Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Estetiği

İnsanların aynaya baktığı ya da herhangi bir insanla karşılaştığı anda ilk dikkat ettiği alan cilt kısmıdır. İnsanların ilk bakışta en çok dikkati çektiği kısım cilttir. Bu nedenle muhatap olduğunuz kişi üzerinde olumlu etkiler bırakabilmek için ilk olarak sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak gerekir. Bu durum daha çok sürekli kamera önünde olmak zorunda olan oyuncular, sanatçılar, sunucular için geçerli olan bir zorunluluktur. Belirli bir yaştan sonra, cildin yaşlanmasına bağlı olarak cilt yüzeyinde birtakım deformasyon oluşur. Mesela cilt kırışır, yaşa bağlı olarak cilt lekeleri oluşur, çil oluşur, sivilce izleri gibidir. En önemli cilt sorunlarından biri olan cilt kırışıklığı çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Özellikle bazı insanların cilt yapısına bağlı olarak erken yaşlarda ortaya çıkan cilt kırışıklığı tedavisi için yüz cerrahisinden yardım alabilirsiniz. Güneşin ciltte ortaya çıkardığı zararlı etkilerin, aknelerin olumsuz etkilerinin, keratoz adı verilen kanser hastalığı öncesindeki ciltteki bozulmalar cilt soyma estetiği ile giderilmektedir. Biz de bu yazımızda cilt estetiği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Cilt Estetiği Çeşitleri

Cilt Soyma İşlemi

Cilt estetiğinde en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri cilt soyma estetiğidir. Birçok cilt rahatsızlığı cildin soyulması tedavisi ile yapılır. Cilt soyulması tedavisindeki amaç, cildin dış yüzeyinin soyularak, ciltte meydana gelen akne izleri, diğer yara izleri, kırışıklıklar ve yaşlanma nedeni ile ortaya çıkan çizgileri mümkün olduğu şekilde azaltmaktır. Cilt soyulması, hastaların cilt tipi ya da cilt rengi, yaşı, etnik kökeni gibi faktörler uygulama öncesinde göz önünde bulundurulur. Çünkü koyu bir renk yapısına sahip olan kişilerde, yanık izi, yara izi gibi cilt sorunları olan kişilere özel bir değerlendirme yapılması gerekir. Ağız çevresinde kabarcık, uçuk gibi cilt sorunları varsa, bunlara da dikkat etmek gerekir. Cilt soyma işlemi yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları engellemede yardımcı olmaz. Sadece cildin üst tabakasında yer alan cilt sorunlarını tedavi eder.

Kimyasal Soyma (Kimyasal peeling)

İnsan vücudunda yer alan en değerli ve en hassas dokulardan biri olan cildin üst yapısı epidermis ve alt yapısı ise dermis adı verilen tabakalardan oluşur. Ciltte meydana gelen birtakım cilt sorunları için kimyasal soyma işlemi uygulanır. Kimyasal soyma uygulaması insan vücudunun en hassas dokusu olan cildin dış yüzeyinde yer alan ölü tabakaların atılması ile yapılır. Bu işlem sonrasında alt tabakada olan kan dolaşımı ve aynı zamanda dokuların canlanması sağlanır. Kimyasal soyla işlemi uzman doktorlar tarafından en sık uygulanan ve tercih edilen bir uygulamadır. Kimyasal soyma işlemi uygulandıktan beş ya da yedi gün içerisinde ciltte pul pul dökülmeler meydana gelir. Derinin orta tabakası genel olarak iki ya da üç hafta içerisinde kendini toplarlar, canlanır ve parlak bir görünüm ortaya çıkar.

Dermabrazyon

Cilt estetiğinde uzman doktorlar tarafından uygulanan bu yöntem ile cilt yüzeyinde bulunan derin yaraları ve kırışıklıkları onararak cerrahi bir uygulama olmaktadır. Uzman doktorun cilt yüzeyinde işlem yapabilmesi için bazen lokal anesteziye ya da cildin dondurulmasına ihtiyaç duyulur. Daha sonra yüksek hızda dönen bir tıbbi araç ile cilt yüzeyinin en üst tabakası alınır. Bu işlem ciltteki sorunun derinliğine, süresine ve deformasyon oranına göre birkaç seans sürebilir. Cilt yüzeyindeki en üst tabaka soyulduktan sonra gergin, pürüzsüz ve parlak bir cilt tabakası ortaya çıkar.

Lazer Cerrahisi

Cilde uygulanan lazer tedavisi ile cildin en üst tabakası tedavi edilir. Lazer cerrahisi ile cildin çok fazla oranda güneşe maruz kalması sonucunda ortaya çıkan kırışıklık, göz çevresi kırışıklığı ve aknelerden oluşan izlerde kullanılır. Yüksek enerjide güçlendirilmiş olan karbondioksit ışık dalgaları, minimal travma ile kanama olmadan cilt yüzeyinin en üst tabakası anında buharlaştırılır. Bu tedavi yöntemi ile cilt eski haline kavuşur.

Yumuşak Peeling

Cilt estetiğinde cilde uygulanan bu tedavi yöntemi ile cilt yüzeyinin yenilenmesi ve aynı zamanda cilt renginin düzeltilmesi amaçlanır. Yumuşak peeling tedavi yöntemi ile ciddi bir oranda cilt soyma uygulaması değildir. Bu tedavi yöntemi ile cilt sadece ölü hücrelerden arındırılır ve cilde gerekli olan bakım yapılır. Yumuşak peeling tedavi yöntemi meyve asitlerinden meydana gelir. Toplam olarak bir hafta süren bir tedavi yöntemidir. Yapılan tedavi yöntemi yaklaşık olarak bir buçuk saat sürer. Bu uygulamanın yapıldığı hastalar birkaç günde sosyal hayatına geri döner.

Cilt Lekeleri

Eğer cildinizde sizi rahatsız eden birtakım lekeler yer alıyorsa, cilt tipinize uygun olan bir peeling tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi ile birlikte cilt daha parlak ve daha güzel bir yapıya kavuşacaktır. Cilt lekeleri için uygulanan peeling işleminden sonra doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri kullanarak çok kısa bir süre sonra hayalini kurduğunuz güzellikte bir cilde kavuşabilirsiniz. Cilt lekeleri için mezoterapi ya da PRP işlemleri uygulanır.

Göz Altı Morlukları

Göz altında birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan göz altı morlukları için yöntemler uygulanır. Ancak gözaltı morluklarından tamamen kurtulmak bazen mümkün olmayabilir. Her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde göz kapaklarına özel serumle birlikte uygulanan dermaterapi yöntemi ile saha başarılı sonuçlar elde edilir.

Kırışıklar

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ciltte yer alan kırışıklıkları, dinamik, yani mimik kırışıklığı ve aynı zamanda statik kırışıklık olmak üzere iki çeşidi bulunur. İki kırışıklık çeşidinde de farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kırışıklık tedavisi için botulinium toksin tip A işlemi uygulanır. Bu tedavi yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilir.

Dolgu Uygulamaları

Yaşa bağlı olarak meydana gelen burun kenarından ağza doğru uzanan çizgiler dinamik kırışıklıktır. Bu alanlarda oluşan kırışıklık için dolgu uygulaması yapılır. Dolgu enjeksiyonlarında en sık olarak hyaluronik asit içeriğine sahip olan dolgular kullanılır, çünkü hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan herhangi bir hayvansal kaynağı olmayan laboratuar ortamında hijyenik şartlarda üretilir.

Cilt Estetiği Sonrasında Uygulanacak İşlemler

Cilt estetiği için yapılan bazı tedavi yöntemlerinden olan kimyasal peeling ve dermabrazyon işlemleri sonrasında cildiniz bandajla kapatılması gerekir. Tedavi sonrasında cilt yüzeyinde şişme ve aynı zamanda kabuklanma olması çok normal bir durumdur. Tedavi yönteminin uygulanması sonrasında yedi ya da on gün gibi bir sürede cilt yüzeyinin nemli olması için mutlaka nemlendirici krem kullanılmalıdır. İnsan vücudunda yer alan en önemli ve en hassas dokulardan biri olan cilt yüzeyinde iyileşme sürecine girildikten sonra ciltte oluşan kızarıklık genel olarak dört hafta içerisinde yok olur. Cildinizi uzun bir süre güneş ışınlarına maruz bırakmamanız gerekir. Cilt estetiği için yapılan tedavi yöntemlerinden bir ya da iki hafta sonra ciltteki kırışıklık ve pembe renkte yeni bir cilt yapısı meydana gelmeye başlar. Ciltte bulunan kızarıklık kısa bir süre sonra tamamen kaybolur. Cilt estetiği için uygulanan tedavi yöntemleri sonrasında ciltte parlaklık oluşur ve bu parlaklık uzun bir süre aktif olarak ciltte yer alır. Bu ciltte hücre içerisinde yer alan pigment seviyesi normal bir değere gelinceye kadar devam eder. Tedavi uygulamaları sonucunda cildinize çok iyi bakmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.