Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Güzelliği

Vücut bir bütün olarak düşünüldüğünde cilt sağlığı da en az iç organlarınızın ve dokularınızın sağlığı kadar önemlidir. Tüm vücudunuzun deri oranı düşünüldüğünde cildiniz vücudunuzun oldukça büyük bir parçasıdır. Canlı birçok organizma barındırır ve aslında bakımı oldukça kolaydır. Cildiniz için en büyük adım her zaman temiz tutmanızdır. Bu temizlik makyaj sonrası veya cilde bir şeyin teması sonrasındaki temizlik değil sadece. Cildiniz gün içinde bir çok şeyden etkilenir ve dışarıda temas eden hava bile aslında cildinizi kirletebilmektedir. Bu nedenle ilk olarak işe cildinizi düzenli temizleyerek başlayabilirsiniz. Bu önemli adım bir çok cilt probleminin önüne geçerek size sağlıklı bir cilt sunacaktır. Cildinizden vücudunuza geçerek bir çok soruna sebep olabilecek mikroorganizmaların da önüne bu şekilde geçmeniz mümkün olacaktır.

cilt-guzelligi-icin-cilt-temizligi-mutlaka-yapilmali-7114

 

Cilt sağlığı için yapabileceğiniz bir çok sağlıklı yol mevcuttur. Bu yollardan kendi cildinize uygun olanı arayıp bulabileceğiniz gibi bir uzman yardımı ile öncelikle cildinizin yağlı mı veya kuru bir cilt mi olduğuna karar vermelisiniz. Ardından cildiniz için uygulaması en doğru cilt bakımı yöntemlerinden birini uygulamalısınız. Cildiniz için sürekli değişen cilt bakım yöntemleri doğru bir yöntem olmayacaktır. Cildinizin için doğru cilt bakım yöntemini belirlemeli ve istikrarlı olarak uygulamalısınız. Cildinizde meydana gelecek lekelere veya pH bozukluğuna sebep olmamak adına cildinize en uygun maddeler ile sürekli bir bakım yapmanız doğru olacaktır.

Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Cilt güzelliğinin en büyük sırrı sağlıklı bir cilttir. Cilt sağlıklı olduğu sürece güzel görünmesi mümkündür. Vitamini ve minerali eksik bir cilt sağlıklı olmadığı gibi güzel görünmesi de mümkün olmayacaktır. Ciltte en önemli vitaminler süt ve yumurtada da bolca bulabileceğiniz A vitaminidir. A vitamini cildin ihtiyacı olan canlılığı cilt dokularının en küçük taşını oluşturan hücrelerden başlayarak mümkün kılar. Canlanan bir cilt ihtiyaç duyduğu renk tonuna ve sıcaklığa kavuşarak doğal bir güzelliğe kavuşmanızı sağlayacaktır. Vitamin D an az vitamin A kadar cilt için faydalıdır. Kalsiyum emilimini arttırarak hücrelerin gelişimini sağlamaktadır. Bol D vitamini içeren bir cilt karşılaştığı yabancı maddeler ve ışınlar ile mücadele ederek cilt üzerinde oluşabilecek lekelere izin vermez. Cildiniz için D vitaminini balıktan bol bol almanız mümkündür. Cilt için bir diğer faydalı ve olmazsa olmaz vitamin E vitaminidir. E vitamini oldukça etkili antioksidanlar sağlamaktadır. Cilt için bulunmaz bir kaynak olan E vitamini cildin sürekli yenilenmesini sağlamaktadır. Cildin ihtiyaç duyduğu yenilenmeyi sağlamaktadır. Hücreler yenilenirken cildinizde meydana gelen değişimi gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Sağlıklı cilt hücreleri ile oldukça parlak ve iyi görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz.

ciltbakimi

Cildiniz zamanla bir çok etkiyle beraber yer çekimine yenik düşerek belirli bölgeler başta olmak üzere bir çok bölgesinde sarkmalar oluşmaktadır. Bunun önüne geçmek için cildinizin diri kalmasını sağlamalısınız. Cildinizi çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınmalısınız. Buz kompresleri ile cildinizi canlandırmalı ve yukarı yönde buzları hareket ettirerek cildinizin sarkmış bölümlerinin dirileşmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizi tahrişten kaçınmalısınız. Bunun için kurulama işlemi yaparken cildinize sert havlularla değil yumuşak havlu veya mendillerle dokunmalısınız. Sert ve aşağı yönde kurulama hareketinden vazgeçmelisiniz. Bu cildinizi yıpratırken aynı zamanda sarkmaya olan meyilli arttırmaktadır.

Gün içerisinde cildiniz bir çok yabancı madde ile karşılaşmaktadır. Bunların en başında güneş ışınları gelmektedir. Güneş kendini belli ettiğinde bu ışınlar ile daha fazla karşılaşan cildiniz aslında güneş bulutların ardına saklandığında da aynı ışınlara maruz kalmaktadır. Bu nedenle havanın açık veya kapalı olmasına aldırış etmeden cildinizin korunması ve gerçek bir sağlıklı cilde kavuşmak için günün her saatinde dışarı çıkarken cildinize güneş kremi uygulaması yapmalısınız. Güneş kremini cildinize hiç bir şey sürmeden uygulayın. Üzerine günlük nemlendiricinizi, kapatıcı veya pudranızı uygulayarak kullanabilirsiniz.

Ciltte en çok karşılaşılan ve kötü görüntüye sebep olan durumlardan bir diğeri ise siyah noktalardır. Siyah noktalar ciltte biriken maddeler ve vücut tarafından biriken yağlar ile oluşmaktadır. Bu durum gözeneklerin tıkanması anlamına gelmektedir. Siyah noktalar oldukça kötü bir görüntü oluşturduğu gibi aynı zamanda cildinizin beslenmesine engel olmaktadır. Cildin hava alması en önemli sağlıklı ve güzel görünme koşullarındandır. Hava almayan cilt yenilenmeyecek ve canlı görünmeyecektir. Siyah noktalar cildin hava alarak canlanmasına da en gel olmaktadır. Bu nedenle ilk etapta cildinizdeki siyah noktalardan kurtularak cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlamalısınız. Açılan gözenekler cildinizin gerekli ölçüde hava almasını ve beslenmesini sağlayacaktır. Siyah noktalardan kurtulmak için cildinizin pH seviyesine uygun tonikler kullanabilirsiniz. Bu noktada pH seviyesi oldukça önemlidir. Eğer cildiniz ile uyumlu bir madde kullanmazsanız cildinizin tahriş olmasına sebep olabilirsiniz. Cilt gözeneklerinin açılması için kaynayan bir suyun içerisine limon damlatıp su buharına cildinizi temas ettirmelisiniz. Ardından cildinizi tonik yardımı ile temizleyerek oldukça kolay bir şekilde gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

ruyada-sivilce-gormek

Cildin en büyük düşmanı yabancı maddeler dedik. Cildinize uyguladığınız makyajda bu yönde yabancı etkisi bulunan maddelerden oluşmaktadır. En başta güçlü kimyasallardan oluşan maddeler oldukları için cilt üzerinde uzun sürede oldukça olumsuz etkileri mevcuttur. Tüm gün yüzünüzde duran makyaj oldukça fazla gözenek tıkanmalarına sebep olacaktır. Bu nedenle en kısa sürede ciltten temizlenmesi gerekmektedir. Uzun süre ciltte duran makyaj gözeneklerin tıkanmasına ve bu sebeple büyük gözeneklere sahip olmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle makyaj ile durmanıza gerek olmayan her durumda mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Cildiniz geceleri oldukça fazla beslenerek nefes almaktadır. Cildin en çok dinlendiği zamanlardan biridir geceleri. Bu nedenle makyajla uyumamalı ve yatmadan önce cildinizi derinlemesine temizlemelisiniz.

Cildiniz için doğru maddeler olan bitkisel ürünlerden bol bol yararlanmalısınız. Cildiniz neme, vitamin ve minerale ihtiyaç duyar.Bitkisel maskeler ise bunları cildinize kolaylıkla sağlar. Cilt tipinize uygun bir maske belirleyerek haftada iki kez mutlaka cilt maskesi ile cildinize bakım yapmalısınız. Cildinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlayan bir maske tercih etmelisiniz.

Cildinizi susuz bırakmayın. Cilt tüm vücut organları gibi sudan fazla miktarda yararlanmaktadır. Su cilt üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunan bir maddedir. Cildin parlak görünümü ve ihtiyaç duyduğu bu nemini sağlamak için bol bol su tüketmelisiniz.

maden-suyu-cilt-guzelligi-icin-bulunmaz-nimet-600x400

Cilt masajları sandığınızdan daha çok etkiye sahiptir. Cilt üzerinde meydana gelen çeşitli olumsuzlukları ortadan kaldırmak için cildinize mutlaka masaj uygulaması yapmalısınız. Cilt masajı saatlerce sürecek bir masaj olmadığı için hem vaktinizi almayacak hemde sizi yormayacaktır. Cildin belirli noktalarına uygulayacağınız doğru hareketler ile cildinize ihtiyaç duyduğu masajı uygulamanız yeterli olacaktır. Bu sayede cildiniz daha dinç ve sağlıklı olacaktır.

Cildinizin renk tonunu sabitleyin. Cildin güzel görünümünde en etkili silahlardan biri cilt rengidir. Sabir olmayan bir cilt rengi sağlıklı olmayan bir cildi işaret eder. Cildinizin çeşitli bölgelerinin farklı tonlara sahip olması sizi doğal güzelliğinizden uzaklaştıracaktır. Bu durum zaman zaman psikolojik etmenlerden de etkilenebilmektedir. Ancak genel olarak cildinize uygulayacağınız doğru masajlar, maskeler ve en önemlisi cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri tüketiyor olmanız cilt tonunuzu sabitlemenizi sağlayacaktır.

Cilt üzerinde diğer etkili durum ise psikolojidir. Sağlıklı bir psikoloji ilk etapta insan vücudunuza cilt tonu ve sağlığından anlaşılmaktadır. Psikolojik durumunuzdaki bozukluklar kendini cildinizde rahat bir şekilde göstermektedir. Dış etmenlerden etkilenmek ve sorunlara sahip olmak olası bir durumdur. Ancak bu tip durumların psikolojinizi etkilemesine izin verdiğinizde cildinizde beklenmedik renk değişimleri, çatlamalar, sivilceler veya yağ bezeleri oluşabilmektedir. Cildinizde baş edemediğiniz bir sorununuz varsa ve çeşitli maske ve temizleme yöntemlerine karşı hala devam ediyorsa sorunun temeli sizin psikolojik durumunuz olabilir.

Cildiniz için en doğru kararı doğru bir uzman yardımı ile siz verebilirsiniz. Uzman olmayan bir başkasının cildiniz üzerinde yorumlar yapmasına ve çeşitli yöntemler uygulamasına izin vermeyin. Siz de cildinize her ne uygularsanız uygulayın bilinçli olmalısınız. Bilmediğiniz veya cilt tipinize uygun olmayan maddeler uzak durun. Doğallığından şüphe ettiğiniz bir maddeyi de cildinize uygulamaktan kaçının.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.