Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Kanseri Hastalığı

Cildimiz hem dışarıdan gelecek olan zararlı maddelere karşı organlarımızı ve bedenimizin tümünü korur hem de dışarıyla gaz temasını ve alışverişini de sağlar. Cilde rengini veren hücreler dönem dönem değişebilir. Örneğin yazın güneşlenmek üzere gittiğiniz bir yere bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında beklediğiniz zaman bu hücreler cilde olduğundan daha koyu bir renk verecektir. Ancak bu renk veren hücreler bazen riskli durumlarında habercisi olabilir. Ülkemize kanser pastasında önemli bir dilime sahip olan ve en çok görülen kanser türlerinden biri de cilt kanseridir. Diğer kanserlere oranla daha çok görülse de diğer kanser çeşitlerinden daha az tehlikeli sayılabilir. Cilt kanseri hastalığında, hastayı en çok etkileyen olay ise ciltte oluşacak lekelerin yüzde ellerde ve görünür tüm bölgelerde daha çok çıkması olacaktı. Hasta bu süreç içerisinde ağır depresyonlar da yaşayabilir. Ancak cilt kanseri özellikle güneşin altında çalışmaya maruz kalan kişiler başta olmak üzere neredeyse herkesin yakalanabileceği bir kanser türü haline gelmiştir. Cilt kanserinde diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır. Elbette diğer kanser türlerine göre daha az tehlikeli ancak bu durum her zaman normal seyretmeyebilir. Zaman zaman kişinin bağışıklık sistemine ve kendine dikkat etme derecesine göre bu hastalığın belirtileri farklı boyutlarda yaşayabilir. Kişinin cilt kanserinden korunması için öncelikle bu hastalığa neden olan faktörleri iyi bilmesi ve bunlardan uzak durması gerekmektedir

Cilt Kanseri

Kişi eğer ağır çalışma şartları altında çalışıyorsa yani teni herhangi bir şekilde ağır kimyasallarla temas halinde ise bu derinin katmanlarında bulunan hücrelerin yapısının bozulmasına neden olacaktır. Hatta cilt kanserine kadar gidebilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da kalıtsal önemli bir faktördür. Genlerin özellikle hasarlı gen dizilimi aktarımı eğer anne babada yoksa bile çekinik genlerin çarprazlanmasıyla çocukta bu hastalık meydana gelebilir. Eğer kişi güneşin dünyaya dik açılı ışınlar yansıttığı saatte bronzlaşmak için uzun süre güneşin altında kalırsa güneşten gelen zararlı ışınlar bir süre sonra hücrelerin yapısını bozacak altta bulunan hücrelere doğrudan etki edecektir. Çok nadir de görülse UV ışınlarına aruz kalan kişiler de de bu hastalık ortaya çıkması olasıdır. UV ışınlarına doğrudan yakalanan kişiler bu riski oldukça fazlasıyla taşımaktadır. Özellikle hastanelerde çalışan röntgen odalarında yer alan personeller de bu durumdan oldukça etkilenmektedir. Özellikle kişi herhangi bir şekilde bir yerine darbe aldıysa ve bu yara haline dönüştüyse bazı müdahale etmeme durumunda kişinin bu açık yarası direkt olarak altta kalan hücrelere ışınların zarar vermesine yol açarak kişinin cilt kanserine yakalanması olasılığını artıracaktır. Aynı zamanda ciltte gerçekleşen bazı kronik hastalıklar olabilir, örneğin sedef örneği mantar gibi hastalıkların uzun süre geçmemiş olması veye ağır bir şekilde ilerliyor olması bu hastalıklara neden olan bakterilerin virüslerin cildin hücre yapısını bozarak kanser olmasına da neden olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişiler yukarıda saydığımız durumlara maruz kalıyorsa bu kişilerde bu hastalığa yakalanma olasılığı normal bir insana göre iki kat daha fazladır. Bu hastalık genel olarak yüzünde çok fazla ben oluşan ya da çil oluşan kişilerde görülmektedir. Bu da hastanın diğer etken maddelere karşı bile vücutta bir belirti oluşturduğuna bu nedenden dolayı da cilt kanserine de yenilmesine neden olacağı anlamına gelebilir.

Cilt Kanseri Hastalığı Belirtileri

Cilt kanseri hastalığında ayırt etmek oldukça zor olabilir. Normalde vücudumuzda oluşan benlerin renkleri giderek daha da koyulaşabilir, bununla beraber bu benlerin ya da lekelerin giderek daha da büyümesi aslında hiçte normal bir durum olmamakla birlikte kişinin cilt kanseri olduğu anlamına da gelebilir. Cilt kanserine yakalanan kişiler de genel olarak vücutta oluşan lekeler üç boyutlu bir hal alabilir. Daha önceden bulunan beniniz daha da büyüyerek kabartılı bir hal alıyorsa bu durum tehlikeli bir durumdur. Bu kabartılar genellikle kırmızı renkte olurlar ancak ilerlemesi durumunda bu kabartılar renk değiştirerek koyu kahverengi kıvamına da ulaşabilirler.

Güneşe korunmasız olarak çıkmak veya saatlerce güneş altında durmak bu hastalık için oldukça önemli bir konudur. Eğer kişi buna maruz kaldıysa ve vücudunda da akabinde belirtiler oluştuysa bu kişinin cilt kanseri olma riski fazladır. Kişi eğer bu hastalığa erken müdahale edemediyse belirtiler daha can sıkıcı bir hal alarak devam etmektedir. Örneğin kişinin bu durumda derisi kabuklaşır, kuru ve pul şeklini almaya başlar. Bu kuru ve pul gibi olan lekelerin genellikle rengi soluk bir kırmızıdır. Bu yaralar iyileşme olmadığı gibi ülser şekline dönüşebilir diğer bir cilt hastalığına da neden olabilir. Bu kabartılar ve pullar giderek daha da büyüyerek kişinin sosyal alandaki hareketlerini de kısıtlar. En ağır belirtiler ise hastalığın ilerlemiş boyutlarında görülür. Ağır belirtilerden biri olarak kişinin vücudunda oluşan lekeler artık fark edilecek boyuttadır. Bununla beraber kişinin cildi daha da gerilir. Oldukça kırmızı renkte beliren kabarcıklar daha sert ve kurumuş bir hal alarak kanama yapar. Bazı renkli benlerin de kansere etkisi olduğu söylenmektedir ve yapılan araştırmalar sonucu bu söylentilerin doğru olduğu kanısına varılmıştır. Eğer kişinin renkli benlerinde kaşıntı ve büyüme gerçekleşiyorsa bu kişinin cilt kanseri olma ihtimali daha da fazlalaşır.  Eğer bu benlerin boyutu giderek büyüyorsa kişi mutlaka cilt kanserinden şüphelenmeli ve doktora başvurmalıdır.

Cilt Kanseri Hastalığı Tedavisi

Yukarıda saydığımız belirtileri yaşayan kişilerin öncelikle mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Erken teşhis cilt kanseri hastalığında da hayat kurtarıcı olabilir. Eğer kişinin vücudunda birden fazla lekeler veya kabarcıklar bulunuyorsa bu kabarcık veya lekelerden bir örnek alınarak patoloji uzmanına gönderilir. Bu uzman bu ben ya da leke türünü dikkatli bir şekilde inceleyerek hastanın riskli bir tümör taşıyıp taşımadığını kontrol eder. Eğer bu tümörler derinin üst yüzeylerinde ise uzman bir müdahale sonucu bu tümör ciltten alınır ve bölge bu şekilde temizlenebilir.

Teknolojinin gelişimi ile beraber artık insanlar bıçak altına girmeyerek yararlı olan ışınlardan faydalanarak bu kanserlerin tedavisi olmaktadır. Radyoterapi yöntemiyle kişinin kanserli olan hücrelerine x ışınları gönderilir. Bu şekilde kanser bölgesindeki hücreler öldürülür. Bir de her kanser türünün tedavi edildiği yöntem olarak kemoterapi vardır. Hastanın tümörlü olan bölgesine uygulanarak tedavi edilir Aynı zamanda kişi bu süreç içerisinde A vitamini içeren ilaçlar da alarak cilt kanserine neden olan faktörlere karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir. Eğer bu hastalığa zamanında müdahale edilmezse kanserli bölgeler artacak ve tehlikesiz olan benler veya lekelerde bir süreden sonra tehlikeli bir hal alarak tedavi sürecinin uzunca bir zaman uzamasına neden olacaktır. Cilt kanserinde kişi olabildiğince güneşten korunmalı ve hatta bu süreç içerisinde özellikle tedavi sürecinde güneşin olmadığı saatlerde dışarı çıkmaya özen göstermelidir. Aynı zamanda cildi yenileyen E vitaminini de doğanın bizlere sunmuş olduğu besinlerden bol bol faydalanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.