Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Altı Kanama Durumu Neden Olur?

Cilt altı kanamaları, damarların patlaması sebebiyle bir miktar kanın sızması sonucunda kendini gösterebilir. Bu görüntüye sebep olan şey derinin altında gerçekleşen çatlaklar ve kanamalardır. Bu duruma sebep olan şeyler genellikle bölgesel yaralanmalar olur. Derinin içinde purpura isimli düz yamalar, petesi isimli küçük noktalar ya da geniş yaralara rastlamak mümkündür.

Bazı kişilerin sahip olduğu doğum lekelerinin de cilt altı kanamasına sebep olduğu bilinir. Normal şartlarda cilde baskı yapılması halinde o bölüm solsa da cilt altı kanamasının gerçekleştiği bölümde baskı uyguladığınız takdirde daha çok kan ve kızarıklık kendini gösterir. Cilt altı kanamaları ardından morarma ve türevi izler bırakabilir. Derinin altında gerçekleşen bu tür kanamalar her ne kadar çoğu zaman basit şeyler olsa da bazı durumlarda ciddi bir tıbbi durumu işaret edebilir. Cilt altı kanamalarının fark edilmesi halinde bir dahiliye doktora başvurmak gerekir.

Cilt Altı Kanamalarının Nedenleri Nelerdir?

Derinin altında gerçekleşen kanamalar genellikle şu sebeple kendini gösterir;

 • Alerjik reaksiyon
 • Yaralanma
 • Doğum
 • Otoimun hastalıklar
 • Kan enfeksiyonu
 • Çürükler
 • Radyasyon yan etkileri
 • Kemoterapi yan etkileri
 • İlaç yan etkileri
 • Yaşlanmanın normal süreci

ile birlikte deri altı kanamaları görülse de çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlar da cilt altı kanamalarına sebep olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Beyin ve omurilik zarı iltihabı olan menenjit
 • Kan hücrelerinde görülen kanser lösemi
 • Bakteriyel bir enfeksiyondan dolayı tüm vücudun enflamasyona uğraması yani sepsis

Aşağıda yer alan belirtilere sahip olan kişilerin ise hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmesi gerekiyor:

 • Kol ya da bacak şişmesi
 • Cilt altı kanamasının gerçekleştiği bölgenin koyu bir renge bürünmesi
 • Derinin altından yayılan kan
 • Kanamanın gerçekleştiği bölgede ağrı

Cilt Altı Kanamalarının Belirtileri Nelerdir?

Cilt altında gerçekleşen kanamalar kolay bir şekilde fark edilir. Cilt üzerinde yamalar halinde bir görüntü oluştuğu takdirde kanama kendisini göstermiş olur. Bu gibi durumlarda doktora gitmek önem taşır. Fiziksel bir muayenenin ardından doktor tarafından sizlere deri için kanama ile ilgili olarak; Kanamanın ilk olarak ne zaman fark edildiği, kanamaya ilave olarak (ağrı gibi) bir belirtinin olup olmadığı, kanama belirtilerinin ne zaman ortaya çıktığı, ağır bir makine kullanıp kullanmadığınız, spor yaparken yaralanıp yaralanmadığınız, kanama bölgesinde acı ya da ağrı olup olmadığı, kanamanın olduğu bölümde bir yaralanma gerçekleşip gerçekleşmediği, kanayan alanın kaşınıp kaşınmadığı ve bu tür kanama bozukluğu ile ilgili olarak aile geçmişinin olup olmadığı konularında doktora bilgi vermeniz gerekir.

Bununla birlikte tıbbi bir sebepten dolayı düzenli olarak ilaç kullanıp kullanmadığınız da bu noktada önem taşır. Steroidler, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ya da bitkisel bir takviye kullanıp kullanmadığınız da kanama ile ilişkisi olan durumlardır. Bu sorulara verilecek olan cevaplar kanamanın gerçek sebebini tespit edilebilmesi için gereklidir. Enfeksiyon ya da bir başka durumun tespit edilebilmesi için idrar ve kan testinin yapılması gerekebilir. Aynı zamanda gerekmesi halinde doku ve kemiklerin incelenmesi için ultrason ya da buna benzer teknikler kullanılabilir.

Cilt Altı Kanamaları Nasıl Durdurulur?

Cilt altı kanamasına neyin sebep olduğunun bilinmesi halinde tedavi de değişiklik gösterir. Kılcal damarların çatlaması sebebiyle bu tür bir kanama görüldüğü takdirde doktora gitmek gerekir. Kanamanın gerçek sebebi tespit edildikten sonra en doğru tedavi uygulanır. Tıbbi bir durum ya da enfeksiyon olması halinde reçeteli ilaç tedavisi uygulanabilir. bu durumda hastalık şartları takip edilmeli ve hastanın enfeksiyondan kurtarılması gerekir. Zira kanamaya enfeksiyon sebep oluyorsa, enfeksiyonun da durdurulması gerekir. Kanamaya sebep olan durum kullanılmakta olan ilaçlar ise bu ilaçların yerini tutabilen farklı ilaçlar kullanılmalıdır. Cilt altı kanamalarının tedavisi kolay olsa da ara ara tekrar nüksetmesi halinde tekrar doktora gidilmesinde fayda var. Genellikle küçük kanamalar şeklinde görülen ve zararsız olan bu durum kimi zaman daha büyük bir hastalığın habercisi olabileceği için doktora gitme konusunda tereddüte düşmemeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.