Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Bulunur

Cildin daha sağlıklı ve çok daha canlı görünmesini sağlayabilmek için mutlaka cilt alt tonu bilinmelidir. Bunu bilmek hem cildi sağlıklı göstermenin tüyolarını hem de sizin için ideal makyajı, yakışan saç rengini ve kullanmanız gereken kıyafet, takı renklerini belirler. Kişiye uygun renkleri seçebilmek için aynı zamanda sıcak ve soğuk renkler de bilinmelidir.

Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üçe ayrılır. Bu tonların sizin cilt renginizle pek bir ilgisi yoktur. Bu konu tamamen bazı gözlemlerle yapılmaktadır.

Cilt Alt Tonu Neden Önemlidir?

Bu tonu belirlemek yapacağınız makyajda kullandığınız renklere ve tercih edilen kıyafet renklerine göre size en çok yakışan rengi belirleme kısmında önemlidir. Bu cilt tonunuzu bildiğinizde bir yerde kendinizi de tanımışsınız demektir. İnsanlara o yakıştı mı bu oldu mu gibi sorular sormaktan vazgeçerek, her kararınızı kendiniz verirsiniz.

Sıcak Cilt Alt Tonu

Bu tona sahip kişilerin cilt altında bulunan pigment rengi genelde sarıdır. Bu yüzden de sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanır. Sarı cilt alt tonuna sahip kişilere turuncu, turuncumsu kırmızı, yeşil tonları ve aynı zamanda canlı ve sıcak renkler yakışmaktadır.

Saç renklerinde altın, bakır, bal, karamel, çikolata, koyu kahverengi gibi koyu renklerden yana seçebilirler.

Fondöten seçiminde, pembe alt tonuna sahip ürünlerden mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Bej, buğday, krem rengi, taba gibi tonlardan cildinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Allık seçimini de bu renklere yakın, şeftali, badem gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Işıltılı ve sıcak tonlardaki farlar tam size göredir. Altın rengi, bakır, bej ve kahve tonları gibi farları tercih edebilirsiniz.

Soğuk Cilt Alt Tonu

Bu tona sahip kişilerin derdi altlarında bulunan renk pigmenti pembedir. Bu tona sahip olanların illaki beyaz tenli olması gerekmemektedir. Esmer biri de bu tona sahip olabilir.

Bu tona sahip kişilere mor ve mavi tonları oldukça yakışmaktadır. Ruj seçimlerini ise kırmızı, soğuk pembe, koyu bordo ve pastel renklerden yana yapabilirler. Pembenin her tonunu kullanarak dudak makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Saç renklerini; platin, küllü sarı, krem rengi, kumlu kahve, koyu sarı, şarap rengi açık kahve ve düz kahveden yana tercih edebilirler. Fondöten seçimlerinde; rosy denen pembe renk tonuna sahip fondötenler tercih etmelidirler. Fakat tenlerinin çok soğuk olduğunu düşünüyorlarsa ve durumundan uzaklaşmak istiyorlarsa cream denen daha sıcak tonda bir fondöteni alt ton olarak tercih edebilirler.

Farlarını ise, pembe, gül kurusu, mor, mavi, lacivert, siyah, gri zümrüt yeşili gibi renkleri tercih edebilirler. Fakat mercan, bronz ve bakır tonlarındaki renklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Allık seçimini plum ve pembe tonlarda yapmalıdırlar. Bronz tonları kullanmaları önerilmemektedir. Bu durumda ciltleri daha solgun görünecektir.

Nötr Cilt Alt Tonu

Bu tona sahip insanlara her renk çok yakışmaktadır. İstedikleri her renk tonunda makyajı yapıp, her renk elbiseyi giyinebilirler. Hiç tereddüt etmelerine bu konuda gerek yoktur.

Her renk sizin için yaratılmış diyebiliriz. Hem fondöten hem de far, ruj gibi ürünlerde istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Damar Testi

Güneş ışığı bulunan bir ortamda bileklerinizdeki ve şakaklarınızdaki damarların renklerine bakın. Eğer görülen renk yeşilse sıcak alt ton, maviyse soğuk alt ton ve her iki rengi de görüyorsanız nötr alt tona sahipsiniz demektir.

Altın Ve Gümüş Testi

Altın kolye ve yüzük taktığınız zaman, cildiniz sağlıklı ve parlak görünüyorsa sıcak alt tonuna sahipsinizdir. Gümüş kolye ya da yüzük kullanımında sağlıklı ve parlak bir cilt görüntüsü elde ediyorsanız soğuk alt tona sahipsinizdir. Bu yöntemi daha iyi anlayabilmek için bir elinize gümüş bir elinize altın yüzük takarak her iki durumu da birbiriyle kıyaslayın. Sıcak alt tona sahipseniz gümüş yüzük cildinizi soluk gösterecektir.

Kendine renk yakıştırma

Aynaya baktığınız zaman kendinize en çok mavi ve mor rengi yakıştırıyorsanız bu durum soğuk cilt tonuna sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Size en çok yakışan renkler sarı, turuncu kırmızıysa eğer bu durumda da sıcak cilt alt tonu renginiz vardır demektir. Bunu belirlemek içinse kıyafet denemek yerine mavi ve sarı renkte iki fular alıp, boynunuza dolayarak daha kısa sürede cilt alt tonunuzu belirleyebilirsiniz.

Kağıt testi

Yüzünüzü soğuk suyla güzelce temizleyip kuruttuktan sonra aynanın karşısına geçip yüzünüze düz beyaz bir kağıt tutun. Kağıdı cildinize yaklaştırdıktan sonra yüzünüz açık sarı veya açık kırmızı olarak görünmeye başlarsa sıcak alt cilt tonuna sahipsinizdir. Eğer tüm bu renklerden ayrı olarak yüzünüz pembemsi görünmeye başladıysa bu durumda ise cildiniz soğuk cilt alt tonudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.