Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çillere Ne İyi Gelir?

Çiller güneşe maruz kalma ile birlikte ciltte oluşan açık kahverengi noktalar olarak ifade edilebilir. Bu lekeler kesinlikle zararsızdır ve ilerleyen süreçte cilt kanserine sebep olmazlar. Çiller, pigment hücrelerinin kümelenmesi ile oluşurlar. Genellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde meydana gelirler. Çoğu insan 10 ile 45 arasında bir çil ortalamasına sahiptir. Çiller genellikle 40 yaşın altındaki kişilerde oluşum gösterirler. Ancak yaş ilerledikçe oluşan çiller de yavaş yavaş solmaya ve yok olmaya başlarlar.

Çoğu çiller ultraviyole ışına maruz kalma sonucu oluşur. Yüzde çıkan bu belirsiz renkli veya pigmentli lekeler bir cilt uzmanı tarafından incelenmelidir. Çillerin neredeyse tamamı zararsızdır. Çok nadiren kansere dönüşürler. Cilt kanserini tespit etmede çilleri ve diğer pigmentleri görüntüleme oldukça önemli bir adımdır.

Çiller Neden Olur?

Bazı çiller doğuştan gelir. Ancak genellikle 35 yaşın altında gelişim gösterir. Açık bir ten rengine sahip olan insanlarda, esmer bir tene sahip olan kişilere göre daha fazla çil oluşumu gözlenir. Eğer aile içerisinde çil oluşumu yaygın olarak görülüyor ise, sizlerde de çil oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu da çillerin genetik faktörlere bağlı olarak gelişim gösterebileceğine işaret eder. Güneşe maruz kalmak da cilt üzerinde çil oluşumunu tetiklemektedir.

Çiller, melanositler diye adlandırılan ciltteki hücreler sayesinde oluşur. Bu melanositler belirli etkilere maruz kaldıktan sonra büyüyüp kümeler oluştururlar. Kümelenen melanositler cilt üzerinde yayılırlar ve melanin üretirler. Melanin de cilde rengini veren doğal bir pigmenttir.

Çillerin Belirtileri Nelerdir?

Tipik olarak oluşan çil kahverengi bir renge sahiptir. Ancak bazı çiller farklı renk, şekil ve boyutlara sahip olabilir.

  • Renk ve doku: Çiller kahverengi, ten rengi, siyah, kırmızımsı, mavimsi veya pembe gibi renklere sahip olabilir. Onlar buruşuk, pürüzsüz, düz veya kabarık bir görünüm alabilirler. Ayrıca diplerinden saç ve kıl da çıkabilmektedir.
  • Şekil: Oval ile yuvarlak arasında çiller şekil ve biçim gösterebilir.
  • Boyut: Çiller genellikle 6 mm çapına sahiplerdir. Nadiren de olsa çok daha büyük boyutlara ulaşabilirler. Yüzde, karında veya kolda geniş bir alanı kaplayabilirler.

Çiller kafa derisi, koltuk altı, tırnakların altında ve el ve ayak parmaklarının arasında da dahil olmak üzere vücudun her tarafından gelişme gösterebilir. Görünüşleri zamanla değişebilir. Yetişkinliğe geçişte ve hamilelikte değişen hormonlar sebebiyle renklerinin daha koyu, boyutlarının daha büyük ve sayılarının daha fazla artışı söz konusu olabilir.

Eğer çillerde acı oluşumu, kaşıntı veya yanma, kanama ve ortadan kaybolduktan sonra tekrar çıkmaları söz konusu ise bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Çillerin Komplikasyonları Nelerdir?

Melanoma, çillerin asıl komplikasyonudur. Bazı insanlar oluşan çillerin kanserojen olması ve melanoma gelişimi açısından diğerlerine göre daha büyük bir risk altındadırlar. Melanoma riskini arttıran etmenler arasında ise;

  • Büyük bir çil ile doğmuş olan kişiler
  • Düzensiz bir şekle sahip ve olağandan daha büyük bir çile sahip olmak
  • Pek çok çile sahip olmak
  • Aile fertleri arasında melanoma geçmişine sahip olan birinin bulunması çillerin komplikasyonları arasında yer almaktadır.

Çillerin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz cildinizin incelenmesi suretiyle çillerin tanısını koyabilir. Ayrıca bir cilt taraması yaparak medikal cilt bakımınızın düzenli bir kontrolünü yaptırabilirsiniz. Cilt taraması sırasında doktorunuz kafadan tırnağa kadar tüm cildinizi inceleyecektir. Eğer çillerin kanserojen olabileceğinden şüphelenilirse, bir doku örneği alınarak laboratuvar ortamında incelenir. Böylece farklı bir durum oluşması halinde tanılama işlemi tamamlanmış olur.

Çillerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çiller için tedavi işlemi çoğu zaman gereksizdir. Ancak doktorunuz tarafından çillerin farklı bir cilt problemi olduğuna dair herhangi bir şüphe oluşursa, cildinizden bir örnek alınarak inceleme yapılır.

  • Çil Alınması: Eğer çiller, kanserojen bir özelliğe sahipse, doktorunuz tarafından gerçekleştirilen bir operasyon ile çillerin alınması yoluna gidilir. Ayrıca sakal olan bir bölgede çil oluşması durumunda doktorunuz, çillerin alınmasını isteyebilir. Çünkü tıraş olma esnasında cildiniz tahriş olabilir. Cerrahi eksizyon ve cerrahi tıraş olarak isimlendirilen 2 farklı tedavi yöntemi bu başlık altında yer almaktadır.
  • Kozmetik bakım: Eğer çillerin alınmasını istemiyorsanız, kendi başınıza yapacağınız bakımlar ile çilleri gizleyebilirsiniz. Çeşitli makyaj malzemeleri kullanarak çillerin gözükmemesini sağlamak mümkündür. Ancak hangi tür makyajın işe yarayacağını, birkaç deneme ile tespit edebilirsiniz. Ayrıca çil olan bir bölgede kıl ya da saç çıkması söz konusu ise yine aynı şekilde bu saçların veya kılların alınması yoluna gidilir.

Çillere Ne İyi Gelir?

Çiller farklı boyutlarda cilt üzerinde oluşan yuvarlak, kahverengi ve düz olarak oluşan lekelerdir. Çiller için tedavi yöntemlerinden bahsettikten sonra kendi başınıza alabileceğiniz önlemlerde mevcut.

1.Limon Suyu

ç1

Limonun içerisinde bulunan yüksek etkili içerikler çilleri ve kahverengi noktaları ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. Limon suyunun cildin rengini açan bir özelliğe sahip olması ile ciltteki kahverengi noktaların da ortadan kalması mümkündür. Cildinize limon suyunu uygulayıp 10-15 dakika bekletmeniz ve sonrasında yıkamanız oldukça faydalı olacaktır. Bunu günde 2 kez yapabilirsiniz.

2.Ekşi Krema

ç2

Ekşi sütün içerisinde bulunan laktik asit çillerden kurtulmada etkilidir. Ayrıca hassas cilde sahip olan kişilerde de aynı etkiyi oluşturmaktadır. Cildinize uygulayın ve bir süre kurumasını bekleyin. Ardından su ile yıkamak yerine bir havlu ile silme yoluna gidin ve cildinizi nemlendirin.

3.Bal

ç3

Balın içerisinde bulunan enzimler, cildin renginin açılmasına yardımcı olacağından, cilde uygulanması durumunda çillerin solmasını ve ortadan kalmasını sağlayacaktır.

4.Papaya

ç4

Papaya suyu çillerden kurtulmada etkili olan bir başka alternatiftir. Papayada bulunan bir enzim de cilt lekelerinin ortadan kaldırılmasını sağlamada oldukça etkili bir role sahiptir.

5.Soğan

ç5

Soğan da içerisinde bulunan sülfür içeriği ile çilleri ve kahverengi noktaları kaldırmada etkilidir. En iyi sonuç için kırmızı soğan kullanın.

6.Ayran

ç6

Ayranın ağartma özelliği cildin renginin açılmasında ve çillerin solması için etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca cildinizin düz ve esnek bir hal alarak yumuşamasında yardımcı olur.

7.Yaban Turpu

Yüksek miktarda C vitamini içermesi sebebiyle çillerin tedavisinde kullanılan yaban turpu çillerin solması ve ortadan kaldırılması için doğal bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Bir antioksidan olarak görev alır, sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt elde edilmesini sağlar.

8.Patlıcan

ç8

Antioksidan içeriği sayesinde patlıcan dilimlenerek, çiller tarafından etkilenen kısımlara konulur ve çilleri ortadan kaldırarak daha az görünür bir hal almalarını sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.