Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Kırışıklıkları

İnsan vücudunu örten deri ve doku olmak üzere iki tabakadan meydana gelmiştir. Üst deriye epidermis, alt deriye ise derma adı verilmektedir. Deri üzerinde yer alan damar kulları, ter bezleri ve aynı zamanda insan vücudunu zararlı olan dış faktörlere karşı koruyan bir örtü olmaktadır. İnsan vücudunu örtme işlevine sahip olan derma tabakası ile altında yer alan derialtı tabakası su ve suda eriyen maddelerle vücudun karbonhidrat, yağ deposu olmaktadır. Ciltte yer alan yağ bezleri derinin kurumasını ve aynı zamanda masere olmasını önlemede yardımcı olmaktadır. Beden ısısının düzenlenmesinde terlemenin de rolü çok fazla olmaktadır. Bu düzenlemeyi, deride yer alan ter bezleri suyu dışarı atarak sağlamaktadır. Cilt, insan vücudunu kaplayan en üst tabakadır. Aynı zamanda cildin altında yer alan kas ve organları koruma işlevine sahip, doku tabakalarından meydana gelen bir örtü sistemi organıdır. Cilt tabakasının altında yağ tabakası bulunmaktadır. Ayrıca yağ tabakası insan vücudun sıcak tutma işlevine sahip bir dokudur. Darbelere karşı da cildi korumaktadır. Bu kısımda yer alan ter bezlerinin boşaltımına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Cilt Tipleri Nedir?

İnsan vücudunun en önemli dokularından biri olan cilt türünü belirlemek için, cildin yapısı, gözenek durumu, yağ oranı ve aynı zamanda cilt bozuklukları gibi faktörleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmak gerekmektedir. Cildin birtakım çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar, kuru cilt, yağlı cilt, normal cilt, karma cilt, olgun cilt ve aynı zamanda hassas cilttir.

Kuru Cilt : Kuru ciltlere sahip olan bireylerin cildinde yer alan gözenekler daha küçük olmaktadır. Aynı zamanda kuru cilt ince bir deri yapısına sahiptir. Kuru ciltte yağ salgısı normal değerlerin altında olmasından dolayı görünümü nemsiz ve mattır. Nem oranı çok az olduğu için cilt daima gergin bir şekilde olmaktadır. Gözenek yoğunluğu çok az olduğu için cildin bazı bölgelerinde çatlama durumu da olabilir. Yanaklardaki deri de, diğer kısımlarda olduğu gibi ince bir yapıya sahiptir. Kuru cildin en büyük sıkıntısı ise cildin erken kırışması durumdur. Kuru bir cilde sahip iseniz, iyi bir temizleyici ve nemlendirici ile cildinizin erken kırışmasını engelleyebilirsiniz. Kış aylarında soğuk havada kuru cilt daha çok gergin olur. Yaz ve kış sürekli cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuru ciltlerde nemlendirme ve beslenme çok önemlidir.

Yağlı Cilt : Yağlı bir cilde sahip olan kişilerin cildin görünümü çok parlak ve yağlıdır. Yağlı ciltte ortaya çıkan parlaklık cilt yüzeyinin her kısmında görülmektedir. Gözenekler kuru cilde göre daha büyüktür. Büyük ebatlara sahip olan gözeneklerin için dolu, siyah nokta ve sivilce oluşumuna çok müsaittir. Yağlı cilt tipinde yağ bezeleri çok fazla çalıştığı için akne oluşma ihtimali çok yüksektir. Yağlı cilt daha uzun süre diri kalır, erken yaşlanmaz ve kırışmaz, daha az çizgi oluşur. Yağlı cildin en büyük sorunu sarkma durumunun ortaya çıkmasıdır, cilt yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler daha çok belirgin olmaktadır.

Normal Cilt : Normal cilde sahip olan bireylerin cildinde yer alan gözenekler ortalama bir genişliğe sahip olmaktadır. Burun ve çene kısmında daha çok gözenek bulunmaktadır. Bu kısımlar yanak ve göz çevresine göre daha yağlı olmaktadır ancak siyah nokta ya da sivilce sorunu ortaya çıkmamaktadır. Genel olarak kızarıklık durumu ortaya çıkmaz. Havanın çok sıcak olduğu zamanlarda cilt biraz daha yağlı, havaların soğuk olduğu zamanda ise biraz daha kuru görünmektedir. Cilt tipleri arasında en kaliteli olan cilttir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte derinin sağlığını ve kalitesini kaybetmemesi için koruyucu bakım uygulaması ile cildin daima desteklenmesi gerekmektedir.

Karma Cilt : Karma cilt, diğer cilt tipleri arasında en çok görülen cilt tipi olmaktadır. Karma cilde sahip olan kişilerin T bölgesi olarak bilinen yanak, alın, burun, çene kısmı yağlı olmaktadır. Cildin diğer kısımları ise kurudur. Karma ciltler için uygun bakım ürünlerini bulmak çok zor olmaktadır. Karma ciltlerin dengesi çok daha çabuk bozulmaktadır. Bu nedenle yağlı ve kuru kısımlar için ayrı ayrı bakım ürünü kullanmak gerekmektedir.

Olgun Cilt : Kadınların ciltleri menopoz öncesi dönemde, öncesi ve sonrasında hormonal dengelerde bozukluk ortaya çıkmaktadır. Olgun cilde sahip olan kişiler ömür boyu sivilce çıkarmamış olsalar da kadınlar menopoz döneminde sivilce çıkabilir. Cildinde tüylenme sorunu ve aynı zamanda cilt inceliğinden kaynaklanan kahve rengi lekeler ortaya çıkmaktadır ve aynı zamanda ciltte derin çizgiler meydana gelmektedir. Güneş hastalarından dolayı damarlarda yoğun hassasiyet gibi sorunlar görülmektedir.

Hassas Cilt : Bazı insanların cildi hassas bir özelliğe sahip olmaktadır. Fakat açık tenli cilde sahip olan bireylerde hassaslık çok daha fazla oranda olmaktadır. Cilt hassasiyetine sahip olan kişilerin ciltlerinin bazı fonksiyonları azaldığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle cilde sürülen her şeye karşı tamamen savunmasızdır. Hassas cilde sahip olan kişiler hassas ve soft türü ürünler kullanmalıdır.

Cilt Kırışıklıkları

Çocukluk zamanından itibaren ciltte ortaya çıkan sivilceleri ve kızarıklıkları ortadan kaldırmak için nasıl bir yöntem uygulayacağımızı düşünürüz. Zaman ilerledikçe yaşa bağlı olarak ciltte yaşlanmaktadır ve kullanılan birtakım kozmetik ürünleri, yani makyaj malzemeleri ile cilt uzun yıllar süresince iç ya da dış faktörlerden oluşan hasar artık kapanmayacak hale gelmektedir. Eğer cilde zarar veren iç ya da dış faktörlerin ne olduğunu öğrenirsek, cildin yaşlanma durumunu belirli bir süre geciktirebiliriz. Zamanından önce ortaya çıkan kırışıklıkları engelleyebiliriz. Aynı zamanda insan vücudunun en hassas dokularından biri olan ciltte ortaya çıkan küçük çizgiler fark edilmeye başlandığında, cildin yavaş yavaş yaşlandığının ilk sinyalini vermektedir. İnsan vücudunun en hassas dokularından biri olan cilt, elastikiyetini kaybettiği zaman kırışıklık ortaya çıkmaktadır. Bu faktöre ek olarak, doğal yaşlanma süreci, aşırı güneş ışınına maruz kalma, çöl gibi sert ve kuru iklim koşulları, flor, aktif ya da pasif sigara içiciliği, çevre ve hava kirliliği, egzoz gazları, stres, sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenememe, egzersiz yapmamak gibidir. Cilt bu faktörlere bağlı olarak yaşlanarak, kırışıklığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kırışıklığına engel olmak için cildin birtakım vitaminlere belirli bir oranda ihtiyacı bulunmaktadır. Bu vitaminler,

A Vitamini: İnsan vücudunun en önemli dokusu olan cildin mukus zarlarını tamamen korumaktadır ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına engel olmaktadır.

B Vitamini: İnsan vücudu için gerekli olan vitaminlerden biri de B2 vitaminidir. B2 vitamini ile burun ve aynı zamanda üst dudak çizgisinin ortaya çıkmasını engellemektedir.

C Vitamini: Belirli bir oranda kolejenin ortaya çıkması için çok önemlidir. E Vitamini: bazı cilt kırışıklıkları stres kaynaklı olmaktadır, bu tür kırışıklıklar için çok faydalı olmaktadır. Evening primrose oil: İçeriğinde linoleik asit bulunması sebebi ile sağlıklı cildin gelişiminde çok etkili olmaktadır. Magnezyum: Kolejenden oluşan magnezyum kaçışını ve buna bağlı olarak kırışıklığı engeller. Silica: Kolejen üretimi üzerinde çok etkili olmaktadır ve aynı zamanda cildin elastikiyetini arttırır.

Cilt Kırışıklığını Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Belirli bir yaştan sonra cilt kırışıklığı engellenemez bir hale gelmektedir. Bunun için birtakım estetik uygulamalar bulunmaktadır. Mesela botox, cilde dolgu uygulaması, lazerle cilt kırışıklığını giderme gibidir. Botoksun içerisinde yer alan bazı zararlı maddeler nedeni ile çok fazla tercih edilmemektedir. Bazı cilt tiplerine alerji yaptığı için ve iğneli bir uygulama olması açısından biraz acı çekme durumu olmaktadır. Aynı zamanda belirli bir süreden sonra sürekli tekrarlanması gereken bir operasyon olmaktadır. Bu nedenle estetik çözüm yöntemleri yerine kendi kendinize yapacağız birtakım yöntemlerle cildinizin daha geç yaşlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler, güneş ışınlarından olabildiğince korunun. Güneş ışınlarının çok dik geldiği yaz aylarında güneş kremi sürmeden asla güneşe çıkmayın ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmayın. Her gün düzenli olarak, en az sekiz ya da on bardak su için. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Aşırı makyaj yapmaktan ve zararlı kozmetik ürünler kullanmaktan kaçının. İnsan hayatını olumsuz etkileyen faktörlerden biri olan stresi hayatınızdan tamamen çıkarın ve bununla mücadele etmeyi öğrenin. Düzenli olarak spor yapın. Flor içeriği çok fazla olan musluk suyunu içmemeye gayret edin. Düzenli olarak sebze, meyve, protein tüketmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.