Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Hastalıkları

Vücudumuzun tamamını saran ve bununla beraber bizi dış etkenlere karşı koruyan en değerli en doğal giysimizdir. Bizleri birçok zarardan koruduğu gibi başlı başına da faydaları vardır. İnsanlar uzun yıllar boyunca birçok güzellik arayışı içerisine girdiğini görmüşüzdür. Uygarlıklardan bu yana güzellik insanlar için ayrıca bir kriter haline gelmiştir. Güzellik arayışında olan her kişi kendisini daha iyi hissetmek için cildine uyguladığı bir takım kozmetik ve cilt bakım ürünleri vardır. Kozmetik ürünlerin asıl çıkması ve bu kadar yaygınlaşma sebebi de insanlar kendilerini bir araç yardımıyla daha güzel hissetmelerinden kaynaklıdır. Kozmetik ürünlerin ve cilt bakım ürünleri her ne kadar kullanışlı ve pratik olsa da bu insanların cildine oldukça zarar vermektedir. Aynı zamanda bu ve buna benzer ürünlerin genelde hep bir yan etkisi de olmaktadır. Cilt doğduğumuzdan bu yana ölünceye dek bizimle beraber olan ve bizleri her türlü çevre şartlarından koruyan bölge bölge kalınlaşarak bu amaç için çalışan bir organımızdır. Aynı zamanda cilt kişiden kişiye göre değişken özellik göstermektedir. Ancak bu genelde kalıtsal faktörlerden ve çevresel faktörlerden meydana gelen bir değişimdir. Kişinin yaşına cinsiyetine ırkına göre ve aynı zamanda kişinin yaşamış olduğu bölgeye cilt rengi ve cilt görünümü değişmektedir. Biz de bu yazımızda cilt hastalıklarını ele alacağız.

Cildimiz birçok organ ve organaller sayesinde havayla temasımızı sağlamaktadır. Organellerin sıralaması ise şöyledir; hücreler, fiberler, damarlar, kılcal damarlar, sinirler, yağ ve son olarak da ter hücreleri vardır. Bu her bir organelin vücudumuzun havayla temasını ve gelen ışınlarla temasını bu şekilde sağlayarak önemli bir görevde yer alırlar.

Cilt Hastalıkları Neden Olur?

Cilt oldukça önemli olan aynı zamanda 5 duyu organımızdan biri olan dokunma hissini de bizlere veren bir organımızdır. Bu organ sayesinde vücudumuzu ve iç organlarımız ve hücrelerimiz havayla temas sağlamakta ve güneşten gelen yararlı ışınlardan da gelen ışını emerek faydalanmamızı sağlayan da bir organımızdır. Cildimizin yüzey alanının genişliğinden ve bölge bölge farklı oluşundan kaynaklı buna dair birçok hastalık da mevcuttur. Bu hastalıkların sebepleri hastalıklara göre değişmektedir. Cilt hastalıkları için vücudumuzun bir yöntemi vardır. Ufak çaplı herhangi bir yara kesik ya da buna benzer durumda mitoz bölünme sağlayan bütün hücreler burada aktif olarak çalışmaya başlar ve vücuttan salgılanan gerekli vitaminler de kullanılarak bu bölgede bir onarma yapım görevi de görmektedir. Ancak bazen bu durumun yeterli olmadığı hastalıklar da meydana gelebilir. Bu hastalıklar kaza sonucu, kalıtsal olarak ya da kişinin yaşadığı çevreden ya da yaşam koşullarından kaynaklı olarak değişiklik göstermektedir.

Deri Altı Cilt Hastalıkları

 • Sivilce; sivilceye neden olan faktörler genellikle stres, gerginlik, aşırı yağlı beslenme, kozmetik ürünleri ve yan etkilerinden dolayı çıkan iltihaplı bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir.
 • Kellik; bu da aslında bir cilt problemi sonucu ortaya çıkmaktadır. Daha çok kalıtsal durumlar söz konusudur ancak zaman zaman kişinin ergin ve stresli bir yaşam sürmesi de kişinin kellik yaşamasına neden olabilir.
 • Kurdeşen; tüm vücutta kabarmış olarak kırmızı benekler ve buna bağlı olarak büyük bir leke oluşmaktadır. Genellikle ilaçların yan etkisinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur.
 • Mantar; genelde mikrobik canlıların oluşturduğu bir hastalıktır. Ortak kullanımdan kaynaklanan mikropların oluşumu sonucunda vücudun belli bölgelerinde oluşur

Cilt Hastalıkları Belirtileri

Cilt hastalıklarının özellikle yaşanılan çevreyle oldukça etkisi vardır. Kişinin yaşam şartları her ne kadar oldukça etkili olsa da genetik durumu da atlamamak gerekmektedir Ancak kişinin kendisine göstermiş olduğu kişisel temizlik bakımı da oldukça bu hastalıkların tedavi süreçlerinde etkili olduğu gibi belirtilerinde en az seviyede hissedilmesi için önemlidir. Yukarıda saymış olduğumuz bazı çeşitlikte bulunan cilt hastalıklarının oluştuğu bölgeye bağlı olarak belirtileri vardır. Bu belirtiler bu cilt hastalıkları adı altına toplanan tüm hastalıkların birbirinden ayrılmasını sağlar.

 • Sivilce; genellik kişinin yağlanma oranının fazla olduğu bölgelerde sivilceye rastlanır. Bunlarda yüz, sırt, göğüs ve son olarak da omuz bölgeleridir. Ergenlik çağında sıkça görülse de yaşı ilerlemiş kişilerde de sık sık problem haline gelebilen bir hastalıktır. Önce bir şişkinlik oluşur daha sonra bu bölge kırmızı bir hal alarak birkaç gün içerisinde ucu beyazlamış bir vaziyette görünür.
 • Kellik; her insanın saçı günlük olarak dökülmektedir. Kafamızda bulunan gözeneklerin sağlıksal açıdan ne durumda olduğuna göre kellik oranı değişim göstermektedir. Kellik her ne kadar kalıtsal olsa da bazen çevresel faktörlerde bu durumu yaşamanıza sebep olabilir. Genellikle saç dipleri zaman içerisinde görülmeye başlar ve günlük 100 adetten fazla saç teli döküyorsanız  ne yazık ki kel olabilirsiniz. Bir süre sonra saç teli cilde tutunamayarak sürekli olarak dökülmeye devam eder ve buna bağlı olarak ta süren o bölgede kelleşme görülmeye başlanır.
 • Kurdeşen; kişinin vücudunun her yerinde görülebilir. Büyük doğum lekelerini andıran belli bir şekli olamayan ancak genelde belirgin bir kırmızı tonla görülen bir hastalıktır. Ciltte bazı dökülmeler de bu hastalıkla beraber meydana gelebilir.
 • Mantar; genelde ayaklarda, ellerde, parmak aralarında, ağız içinde ve son olarak da kadınların cinsel organlarında görülebilen bir hastalıktır. Genelde ortak kullanılan eşyalarda oluşan mikropların oluşturduğu bir hastalıktır. Belirtileri ise kötü koku olarak algılanmaya başlar. Daha sonra bölgede kaşınmalar ve buna bağlı olarak sıvı gibi bir akıntının oluşması da görülebilir

Cilt Hastalıklarının Tedavisi

Ülkemizde artık hastane şartları geliştiği için oldukça iyi sonuç veren tedavi süreçleri olabilir. Cilt hastalıkları da bu süreçlerin olumlu geçtiği hastalık türlerinden biridir. Her hastalığın kendine göre bir tedavi yöntemi vardır. Doktorlar buna uygun olarak bir tedavi yöntemi seçerler ve kişi de buna uygun bir tedavi yöntemi uygular.

 • Sivilce; ergenlik dönemlerinin oldukça normal karşılanan bir durumdur. Ancak belli yağ oranlarının ölçülmesi ve bunun fazla çıkması durumunda uzun da bir tedavi süreci gerektirmektedir. Son zamanlarda oldukça başarılı olan ilaçların uzun süre kullanımıyla kişiler bu hastalıktan kurtulabilir.
 • Kellik; oldukça etkili ilaçlar olsa da kellik oranını daha fazla yaşayan erkelerde bu ilaçlar cinsel isteksizliğe yol açmaktadır. Bu nedenden dolayı ilaç kullanımı pek tercih edilmez. Ancak gerekli vitaminlerin alımıyla bu süreç iyileştirilebilir.
 • Kurdeşen; öncelikle kişi bunu fark ettiği an doktora muayene olmalıdır. Eğer muayene sonucunda ve tedavi bitiminde hala aynı hastalık devam ediyorsa aynı doktora da gidilmeye devam edilmelidir. Gereksiz ilaçların hepsinden uzak durmalı ve bu süreç içerisinde balık, yumurta gibi protein ağırlıklı olan ürünlerin tüketimi de azaltılmalıdır.
 • Mantar; kişi öncelikle bu hastalıktan kesinlikle utanmadan çekinmeden doktora muayene olmalıdır. Daha sonra doktorun bölgesel olarak kullanılacak olan ilacın kullanma talimatlarına göre bu bölgeye bu ilaç uygulanmalıdır. Ancak bölgenin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.