Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Beyazlatma

Cilt rengimiz zaman içinde çeşitli nedenler ile birtakım değişimlere uğrayabiliyor. Bu nedenlerin arasında çevresel etkenler, güneş ışınlarına yüksek oranda maruz kalma, kimyevi nedenler, cilt kuruması, yoğun stres, dengesiz beslenme ve haddinden fazla kozmetik ürünleri kullanmak yer alıyor.

Günümüzde pek çok insan açık ten rengine sahip olmayı ve cildinin leke ve izlerden arındırılmış olmasını istiyor. Bunun için de pek çok farklı yöntemi denemeye koyuluyor. Bu ilginin yoğun olması cilt beyazlatma konusunda kozmetik sektörünün bir hayli ilerlemesine de neden oluyor. Cilt beyazlatmaya yaradığı öne sürülen pek çok krem ve losyon piyasada kullanıcılar için satışa sunuluyor. Fakat bu kozmetik ürünlerinin içinde bol miktarda kimyevi madde de bulunabiliyor. Bu maddeler de doğal olarak ciltte birtakım tahrişlere, kızarıklara ve yanmalara yol açabiliyor. Üstelik bu satılan ürünler özel ürün oldukları için çok yüksek fiyatlara da sahip oluyor ve orta halli insanların ciddi oranda bütçesini zorlayabiliyor.

Elbette bu ürünleri satın almak bir tercih ancak kesinlikle bu ürünlerin en iyi tercih olduğunu söyleyemeyiz. Eğer cilt beyazlatma işlemi uygulamak istiyorsanız bunu çok daha ucuz, çok daha doğal ve çok daha etkili yöntemler ile de başarabilirsiniz. Çünkü doğada bunun da çaresi bulunuyor neyse ki. Doğal yöntemler ile uygulayabileceğiniz cilt beyazlatma tekniklerini sizin için listeledik.

Doğal Cilt Beyazlatma Yöntemleri

1. Yoğurt ile Cilt Beyazlatma

screenshot_5

Yoğurt zaten hali hazırda cilt için yüksek oranda faydalı bir madde. Çünkü içinde cildi besleyen polimer bulunuyor. Aynı şekilde içinde bulunan laktik asit de cildi beyazlatma özelliğine sahip. Bu yüzden cildinizi beyazlatmak için yoğurt kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sade ve doğal yoğurdu cildinizin üstüne çok ince bir tabaka olarak sürmek. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ancak elbette cildinizin tonu hemen değişmeyecektir. Hemen değişmesi için bu işlemi her gün ve birkaç hafta boyunca tekrarlamanız gerekiyor. Eğer maskeyi biraz daha etkili ve daha zengin bir hale getirmek isterseniz içine bir miktar da bal ilave edip kullanabilirsiniz. Bu şekilde de direkt olarak yüzünüze uyguladıktan sonra bir süre bekletmeniz ve sonra ılık su ile yıkamanız gerekiyor. Bu işlemin de her gün düzenli bir şekilde tekrarlanması gerekiyor. Aynı zamanda maskenin içine biraz limon suyu ve yulaf unu ilave etmek de maskeye hem besleyici hem de nemlendirici bir özellik kazandıracaktır.

2. Portakal ile Cilt Beyazlatma

screenshot_6

Cilt bakımı ve cilt beyazlatma konusunda en çok tercih edilen maddelerden bir tanesi de portakal yani C vitamini olmaktadır. Çünkü portakalın içinde yüzü beyazlatmaya yarayan pek çok önemli madde yer almaktadır. Aynı zamanda portakal düzenli olarak tüketildiğinde de cildin yumuşak bir hale gelmesine ciddi oranda fayda sağlamaktadır. Fakat eğer cildinizi beyazlatmak istiyorsanız bunun için elbette bazı yöntemleri uygulamanız gerekir. Öncelikle taze portakal suyunun içine bir miktar toz zerdeçal ilave edip bu ikisini iyice karıştırarak güzel bir karışım elde edebilirsiniz. Bunu yüzünüze iyice sürmelisiniz. Hatta kollarınıza ve bacaklarınıza da aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Mümkün mertebe bu maskeyi gece sürmeniz gerekiyor çünkü maske tüm gece yüzünüzde kalacak. Sabah da yüzünüzü bol ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemin de her gün düzenli bir şekilde tekrarlanması gerekiyor. Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise portakal kabuğunu rendelemek. Rendelenmiş kabukların içine taze yoğurt ilave ettikten sonra bu ikisinden bir macun elde edebilirsiniz. Sonrasında bu karışımı cildinize sürmeniz ve 15 ya da 20 dakika boyunca bekletmeniz gerekiyor. Ardından bol su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu işlem cildinizde bulunan noktaları ve izleri de ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Ancak bu yöntemin haftada bir ya da ikiden fazla uygulanmaması gerekiyor.

3. Nohut Unu ile Cilt Beyazlatma

screenshot_7

Pek fazla bilinmez ancak nohut da cilt beyazlatma konusunda mucizevi bir etkiye sahip olan maddelerden bir tanesi olmaktadır. Aynı zamanda nohut cildi çok daha sağlıklı bir hale de getirmeye yardımcı olmaktadır. Nohut maskesini uyguladıktan sonra hem daha beyaz hem de çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Nohut unu ile bir cilt beyazlatma maskesi hazırlamak için not unu ve gül suyunu iyice karıştırmanız gerekiyor. Özellikle macun kıvamına gelmeli. Ardından bu karışım yüze, kollara ve bacaklara sürülebilir. İyice sürdükten sonra bol su ile bu karışımı yıkayabilirsiniz.

4. Bal ile Cilt Beyazlatma

screenshot_5

Bal cilt rengini açan önemli besinlerden bir tanesi olmaktadır. Aynı zamanda balın cildi nemlendirici bir özelliği de bulunmaktadır. Eğer cilt tonu sabit değil ise cilt kuruluğu da meydana gelmektedir. Benzer şekilde bal sivilceler ve akneler konusunda da anti bakteriyel bir özelliğe de sahip olmaktadır.

Bal ile cildinizi beyazlatabilmek için öncelikle balı yüzünüze çok ince bir tabaka şeklinde sürüyorsunuz. Bu şekilde bal yüzünüzde birkaç dakika kadar kaldıktan sonra ılık ile balı iyice yüzünüzden temizliyorsunuz. Aynı zamanda bu uyguladığınız yöntem ile cildinizi ölü hücrelerden de çok rahat bir şekilde arındırabilirsiniz. Hatta çok canlı ve çok parlak bir cilde de kolay bir biçimde sahip olabilirsiniz.

Aynı şekilde bal ile bir maske hazırlayarak da cildinizi beyazlatma imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için de bir çay kaşığı kadar doğal balın içine bir çay kaşığı kadar limon suyunu, bir çorba kaşığı kadar süt tozunu ve bir çorba kaşığı kadar badem yağını eklemeniz gerekiyor. Tüm bu malzemeleri homojen bir kıvama gelene kadar karıştırdıktan sonra çok ince bir tabaka şeklinde yüzünüze sürebilirsiniz. Karışımın yüzünüzde on ya da on beş dakika boyunca beklemesi gerekiyor. Ardından maskeyi bol soğuk su ile yıkayarak yüzünüzden temizleyebilirsiniz. Bu maske eğer bir süre her gün uygulanır ise cilt tonunda önemli bir açılma meydana gelebilecektir.

5. Limon

screenshot_6

Bilindiği üzere limon asidik bir içeriğe sahiptir. Bu asidik içerik de cilt tonunun beyazlatılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda limon içeriğinde bol miktarda C vitamini de bulundurur. Bu da limonun ciltte yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlaması anlamına gelmektedir. Aynı şekilde limon antioksidan bir özelliğe de sahiptir ve bu yüzden cildin görünümünün de çok daha canlı ve parlak olmasına katkı sağlamaktadır.

Limon ile cildinizi beyazlatmak için limonu iyice sıktıktan sonra bir pamuğu bu limon suyuna batırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde limonu sıkmak yerine direkt olarak limonun kendisini cildinizin belirli bölgelerine sürerek de uygulama yapabilirsiniz. Ancak bu noktada cildiniz limonun suyunu çok iyi bir şekilde emmelidir. Bu şekilde limon suyunu cildinizde bir saat boyunca bekletmelisiniz. Tam etki almak için bu işlemi her gün uygulamakta fayda vardır. Bu yöntem oldukça basittir ancak bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Yöntem ile cildiniz beyazlarken aynı zamanda cildinizdeki lekelerin oluşmasının da önüne geçmek mümkün olmaktadır. Fakat bu işlemi uygulamadan önce cildinizde herhangi bir açık yara olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer varsa ve siz bu işlemi uygularsanız yara daha da çok genişleyebilir ve yüzünüz çok fazla yanabilir. Bunun cildinize hiçbir faydası olmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.