Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Pullanmasına Karşı Çözüm

Cilt pullanması hemen hemen her yaştan ve her cilt tipinden inşaların karşılaştığı bir cilt problemidir. Genelde kuru ciltlerde ve yaşlılarda oluşur. Genel olarak bunun sebebi ise cildin nemini kaybetmesi ve aynı zamanda cildin yağ dengesinin bozulmasıdır. Derinin üst tabakasının az bir kısmını su oluşturur. Suyun azalması ise deride çatlama ve kuruluğa neden olur. Su kaybı vücudun çeşitli bölgelerinde farklı şekillerde görülebilir. Kollar, bacaklar ve yüz bölgesi en çok kuruluk görülen bölgelerdir. Bunun nedeni ise bu bölgelerde yağ bezlerinin daha az olmasıdır.

Cilt Pullanmasının Belirtileri

 • Deri gri-beyaz bir renkte oluşmaya başlar. Eski canlılığını kaybedip donuk bir renk almaya başlar.
 • Ciltte gerilme hissi oluşur.
 • Pullanma ve kepeklenme oluşmaya başlar.
 • Deri yüzeyinde zaman içerisinde pürüzleşme, çatlaklar ve çok kuruyan bölgelerde zamanla yarılmalar oluşur.
 • Kaşıntı oluşma ihtimali çok yüksektir.
 • Eğer bu kuruluk ilerlerse bir süre sonra ciltte egzamalar oluşmaya başlar.

Cilt Pullanmasının Sebepleri

 • Kuru cildi etkileyen çevresel faktörler
 • Rüzgarlı ortamda bulunmak
 • Sık sık hava yolculuğu yapmak
 • Giysilerin neden olduğu sürtünme
 • Çevre kirliliği
 • Kimyasal maddeler
 • Atopik egzama
 • Tiroid bezinin yeterince çalışmaması
 • Metabolizma faktörleri
 • Sedef ve ihtiyosis gibi cilt hastalıkları
 • Aşırı kilo kaybı
 • Sık sık duş almak

Cilt Pullanmasını Önlemek İçin Neler Kullanılabilir?

1. Aloe Vera

Aloe Vera doğal inflamatuar bir özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde cilt bakımında kullanılır. Cildi nemlendirici ve aynı zamanda cilt yapısını koruyucu özelliği vardır. Aloe vera yaprağı kesilip içerisindeki jel çıkarılır ve doğrudan kuruyan bölgelere uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra ardından ılık suyla durulanır. Ve bu işlem günde 2-3 kez tekrar edilebilir.

2. Yoğurt

Yoğurdun cildi besleyici ve ciltteki bakterileri öldürücü özelliği bulunur. Bunun için pullanma görülen alanlara nemlendirici sürer gibi az miktarda yoğurt uygulamak gerekir. Yarım saat bekletilip ardından ılık suyla durulanmalıdır. Günlük olarak da bir kase yoğurt tüketilebilir.

3. Kekik Yağı

Kekik yağı ciltteki kaşıntıyı azaltıcı ve cildi nemlendirici özelliği sayesinde pullanma nedeniyle oluşan kaşıntıları önler. Bunun için doğal zeytinyağı ve kekik yağı eşit miktarda karıştırılıp pamukla cilde uygulanır. Yarım saat bekletilir ve ardından ılık suyla durulanır. Hafta boyunca her gün yapılmalıdır.

4. Sarımsak

Sarımsak etkili bir antibiyotiktir ve mantar enfeksiyonlarında önerilir. Anti fungal özelliği sayesinde ciltteki kuruluğu ve oluşan pullanmayı azaltır. Pullanan bölgelere sarımsak suyu ve ya sarımsak yağı sürülebilir. 20 dakika bekletilip durulanır. Günde birkaç kez yapılmalıdır. Ya da 2-3 diş sarımsağı ılık su içerisine ekleyerek bu suyu günlük olarak tüketebilirsiniz.

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi cildin pH dengesini ayarlar ve cilt yapısını dengeler. Eşit miktarda ılık su ve elma sirkesi karıştırılır. Kuruyan bölgelere uygulanıp 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulanır. Ya da 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 bardak su karıştırılarak günde bir kez düzenli olarak tüketilir.

6. Zerdeçal

Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibiyotik özellikleri bulunan popüler baharatlardan biridir. Bu özellikleri sayesinde ciltteki pullanmaları azaltır ve cildi besler. Bir litre suyun içerisine bir miktar zerdeçal eklenip kaynatılır. Ardından soğuması beklenir. Soğuma sonrasında cilde uygulanır ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır. Ya da ılık su dolu küvetin içerisine bir fincan zerdeçal eklenir ve 15 dakika bu suyun içerisinde dinlendikten sonra duş alınır.

7. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ciltteki enfeksiyonların azalmasını sağlar. Cilt mantarı için kullanılır ve ciltteki bakterileri öldürür. Doğal zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı eşit miktarda karıştırılıp cilde uygulanır. Kuruması beklenir ve ardından durulanır. Ya da 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 5-6 damla tarçın yağıyla karıştırılır, kuruyan bölgelere uygulanır. 20 dakika bekletmenin ardından ılık suyla durulanır.

8. Neem Yaprakları

Bu yaprakların döküntüleri azaltıcı ve kuruluktan oluşan kaşıntıları hafifletici özelliği bulunmaktadır. Kuru cildin iyileşmesini hızlandırır. Bir miktar suyun içerisinde birkaç adet neem yaprağı 10 dakika boyunca kaynatılır ve ardından süzülüp soğuması beklenir. Elde edilen bu su ile kuruyan bölgeler yıkanır. Bu uygulama birkaç hafta boyunca günde en az 2 kere uygulanabilir. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıyla neem yaprakları karıştırılır. Isıtılır ve ardından süzülür. Soğuması beklendikten sonra kurumuş bölgelere uygulanır. Haftada 2-3 kez kullanılabilir.

9. Sağlıklı Beslenme

Doğru beslenme cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Enfeksiyonlarla mücadele etme konusunda yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. A, B, C, E vitaminlerince zengin bir diyet uygulanmalıdır. Vitamin ve mineraller içeren besinler tüketilmelidir.

Cilt Pullanmasını Önlemek İçin Uygulanabilecek Maskeler

1. Doğal Avokado Maskesi

Malzemeler:

 • 1/2 adet avokado
 • 1/2 çay kaşığı taze limon suyu

Hazırlanışı: 

Avokadonun kabuklarını soyun ve ardından çatal yardımıyla ezin. Daha sonra limon suyunu ekleyerek güzelce karıştırın. Temizlenmiş cilde uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra temiz bir bezle temizleyin. Temizleme işleminden sonra yüzünüze soğuk su serpin, soğuk suyun ardından ılık suyla da aynı işlemi gerçekleştirin.

2. Ballı Muzlu Yoğurt Maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • 2 çay kaşığı yoğurt
 • 3 kay kaşığı doğal süzme bal

Hazırlanışı: 

Muzu çatal yardımıyla ezin ve kalan malzemelerle karıştırın. Ardından temiz yüze uygulayıp 20 dakika bekletin. Ciltten maskeyi temizledikten sonra nemlendirici kullanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.