Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Bakımı

Başta kadınlar olmak üzere cilt sağlığına ve güzelliğine önem veren herkes düzenli olarak cilt bakımı yaptırmasının gerekliliğini farkındadır. Çünkü cilt bakımı çevresel ve fiziksel etkenler nedeni ile tahrip olan ve hasar gören cildi yeniden eski sağlığına kavuşturmak amacı taşır. Bilindiği gibi günlük yaşam, soğuk ya da çok sıcak havalar, fazla güneşe maruz kalma ve benzeri nedenler sebebiyle cilt çeşitli problemler ile karşı karşıya kalır. Bu problemlerin başında da cildin kuruması, parlaklığını yitirmesi ve ciltte birtakım lekeler oluşması vardır. Bu yüzden de herkesin cilt bakımına belirli rutinler ile dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda ciltte sarkma ya da kırışıklık gibi problemler ile karşılaşma riski de artar. Bu nedenle cilt konusunda herkesin özenli davranması ve dikkatli olması gerekir.

Cilt Bakımı Nasıl Uygulanmalı?

cilt bakımı

Kim yaparsa yapsın cilt bakımı uygulanmadan önce kişinin cilt tipinin ve genetik özelliklerinin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bunun için güzellik merkezlerinin ve kliniklerin uyguladığı pek çok önemli test vardır. Bu testler sadece cilt yapısını ölçmek ile kalmaz aynı zamanda kişinin genetik kodlarını da inceleyerek gelecekte ciltte yaşanacak değişimlere dair fikir edinilmesini sağlar. Bu testlerin sonucunda da hem cildin bugünkü sağlığı için iyileştirme yapılmış hem de gelecekteki bozulmaları için önlem alınmış olur. Cilt bakımı bir güzellik uzmanı tarafından profesyonel bir şekilde uygulanabilir. Burada en doğru ve en etkili yöntem sağlanmış olur. Ancak kesinlikle bu noktada cildinizi profesyonel ve kaliteli ellere teslim etmeniz gerekir. Yani bir bakıma cilt bakımını uygun fiyatlı olması için profesyonel olmayan kişilere yaptırmamak gerekir.

Bunların yanı sıra cilt bakımı evde kişi tarafından da uygulanabilir. Bunun için doğru ürünlerin tercih edilmesi ve kullanım yöntemlerinin iyi bilinmesi gerekir. Aynı zamanda cilt bakımı yapmadan önce cildin çok iyi bir şekilde temizlenmiş olması ve iyice kurulanmış olması gerekir. Cilt bakımının hassas bir uygulama olduğu asla unutulmamalıdır. Cilt bakımı uygularken hijyen en önemli koşullardan bir tanesidir. Bir de ciltte herhangi bir yara, kızarıklık, kaşıntı, yanık ya da çizik olmamasına da özen gösterilmesi gerekir. Yoksa cilt bakım ürünü o bölgeye bir miktar zarar verebilir. Cilt bakımı uygularken kan dolaşımının arttırılabilmesi için parmak uçları ile bir miktar yavaş masajlar yapılmasının da önemi büyüktür. Ancak cildin ne kadar güçlü ve dayanıklı olursa olsun sert hareketlerden ve zorlamalardan da kaçınmak gerekir. Çünkü bu durum cilt bakım ürünleri ile birleştiğinde cildinizde bir yakım hasarlar oluşturabilir.

Ayrıca her cilt zaman zaman nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden cilt bakımına başlamadan önce cildi yıkadıktan sonra cildi bir miktar nemlendirmek gerekir. Böylece ilk adımda direkt olarak ürünler cilde yerleşmemiş olur ve cildin ihtiyacı olan yumuşaklık ilk etapta sağlanmış olur.

Cilt Bakımı Ürünleri

cilt bakımı ürünleri

Cilt bakımı yaptırılacağı ya da yapılacağı zaman kullanılan ürünlerin de önemi bir hayli büyük olur. Pek çok kişi evde cilt bakımı ile uğraşmamak için bir güzellik merkezine giderek oradaki profesyonel ürünler ile cilt bakımını yaptırır. Bu etkili ve güzel sonuç alınabilecek bir yöntemdir. Fakat bazen vakit sıkıntısı ve yüksek fiyatlar nedeni ile insanlar bir güzellik merkezine giderek cilt bakımı yaptırmaktan kaçınabilir. Bunun için de piyasada düzenli olarak uygulanabilecek set halinde cilt bakımı ürünleri satılır. Ancak bu ürünleri seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü her cilt bakımı ürünü her cilt tipi için uygun olmayabilir. Bu nedenle cilt bakımı ürünü satın almadan önce detaylı bir cilt tipi analizi yaptırmanın faydası büyüktür. Aynı şekilde cilt bakımı ürünü satın alırken bir güzellik uzmanına danışmakta da fayda vardır. Cilt bakım ürünü belirlenmiş olan cilt tipinize göre en uygun ürünü size tavsiye edecektir.

Benzer şekilde bazı insanlar piyasada satılan ve içinde birtakım kimyasal maddeleri de bulunduran cilt bakım ürünlerini almaktan kaçınabilirler. Bu da çok yanlış bir yaklaşım sayılmaz. Bunun için de herkesin evinde bulunan ürünler ile hazırlayabileceği pek çok cilt bakım ürünü tarifi bulunur. Böylece cilt bakımı tamamen doğal ve organik ürünler ile etkili bir şekilde yapılabilir. Zaten düşünüldüğünde piyasadaki cilt bakım ürünlerinin de ham maddesi bitkisel ürünler olmaktadır. Aynı zamanda böyle bir yöntem cilt bakım ürünlerine çok fazla para vermek istemeyen kişiler için de bir hayli caziptir. Çünkü çok uygun fiyatlara bu ürünleri hazırlamak mümkün olur. Yine de bu ürünlerin her birini hazırlarken dikkatli olunması ve ürünleri az az yapıp bozulmamaları için bittiğinde tekrar hazırlamaları gerekir. Çünkü kendi hazırladığınız ürünlerin üzerine son kullanma tarihlerini yazmanız mümkün değildir. İnsanların deneyerek ve uzmanlardan tavsiye alarak hazırladıkları doğal ve bitkisel cilt bakımı ürünleri arasında peeling, yüz kremi, el kremi ve cilt maskeleri bulunur. Fakat yine de bu ürünlerin her birini tek seferde cilde uygulamak doğru olmaz. Cilt bakımı ürünleri her ne kadar doğal ve organik olsa da bazı ciltlerde beklenmeyen etkiler yaratabilirler. Bunun için ürünleri ufak bir alanda deneyip ciltte beklenmeyen bir etki yapıp yapmayacağı incelenmelidir. Eğer ciltte herhangi bir kızarıklık, yanma ya da kaşıntı oluşturmadıysa ürünleri gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Fakat beklenmeyen bir etki görülür ise mutlaka kullanımın durdurulması ve bir doktora danışılması gerekir. Aynı şekilde eğer çok hassas bir cildiniz de var ise herhangi bir ürünü kullanmadan önce bir cilt doktoruna danışılmasında yarar olur.

Cilt Bakımı Hangi Aralıklarla Uygulanmalı?

cilt bakımı

Cilt bakımı pek çok farklı ürün ile pek çok farklı amaç için uygulanabilir. Eğer kapsamlı bir cilt bakımı yapacak ya da yaptıracak iseniz bunun periyotlarının bir güzellik uzmanı ya da bir cilt doktoru tarafından belirlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra cilt bakımı elbette her zaman bu kadar kapsamlı olmaz. Onun için herkesin günlük olarak evinde bazı cilt bakım rutinlerini uygulaması gerekir. Örneğin dışarıdan satın alınan ürünler ile ya da ev yapılan ürünler ile günlük olarak cilt bakımı yapılabilir. Bu yöntemler arasında sabah kalkıldığında uygulanan yöntemler olduğu gibi bir de gece yatmadan önce uygulanan yöntemler vardır. Fakat uygulanacak ürünler ve amaçlar her cilt tipine, her yaşa ve her ihtiyaca göre değişiklik gösterir. Örneğin kırışıklık önleyici bir cilt bakımını orta yaş ve orta yaş üstü insanların uygulaması doğal iken çok genç yaştaki kişilerin uygulaması doğru olmaz. Her ne kadar cilt bakımı çok doğru bir alışkanlık olsa da asla aşırıya kaçılmamalıdır. Cilde gereğinden fazla ürün boca etmek de doğru değildir. Çünkü cildin belirli aralıklar ile boş kalmaya ve nefes almaya da ihtiyacı vardır. Kullanılan bazı ürünlerin çok yoğun olması cildin nefes almasını ve canlı kalmasını engelleyebilir. Bu konuda dikkatli olunması gerekir. Yine cilt bakımı ürünlerini hangi aralıklar ile uygulamanız gerekeceğine cilt tipinize ve yaşınıza göre bir güzellik uzmanı yaptığı analizler sonucunda karar vermelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.