de artış gösterebilir.

Çillerden Kurtulmak İçin 10 Doğal Yöntem

1. Çilek 

Çillerden kurtulmanın en doğal yöntemlerinden bir tanesi çilektir. Çilek içinde barındırmış olduğu strik asit sayesinde çillerin renginin solmasını sağlar. Birkaç adet çileği güzelce ezerek cildinize sürünüz. 5 dakika cildinizde bekleterek durulayınız.

2. Maydanoz

maydanoz yetişrmede dikkat edilmesi gereken noktalar

Maydanoz ile birlikte eşit miktarda limon suyu ve portakal suyunu karıştırarak karışımı hazırlayın. Karışımı yüzünüze iyice yaydırın. Karışım kuruduktan sonra da yıkayarak nemlendiricinizi sürebilirsiniz. Maydanoz da aynı çilek gibi içerisinde barındırdığı strik asit sayesinde çillerin solmasına yardımcı olur. İyi bir sonuç alabilmek için bu karışımı her gün tekrarlayın. Böylece cildiniz daha parlak bir hale gelecek.

3. Limon

Limon İle Hazırlanan Ev Yapımı Tedaviler

Limon da strik asit içerir. Bu özelliği ile de yüzü beyazlatma için kullanılabilir. Limonlu karışımı hazırlamak için; bir yemek kaşığı limon suyu ile bir çorba kaşığı bal ve bir tutam tuzu karıştırın. Çillerin yoğunlukta olduğu bölgelere karışımı sürün. Yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar ciltte bekletin ve ardından soğuk suyla cildinizi yıkayın.

4. Dut

Dut karışımı için eşit miktarda dut özü ve meyan kök özü alın. Bir şişenin içinde bunları iyice karıştırın. İyice çalkalama yaptıktan sonra karışımı cildinize uygulayın. Hafifçe masaj da yapabilirsiniz.

5. Salatalık

Salatalık ilk olarak rendelenerek maske olarak uygulanabilir. Bunun dışında rendelenmiş olan salatalık suyu sıkılarak pamuk ile de sürülebilir. Ayrıca salatalık yerine salatalık tohumu yağı da tercih edilebilir.

6. Patlıcan

Çiller için kurutulmuş patlıcan kullanılmamalı, tatlı patlıcan kullanılmamalı. Taze patlıcan ilk olarak ince ince dilimler halinde kesilir ve bir dilimi alınarak çiller üzerine uygulanır. Dairesel hareketler ile de cilde masaj yapılır. Bu işlem yaklaşık olarak 5-7 dakika boyunca devam ettirilir. Patlıcanın suyu ciltte 10 ya da 15 dakika kadar da bırakılabilir. İşlem sonrasında cilt ılık suyla güzelce yıkanır. Çiller için etkili çözüm almak istiyorsanız 10-15 gün boyunca düzenli şekilde kullanmalısınız.

7. Badem Yağı

Çillerden kurtulmanın bir başka doğal yöntemi ise badem yağıdır. Tatlı badem yağı ısıtılarak hafif ılıması beklenir. Doğrudan çillerin üstüne uygulanır. Cilt üzerinde yaklaşık 10-15 dakika bekletilir. Badem yağı ile en iyi çözümü almak için bu işlem gece yatmadan önce uygulanabilir. 2-3 hafta boyunca her gün düzenli olarak bu işlemin yapılması gerekir.

8. Turp Kökü

Turp kökü ile karışım hazırlamak için yarım su bardağı kadar rendelenmiş turp köküne ve yarım litreden az olacak şekilde elma sirkesine ihtiyacınız vardır. İlk olarak rendelenen turp kökü ile elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı 2 hafta boyunca cam kap içerisinde bekletin. Bu süre boyunca da günde 1 defa çalkalayın. 2 haftanın sonunda da karışımı güzelce süzün. Elde edilen karışımı çillerin üzerine günde iki defa uygulayın. Turp kökü ile çiller için en iyi çözümü sağlamak için birkaç hafta düzenli şekilde uygulamaya çalışın.

Bunun dışında turp kökü ile süt kullanılarak da karışım hazırlanabilir. İlk olarak 1 fincan sütü kaynatın. İçerisine de 1 yemek kaşığı turp kökü tozunu ilave edin. Ardından da bu karışımı soğumaya bırakın. Sonrasında karışımı süzerek cildinize uygulayın. Cilt üzerinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletin ve su ile durulayın. Etkili olabilmesi için düzenli şekilde her gün 1 defa uygulayın.

9. Papatya

Olgunlaşmış papatyalar püre haline getirilir. Püre haline getirilen papatyalar çillerin olduğu bölgeye uygulanır. Yaklaşık 10 dakika bekletilerek ılık su ile cilt yıkanır.

10. Süt ve Kaymak

Süt ve kaymak çiller için oldukça etkili bir doğal yöntemdir. Özellikle ekşi sütün kullanılması daha yararlı olur. Sütün içerisinde bulunan laktik asit lekelerin hafiflemesine yardım eder. Cildin renginin açılmasını sağlar.

Ekşi süt, çillerin olduğu bölgeye doğrudan sürülür. Ciltte kuruyan süt soğuk su ile yıkanır. Bu işlem günde 3 veya 4 defa tekrar edilebilir.

Ekşi kaymak, cildin üzerine maske olarak uygulanabilir. 15-20 dakika boyunca bekletilen bu maske kuruduktan sonra su ile yıkanır. Eğer kuru bir cilde sahipseniz bu işlem ardından nemlendirici de kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.