Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

CİLT KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cilt kanseri dünyada en yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Ayrıca nadir olarak görülse de oldukça öldürücü bir cilt kanseri çeşidi bulunmaktadır. Yüzde 5 gibi bir oluşma ihtimali bulunan melanoma, nadir bir durum olarak meydana gelse de sonucu genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Bu tip kanser türü, güneş ışınlarının cilde etkisi ile birlikte, cilt hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesi ile meydana gelir. Ayrıca cilt kanseri, cildinizin düzenli olarak güneş ışınlarına maruz kalmayan bölgelerinde de oluşur. Ultraviyole güneş ışınları ile teması azaltarak cilt kanseri riskini de azaltma imkanına sahipsiniz.

Cilt kanserinin ilk belirtileri siğil veya beze oluşması ve oluşan bu çıkıntıların haftalar boyunca geçmemesidir. Meydana gelen çıkıntılar çoğu zaman da kırmızı ve sert görünüşlü olup, düz ve pullu bir yapıya sahiptirler. Böyle bir çıkıntı oluşumunda dikkat etmeniz gereken süre zarfı yaklaşık 4 haftadır. Bu sürenin geçmesi durumunda cilt kanseri tehlikesi altında olup, derhal medikal yardım almanız gereklidir.

Cilt Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Melanoma olarak gelişmeyen cilt kanseri genellikle derinin en üst tabakasında gerçekleşir ve geliştiği cilt hücresi tipine göre isim alır. En yaygın olarak gerçekleşen cilt kanseri çeşitleri ise;

  • Bazal Hücre Kanseri: Epidermisin en altında kalan hücre tabakalarında başlar. Oluşan cilt kanseri çeşitlerinin yüzde 75’i bu şekilde meydana gelmektedir.
  • Pullu Hücre Kanseri: Epidermisin en üst tabakalarında meydana gelir. Gelişen cilt kanserlerinin yüzde 20’si bu çeşit kanser ile meydana gelir.

Geriye kalan yüzde 5’lik cilt kanseri dilimi ise daha önce de söylediğimiz gibi melanoma ile oluşmaktadır.

Cilt Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Cilt kanseri genellikle cilt hücrelerinin DNA’larında meydana gelen değişimlerden oluşan birtakım hatalar dizisi ile gelişme imkanı bulur. Ayrıca epidermis isimli cildin en üst tabakasından başlamaktadır. Epidermisin asıl görevi sürekli güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin cilt hücrelerinin üzerine koruyucu bir katman oluşturarak, tüm bu zararlı etkilere karşı korumaktır. Epidermis 3 çeşit hücre tipini barındırır. Bunlar pullu hücreler, bazal hücreler ve melanositlerdir. Bazal hücrelerin görevi yeni cilt hücrelerin üretimini sağlamaktır. Melanositler, melanin üretir ve bu pigment cilde normal rengini vermektedir.

Cilt hücrelerinin DNA’larına verilen en büyük hasar, ultraviyole ışınlardan kaynaklanmaktadır. Bu ultraviyole radyasyon ışınları da güneş tarafından yayılmaktadır. Ancak bu durum yine de ciltte gelişme kateden cilt kanserinin neden bazı durumlarda güneş görmeyen bölgelerde de oluştuğunu açıklamamaktadır.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri genellikle kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar, eller ve özellikle bayanlarda bacaklarda yani genel olarak en çok güneş alan bölgelerde oluşur. Bu durumlar haricinde cilt kanseri, ten rengi ayırt etmeksizin tüm insanlarda meydana gelmekte olup, melanoma çeşidi ise sadece siyahi insanlarda meydana gelir. Oluşan cilt kanseri belirtilerini cilt kanseri çeşidine göre inceleyecek olursak;

1.Bazal Hücre Kanseri

cilt-kanseri-belirtileri-tanisitedavisi-ve-benler_s9un_640

Bu tip cilt kanseri tipinin belirtisi genelde boyun ve yüz gibi güneş ile temas eden kısımlarda oluşur. Belirtileri ise bir inci veya mumlu bir yumru oluşumu ile birlikte düz, et rengi veya kahve rengi, yara benzeri bir lezyonun oluşmasıdır.

2.Pullu Hücre Kanseri

cil2

Bu tip kanser çeşidinin belirtileri ise yüz, kulaklar ve eller gibi güneşe maruz kalan vücut kısımlarında gerçekleşir. Esmer bir ten rengine sahip olan kişilerde olması daha muhtemeldir. Ayrıca güneşe maruz kalınmayan yerlerde de cilt kanseri rastlanabilir. Oluşan belirtiler ise kırmızı ve sert bir nodül ile birlikte pullu, kabuklu bir yüzeye sahip düz bir lezyon oluşumudur.

3.Melanoma

cilt-1

Bu durumun belirtileri ise

  • Karanlık benekler ile birlikte geniş, kahverengi noktaların oluşması,
  • Kanayan ve boyutları ile birlikte şeklinde değişiklik gösterebilen ben oluşumu,
  • Kırmızı, beyaz, mavi ve mavi-siyah renklere sahip olabilen düzensiz sınırlara ve boyutlara sahip küçük bir lezyon oluşması,
  • Avuç içi, ayak tabanı, parmak veya ayak parmaklarında ve aynı zamanda ağzın içerisinde yer alan mukoza tabakasında, burunda, vajinada veya anüste kara lezyonların oluşması gibi belirtileri vardır.

Cilt Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu kanser çeşidinin teşhisi genellikle, yukarıdaki belirtiler görüldüğünde gittiğiniz cilt doktoru tarafından gerçekleştirilecektir. Yapılacak birtakım testler ise cildiniz üzerinde incelemeler ve hastalığı tespit etmeye yönelik olacaktır. Bazı testler şüpheli tümör üzerinde dijital fotoğraflar çekilerek inceleme yapılır.

Eğer yapılan bu testler ile cilt kanserinden şüpheleniliyor ise bir dermatolojiste yönlendirileceksiniz. Uzman kişi tarafından hastalığın teyit edilmesi için fiziksel bir testten geçeceksiniz. Devamında bir biyopsi yapılacak ve tümörün bir kısmı ya da tamamı cerrahi bir operasyon ile alınıp, mikroskop ile incelenecektir. Bu cerrahi müdahale lokal anestezi ile yapılmaktadır. Yani operasyon esnasında uyanık olacağınız anlamına gelmektedir. Ancak uyuşan ameliyat bölgesi sayesinde herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz.

Alınan bu örnekler incelenip, gerekli uzmanlar tarafından hastalık teşhisi ve türü hakkında birtakım belirtiler konulur. Ayrıca kanserin ne kadar yayıldığı da tespit edilebilmektedir. Bazı durumlarda cilt kanseri teşhis edilir edilmez, tedavi edilme imkanı bulur. En şanslı durum ise örnek olarak alınan tümörün herhangi bir sakıncasının olmadığı ve henüz vücuda yayılmadığı bilgisidir.

Cilt Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişisel cilt kanseri döngüsüne göre değişebilen bir durum olan tedavi süreci, genellikle cerrahi bir operasyona başvurularak yapılır. Melanoma olmayan insanlar üzerinden yapılan ameliyat işlemlerinin yüzde 90 gibi yüksek bir kısmı başarı ile sonuçlanmaktadır. Cilt kanseri olan kişiler ile bir uzman takımının ilgilenmesi gereklidir. Bu uzman takım içerisinde dermatolojist, plastik cerrahı, onkolojist, radyoterapi ve kemoterapi uzmanları, patolojist ve uzman bir hemşire yer almaktadır. Her türlü değişim gözlemlenmeli ve düzenli olarak rapor edilmelidir.

Ameliyat türü ise sahip olduğunuz cilt kanseri tipine göre, cilt kanserinin aşamasına ve genel sağlığınıza bağlı olarak değişim gösterir. Tüm bu durumlar incelendiğinde uzman ekip tarafından sizin için en etkili olan tedavi yöntemi tavsiye edilecektir. Bu yüzden her türlü tedavi yöntemine hazır olup, hastaneye gitmeden önce seçeneklerinizi iyi bir şekilde düşünmeniz gerekir. Genel olarak tedavi seçenekleriniz cerrahi eksizyon, küretaj ve elektrokoter, kriyoterapi, mikroskopik ameliyat, kemoterapi, fotodinamik terapi, radyoterapi ve elektrokemoterapi olarak sıralanabilir.

Cilt Kanserini Önlemenin Yolları

Cilt kanserini önlemenin en önemli yolu aşırı güneşe maruz kalmadan uzak kalmanızdır. Ayrıca vücudunuzdaki D vitamini miktarını arttırmak, temel kemik sağlığınızı güçlendirmek ve güneş yanıklarının oluşmasını önleyerek cilt kanserinden olabildiğince uzak durabilirsiniz. Güneşe aşırı miktarda maruz kaldığınız her an cilt kanseri riskiniz de artmaktadır. Bu yüzden cilt kanseri için alabileceğiniz önlemlerin üzerinde durmanız, vücut sağlığınız için gerekli önemi vermeniz sizleri olumlu olarak etkileyecek faktörler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.