Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri genellikle dönemsel olarak ortaya çıkıp sonra kendiliğinden kaybolan ya da birtakım ufak müdahaleler sonrası geçen deri üzeri lekelenmeler olarak tanımlansa da güneş lekeleri dışında çeşitli çil yapıları, sivilce lekeleri, yaşlanmayla beraber ortaya çıkabilen kahverengi lekeler ve doğuştan oluşan lekeler cilt lekeleri olarak kabul edilmektedir. Cilt lekelerini geçirmek için öncelikle cilt lekelerine sebep olan nedenleri yok etmek gerekmektedir. Bu sebepten ötürü öncelikle cilt lekelerinin sebepleri irdelenmeli ve ona göre farklı yöntemlerle cilt lekelerinin giderilmesi yoluna gidilmelidir. Genellikle zararsız ve estetik kaygılar dışında bir soruna sebep olmayan cilt lekeleri zaman zaman tehlikeli sağlık problemlerinin de habercisi olabilir. Bu sebepten ötürü uzun süre geçmeyen, büyüyen, renk değiştiren ya da yayılan cilt lekeleri için uzman bir dermatologa görünmeniz de oldukça yararınıza olacaktır.

Cilt Lekelerinin Meydana Gelmelerinin Sebepleri Nelerdir?

Cilt lekeleri deride meydana gelen renk değişiklikleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun sebebi ise genellikle melanin adı verilen pigmentlerin deride birikmesiyle meydana gelen bir durumdur. Kısacası melanin pigmentinin yoğunlaştığı bölgelerde cilt lekeleri meydana gelmektedir. Sebeplerinden başlıcaları uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak, kalıtsal ve genetik birtakım sebepler, kullanılan çeşitli kozmetik malzemeleri ve birtakım ilaçlar olarak sayılabilir. Cilt lekeleri denildiğinde akla ilk olarak surattaki cilt lekeleri gelmektedir fakat vücudun hemen her bölgesinde meydana gelebilecek cilt lekeleri birçok farklı yöntemle yok edilebilmektedir.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerini gidermede birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunların bazıları tıbbi yöntemler ve cerrahi müdahaleler olurken bunun dışında da cilt maskeleri ve bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılan yöntemler arasındadır.

Cilt lekelerini giderme konusunda bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler kullanılabilir. Kimyasal maddeler denilmesi sizi korkutmasın çünkü bunlar sağlığa zararı bulunmayan ve cilt lekelerini gidermede kullanılan yararlı kimyasal maddelerdir. Kimyasal madde kullanmak istemeyen insanlar için de çeşitli doğal alternatifler mevcuttur. Cilt lekelerini gidermede kullanılan kimyasal maddeler genellikle asitli maddelerden oluşmaktadır. Bu doğrultuda doğal olarak kullanabileceğiniz maddeler olarak sirke ve meyve asitleri örnek olarak verilebilir. Cilt lekeleri görülen bölgeye uygulayacağınız sirke veya meyve asitleriyle kısa sürede cilt lekelerinden arınabilirsiniz. Bu uygulamanın bir dezavantajı uyguladığınız bölgede oluşabilecek kızarıklıklardır fakat bunlar da endişe etmemeniz ve kısa süre içinde kaybolacak etkilerdir.

Cilt lekelerini giderme konusunda kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise peeling adı verilen deri tabakasının soyulması aracılığıyla tabakayı yenilemeye dayanan bir yöntemdir. Peeling için kullanabileceğiniz çeşitli kremler ve losyonlar mevcuttur, bunları doktorunuza ya da eczacınıza danışarak temin edebilir ve cilt lekelerinin görüldüğü yerlere tatbik edilerek uygulayabilirsiniz. Cilt lekelerini giderme konusunda size yardımcı olabilecek olan peeling yönteminde de uygulama yaptığınız bölgede kızarıklık, yanma gibi etkiler görülebilir fakat yine bunlar da kısa sürede ortadan kaybolacak olan belirtilerdir.

Ciltte meydana gelen lekelenme oluşumlarıyla mücadelede bir başka çare olarak da lazer uygulamaları gösterilebilir. Lazerle müdahalede ana mantık peeling ile yapılan derinin en üst katmanının yenilenmesi işlemini lazer aracılığı ile gerçekleştirmektir. Lazerle cilt lekelerinden kurtulmak oldukça tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir fakat bu uygulamanın da yan etkisi olarak yanma, kızarma, zaman zaman kabuklu oluşumlar gözlenmesi sıralanabilir. Bu yöntemin yan etkileri diğer seçeneklere göre biraz daha uzun sürebilmektedir.

Mezoterapi adı verilen bir tedavi yöntemi de ciltte meydana gelen lekelenmelere karşı mücadelede bir hayli etkili sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi deri altına uygulanan birtakım vitaminlerden oluşan karışımların enjekte edilmesiyle cilt dokusunun tazelenmesi ve yenilenmesinden oluşmaktadır. Bu sayede cilt dokusu yenilenecek ve güçlenecek, ciltte meydana gelen lekelenmeler de azalacak ve hatta kaybolacaktır. Derinin altına enjekte edilen vitamin karışımları size cildinizde meydana gelen lekelenmeler konusunda oldukça yardımcı olabilecek bir yöntemdir.

Cilt lekeleri için kullanabileceğiniz bir yöntem de eczanelerde rahatlıkla bulabileceğiniz birtakım kremler ve kozmetik malzemeleridir. Bu konuda doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz. Bu kremler sayesinde cilt lekelerinizi geçirebilirsiniz fakat krem satın alırken cilt lekelerinize sebep olan nedeni de kesin olarak tespit olmanız gerekmektedir.

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Kullanabileceğiniz Maskeler Nasıl Hazırlanır?

Cilt lekelerinin giderilmesinde evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz birtakım kürler de size yardımcı olabilir. Özellikle içeriğinde bulundurduğu yoğun doğal asitler sayesinde limon, bu tip kürlerin ana maddesini oluşturacaktır. Bu takım kürler dışında özellikle A, E ve C vitaminleri ciltteki lekelere iyi gelmektedir ve kısa sürede cilt lekelerinin yok olmasını sağlamaktadır. Bu vitaminleri dilerseniz ilaç olarak ya da gıdalar aracılığıyla alabilirsiniz.

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Limon Maskesi Nasıl Hazırlanır?

1- Bir demet maydanozu ince ince doğradıktan sonra bir tencereye atıp ağzına kadar su doldurarak 15 dakika kadar kaynattıktan sonra soğumaya bırakın.

2- Kaynayan maydanoz soğumaya başladıktan sonra yarım limonun suyunu maydanozlu suya ekleyin.

3- Hazırladığınız karışımı her gün pamuk aracılığı ile cildinizdeki lekeli bölgeye uygulayın.

Ciltte Meydana Gelen Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir?

Güneş lekeleri cilt lekelerinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Güneş lekeleri güneş ışınlarında bulunan zararlı maddelerin cilde nüfuz etmesi sonucu meydana gelen lekeler ve renk değişiklikleri olarak tanımlanabilir. Bu sorunla mücadele etmek için birçok doğal tarif mevcut ve bunlardan faydalanarak kısa sürede güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Üstelik bu doğal tarifleri evde de rahatlıkla ve kolayca hazırlayabilirsiniz.

Güneş Lekelerine Karşı Karbonatlı Cilt Maskesi Nasıl Hazırlanır?

1- 1 tane yumurtayı sarısından ayırarak beyazını köpük kıvamı alana kadar çırpın.

2- Sonrasında üzerine 1 kaşık süzme yoğurt ilave edin ve yeniden karıştırın.

3- Yeterince karıştıktan sonra 2 çay kaşığı limon suyunu da ilave edin ve hazırladığınız karışımı güneş lekelerinin üzerine uygulayın.

4- Uyguladığınız karışım cildinizde kuruyana kadar bekleyin ve sonrasında temizleyin. Bu uygulamayı her gün uygulayabilirsiniz.

Güneş Lekelerine Karşı Maydanoz Maskesi Nasıl Hazırlanır?

1- İyice temizlediğiniz bir demet maydanozun yarısını kesin ve 1 kaşık yoğurt ve 1 dilim limonla birlikte blenderda karıştırın.

2- Karışımı güneş lekesi görülen bölgelere sürün ve 40 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın.

3- Bu maskenin en önemli etkeni limon, içindeki asit sebebiyle güneş lekelenmelerini bir hayli etkin bir biçimde geçirecektir.

Ciltteki Sivilce Lekeleri Neden Oluşur?

Ciltte oluşan lekelerin bir kısmı da özellikle ergenlik döneminde yaşanan sivilce kaynaklı cilt lekeleridir. Sivilcelerin patlatılması sonucu ortaya çıkabilecek cilt lekeleri özellikle açık tenli insanlarda daha belirgin ve rahatsız edici olmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca sivilcelerinizi patlatmamaya gayret etmelisiniz. Sivilceli ciltlere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu sorunla yaşama riskinizi de azaltabilirsiniz. Sivilce kaynaklı cilt lekeleri için de çeşitli kremler, ilaçlar ve yine evde hazırlayabileceğiniz çeşitli maskeler ve kürler mevcuttur. Sivilce ve sivilce kaynaklı cilt lekelenmelerinin tedavisinde cilt tipiniz, genel metabolik durumunuz ve beslenme düzeniniz de bir hayli önemlidir. Kısacası özellikle ergenlik döneminde sıkça rastlanılan sivilce kaynaklı cilt lekelerinden korunmak için sivilcelerle oynamamanız, sıkmamanız ya da kanatmamanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.