Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Bakımı ile İlgili Kürler

Herkes sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Sağlıklı bir cilde sahip olmak ise sanıldığı kadar zor değil. Hangi cilt tipine ait olduğunuzu tespit edip ona göre bakım yaparak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Her gece yatmadan önce cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımında uygulanacak en iyi yöntem doğal kürlerdir. Kozmetik mağazalarında pek çok cilt temizleme ürünü satılmaktadır. Satılan bu ürünlerin doğal olmaması cilde önemli ölçüde zarar vermektedir. Bu nedenle evde kolayca hazırlanabilen doğal kürler cilt temizliği için güzel bir alternatif olabilir.

Sorunsuz bir cilde sahip olmak için mutlaka günlük olarak cilt bakımınızı yapmanız, cildinize özel bir ilgi göstermeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak hangi cilt tipine sahip olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. 4 tane cilt tipi bulunmaktadır. Bunlar yağlı cilt, karma cilt, kuru cilt, normal cilt olarak isimlendirilir. Bunun haricinde ciltte meydana gelen herhangi bir sorunda o soruna çözüm olarak farklı ürünler kullanılmalıdır.

Hangi cilt tipine uygun olduğunuzu küçük bir deney ile anlayabilirsiniz. Katlı peçete yapraklarını birbirinden ayırıp bir tanesini burnunuza, yanaklarınıza, alnınıza ve çenenize bastırınız. Sonrasında peçeteyi ışığa karşı tutunuz. Herhangi bir saydamlaşma görürseniz cildinizin yağlı olduğunu anlayabilirsiniz. Yanaklarınız kuru, T bölgesi denen burun ve alın bölgeniz yağlı çıkıyorsa karma yağlı cilt tipine, peçetede hiçbir aydınlanma yoksa da normal bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer sabahları ve bazı zamanlarda cildiniz pul pul dökülüyorsa da kuru bir cilde sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Evde Hazırlanabilen Kolay Cilt Bakım Kürleri

Cilt tipinizi belirledikten sonra kolay bir şekilde kendi cildinize uygun olan cilt bakım kürünü kolayca uygulayabilirsiniz.

1. Siyah Noktalar İçin Limon Yoğurt Kürü

Siyah nokta karşılaşılan en büyük cilt sorunlarından bir tanesidir. Gözenek halinde duran siyah noktalar en çok burun ve çene bölgesinde oluşum gösterir. Çünkü birçok insanın yüzünde en yağlı bölgeleri buralardır. Siyah nokta oluşumunun önüne geçilmezse sivilceye hatta akneye dönüşebilir. Limon asitleri ciltte var olan kirin, siyah noktanın ve bakterilerin ölmesini sağlar. Yoğurt ise cilde aydınlık, pırıltı ve ışık verir.

Bir kase yoğurdun içerisine bir tane limonu sıkın. Güzelce karıştırın. Yüzünüzün her bölümüne ve siyah noktaların olduğu bölüme bu karışımı iyice yedirin. Ardından 15 dakika kadar bekleyince karşımın maskeye dönüştüğünü hissedeceksiniz. 15 dakika sonrasında ise kuruyan yüzünüzü hafif ılık su yardımı ile ıslatarak yıkayabilirsiniz. İki hafta da bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

2. Cildin Nemlenmesini Sağlayan Yumurta Sarısı ve Süt Maskesi

Kuru ciltte en az yağlı cilt kadar sorunlu bir cilt tipidir. Pul pul dökülen cilt hem kötü bir görüntü yaratırken hem de cildin kızararak acımasına sebep olabilir. Kuru cilde sahip kişiler de basit birkaç yöntem ile ciltlerini doğal bir şekilde nemlendirebilir. Her evde mutlaka bulunan yumurta ve süt yardımı ile kuru ciltler tüm sorunlarından kurtulabilirler. Öncelikle bir yumurtanın sarısını bir kaba çıkarın. Ardından içerisine bir yemek kaşığı kadar süt ekleyin. Her ikisini güzelce çırpın. Çırpılan bu karışımların sonucunda cildinize peçete yardımı ile bu maskeyi sürün. Ortalama on beş dakika sonucunda maske kıvamına geldiğinde yüzünüzü yıkayarak maskeden cildinizi arındırın. Yumurta sarısının ve sütün cildinize nem verdiğini kısa zamanda hissedeceksiniz. Bunun için haftada bir kez bu maskeyi uygulamanız yeterlidir.

3. Cilt Lekeleri İçin Bakım Kürü

Zaman zaman her ciltte görülebilen bazı cilt lekeleri oluşmaktadır. İlk etapta bu cilt lekeleri kalıcı gibi gelebilir. Ancak artık estetik operasyonlarla en büyük cilt lekelerinizden bile kurutabilirsiniz. Kahverengi renkte olan ve cildin hemen hemen her yerinde olabilen bu cilt lekelerini de doğal maskeler ile yok edebilirsiniz. Haftada bir kez yapacak olduğunuz bal, limon, yoğurt maskesi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 1 yemek kaşığı süzme balı, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı limon suyu ile beraber bir kasede karıştırın. Sonrasında cilt lekeniz olan bölgeye her hafta bu karışımı sürün ve 15 dakika bekletin. Bu karışımı beklettikten sonra uyguladığınız bölgeyi yıkayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda olumlu sonuçlar elde edeceksinizdir.

5. Cildi Sıkılaştıran, Diri Bir Görünüm Veren Maske

Otuz beş yaş üzerindeki hemen hemen tüm kadınlar cildinde oluşmaya başlayan kırışıklıktan rahatsız olur ve bunu önlemeye çalışırlar. Bunun için ilk olarak çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmaya başlarlar. Fakat piyasadaki yaşlılık karşıtı kremlerin fiyatı oldukça yüksektir. Bunları kullanmak yerine evde pratik ve az malzeme ile hazırlanabilen cilt bakımı ile ilgili kürleri hazırlayarak daha sıkı ve diri bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler elma ve süzme baldır. Cam kaseye bir bütün elmayı rendeleyin. Rendelenmiş bu elmanın üzerine iki yemek kaşığı balı ilave edin. Ardından elma rendesi ile beraber balı kasede karıştırın. Yüzünüzün tamamı dahil olmak üzere boynunuzun tamamını da bu maske ile kaplayın. Çünkü ilk olarak sarkma ve kırışıklık göz çevresinden sonra boyunda belirtiler verir. Tüm bölgenize sürdüğünüz bu maskenin on beş yirmi dakika kalmasına özen gösterin. Sonra ise ılık bir su yardımı ile cildinizi bal ve elma rendesinden arındırın. Bu şekilde sıkı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen cilt bakımı ile ilgili kürlerin her birinin yapımı ve de uygulaması çok kolaydır. Haftada sadece on beş yirmi dakikanızı alacak olan bu bakım kürlerini sizler de cildinize uygulayarak kısa sürede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu sayede az malzeme ile cilt bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Tüm maskeler doğal yöntemlerle hazırlandığı için cildinizin olumsuz sonuç verme gibi bir riski yoktur. Aynı zamanda cilt için de en sağlıklı yöntemlerle bu doğal maskeleri yapmış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.