Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Çatlakları İçin Ne Yapılmalı?

Cilt çatlakları özellikle de ergenlik döneminde olan gençlerde, hızlı kilo alıp verenlerde ve hamile kişilerde daha çok gözlenir. Ergenlik dönemindeki gençlerin vücutları hızlı bir şekilde büyüdüğünden dolayı, olması gerekenden daha hızlı büyüyen ve kuru ciltli olan gençlerde sık sık çatlaklara rastlanır. Kalça kısımları, omuzlar, göğüsler ve üst bacaklarda sık sık görülen bu çatlakların nedeni, o bölgelerin diğerlerine göre daha hızlı ve ani olarak büyümesidir.

Cilt Çatlakları Neden Olur?

Cilt çatlakları, vücuttaki değişik bölgelerde kilo artışı nedeni ile, cildin alt dokularında sürekli ve yoğun bir gerilme sonucunda ortaya çıkar. Cilt gerilmesi, ciltteki bazı hücrelerde kimyasal maddelerin ortaya çıkmasını tetikler. Bunun sonucunda alt ciltte kollajen ve elastik lifler zarar görür. Cildin orta katmanında gerilmeden dolayı yırtılmaya, zarar görüp çatlak görünümü ortaya çıkmasına yol açan başlıca nedenler aşağıdadır.

 • Hamilelik durumu,
 • Vücut çalışma,
 • Ergenlik dönemi,
 • Hormonal değişimler,
 • Sık sık kilo alıp verme,
 • Kortizon tedavisi görme,
 • Cushing hastalığı,
 • Genetik faktörler,
 • Ciltte kollajen lif eksikliği.

Cilt çatlağı durumu daha çok kadınlarda ortaya çıkar. Hamile kadınların %90’ı, ergenlik çağındaki genç kızların %70’i, ergenlik çağında özellikle de spor yapan genç erkeklerin %40 gibi bir oranında cilt çatlağı sorunu görülebilir. Cilt çatlakları daha çok ergenlik çağında olan kişileri, hamile kadınları ve böbrek üstü bezleri çok çalışanları etkiler.

Cilt çatlakları kaşıntılı, pembe renkte ve çizgi şeklinde ciltte kabarıklıklar şeklinde meydana gelir. Zamanla cilt çatlakları beyazlaşır ve çöküntü hale gelir. Bazı durumlarda da direkt beyaz renkte çatlaklar olarak baş gösterir. Değişik uzunlukta ve 1-10 mm genişliklerde olabilirler. Bazı çatlaklar zaman geçtikçe hafifler ve ortadan kaybolur.

Cilt çatlaklarında vücutta en çok etkilenen yerler; Hamilelerde karın ve göğüslerdir. Ergenlik çağındaki erkeklerde koltuk altları, uyluk bölgeleri ve kuyruk sokumu, kızlarda göğüs ve kalçalar etkilenir. Lakin vücudun değişik bölgeleri; üst kol ve diz arkası gibi kısımlarda da görülebilir. Uzun süre kortizon kullanan kişilerde, cilt çatlakları daha derin, yaygın ve geniş şekilde ortaya çıkar.

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

 • Cilt çatlaklarından kurtulmaya çalışmadan önce, bunlar henüz oluşmadan çatlakların önüne geçilmesi iyi bir yöntem olabilir. Bunun için yaşam biçimimizde bazı değişiklikler yapmamız gerekir.
 • Hızlı bir şekilde kilo verip, sonra çok kısa bir süre içinde yeniden kilo alıyorsak, çatlaklara davetiye çıkarıyoruz demektir. Kilo vereceksek bile bunu sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak ve şok diyetlerden kaçınarak yapmalıyız.
 • Cildi nemli tutmamız çok önemlidir. Kuru cilt egzamadan kırışıklığa kadar pek çok tehdide yol açabilir. Bu tehditlerden birisi de cilt çatlaklarıdır. Özellikle de banyo yaptıktan sonra cildimize bolca nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmemeliyiz. Soğuk havalarda veya güneş banyosu sonrasında, cildimizi nemli tutmalı ve kurumasını önlemeliyiz.
 • Vücudu sadece nemlendirmekle yetinmemeli ve bol bol su içmeliyiz. Böylece çatlaklara karşı cildi içeriden desteklemiş oluruz. Günde 8–10 bardak su içmeyi ihmal etmemeliyiz. Su içme alışkanlığı olmayanlar da çay veya meyve suyu ile bu boşluğu doldurmalıdır. Fakat kafein veya şeker içeren içecekler ile su ihtiyacımızı karşılamak sağlık açısında doğru değildir.
 • Cilt çatlaklarının önüne geçmek amacıyla düzenli olarak spor yapmalı ve cildimize esneklik kazandırmalıyız. Böylece çatlaklara karşı cildimiz kendisini koruyabilir.
 • Kişiler, lifli yiyecekler ve bunların yanı sıra çinko, A, C ve E vitamini içeren yiyecekleri tüketmeye ağırlık vermelidir.
 • Çatlak tedavisinde etkili olan bazı kremler ciltte kollajen ve elastikiyeti arttırarak etkili olabilir. Özellikle A vitamini içeren kremler düzenli bir şekilde 3-6ay kullanıldığı zaman oldukça etkili olur. Bu kremler cildi tahriş edebileceği için gün aşırı ya da haftanın belirli günleri kullanılmalıdır. A vitamini içeren kremlerin dışında C vitamini, peptid, meyve asiti, kök hücre, büyüme faktörü ve antioksidan içeren kremler de kullanılabilir.
 • Cilt çatlaklarında lazer, ışık ve radyofrekans tedavi yöntemleri de oldukça etkili olabilir. Özellikle de fraksiyonel lazer ve fraksiyonel radyofrekans en etkili tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.