Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Sorunları

Cildimiz bizlerin sahip olduğu doğal miraslardan biridir. Bu doğal miras sayesinde de cildimizde meydana gelen en ufak sorunlara bile hemen çözüm bulmamız gerekir. Cildimizi koruyabilmemiz için oluşturulması gereken birtakım yöntemler vardır. Bu yöntemler sayesinde de cilt sorunları kolayca giderilebilir. Sık sık cildimizin dış etkenlerden nasıl korunabileceğine dair sorular sorulmakta ve de bu soruların yanıtları birer birer alınmaya başlanmaktadır. Dolayısıyla da cildimiz bizlerin en değerli varlığıdır. Bu nedenle de çok iyi şekilde cildimizin korunması gerekir. En ufak dış etmenlere karşı bile cilt korunmasının sağlanması önemlidir. Cilt sorunları ile karşılaşmamak için doğal ve şifalı yöntemler kullanılabilir. Doğal ve şifalı bitkiler ile evde basit şekillerde hazırlayabilecek olduğunuz maskeler sayesinde cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İnsanların Sık Rastladığı Cilt Sorunları Nelerdir?

İnsanların her biri farklı cilt türlerine sahiptir. Yağlı cilt, karma cilt, kuru cilt, normal cilt ve de hassas cilt olarak beş tane cilt çeşidi vardır. Herkes sahip olduğu cilt tipine göre cilt korumalarını sağlayabilir. Yağlı cilde sahip olanlar ile kuru cilde sahip olanların kullanmaları gereken farklı ürünler vardır. Kuru ciltler nemlendirici ürünler kullanırken yağlı ciltler yağlanmayı giderici ürünler kullanmalıdır. Ancak bu şekilde karşılaştıkları cilt sorunlarına çözüm bulabilirler. İşte bu nedenle öncelikle cildinizde bulunan cilt sorununun nedeni araştırılmalıdır.

1. Siyah Noktalar

Özellikle de yağlı ciltlerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri de siyah noktalardır. Siyah noktalar yağlı ciltlerin deri altında beslenir. Yüzün temizlenmemesi ve sürekli olarak cildin yağ üretmesi sonucunda cilt üzerinde siyah noktalar oluşur. Oluşan siyah noktalar cilt üzerinde sıkılmaya başlaması durumunda cildinizde sivilce yapar. Bu nedenle siyah noktaların temizlenmesi önemlidir. Yüzünüzde meydana gelen bu siyah nokta sorununu gidermek için de güvenilir ürünlerin kozmetiklerini kullanabilirsiniz. Ya da evde kendinizin hazırladığı şifalı ürünlerle pratik şekillerde oluşturacak olduğunuz temizleyici ile siyah noktalardan uzaklaşabilirsiniz.

Siyah Nokta Sorununa Doğal Tedavi Yöntemi

Pek çok kadının pratik yöntemlerle hazırlayacak olduğu kürler ile siyah noktalar basit şekilde cilt üzerinden uzaklşatırılabilir. Çünkü evde yapımı kolay ürünler sayesinde siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz. Siyah nokta temizleme işlemi için öncelikle çok hassas olmanız gerekir. Aksi halde zararlı olarak cildinize uygulayacak olduğunuz bir yöntem ile siyah noktanın hemen sivilceye döndüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle de evde kendi hazırlayacak olduğunuz ürünler ile de siyah noktalarından kurtulabilirsiniz. Burun, çene bölgelerinde daha çok oluşan siyah noktanın evde tedavisi için yüzünüzü iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir. Kozmetik ürünlerini kullanmaya ihtiyaç duymadan artık çok daha yararlı şekilde kendiniz temizleyici yapabilirsiniz.

Bu siyah nokta maskesi için ihtiyaç duyacak olduğunuz malzemeler ise sadece yarım kase yoğurt ve de limondur. Öncelikle kasenin içerisinde bulunan yoğurdun içerisinde bol miktarda limonun suyunu sıkınız. Bu sıktığınız limon suyu sayesinde ikisini bir arada güzel bir şekilde karıştırarak yüzünüze bu kürü güzel bir şekilde yedirmelisiniz. Göz altı bölgenize dikkat ederek yüzünüze iyice yedirilen bu maskeyi beş dakika yüzünüzde bekletin. Bu beş dakikanın sonrasında da ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Böylece cildinizin içerisinde oluşmuş ya da oluşabilecek olan siyah noktaları engellemiş olursunuz. Evde hazırladığınız maske ile de daha sağlıklı cilde sahip olabilirsiniz. Bu maske sizlerin cildinizde siyah noktaların oluşumunu engellemesinin yanında aynı zamanda cildinizin siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz.

2. Sivilceler

12- 21 yaş aralığında bireylerin vücutlarında meydana gelen bazı değişimler olmaktadır. Bu değişimlerin yaşandığı en önemli bir yer de yüzdür. Kızlar ve erkekler de ergenlik döneminde yaşanan bazı değişmeler vardır. Gerçekleşen bu değişimler cilt tiplerinin oluşumuna göre bazı cilt sorunlarını da ortaya koymaktadır. Cilt sorunlarından birincisi olan sivilce problemi pek çok kişinin yaşadığı sorundur. Sivilce cildin yağından beslenir. Yani yağlı cilde sahip olan çocuklarda bu sivilceler daha da çok olur. Sivilceler çok rahatsızlık veren bir cilt sorunudur. Bu cilt sorunundan korunmak içinde çeşitli önlemlerin alınması gerekir. Sivilce sorunun ortadan kalkması için elbette ilk olarak ergenlik çağın bitmiş olması gerekmektedir. Ancak bunun yanında da bireylerin kendilerinin yapacak olduğu bazı ufak çaplı çalışmalar da sivilcelerinden kısa sürede korunmalarını sağlayabilirler.

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Cilt sorunlarından biri olan sivilce sorununun ortadan kalkması için doğal yöntemler kullanılabilir. Dışarıdan kullanılacak olan ürünler de fazlasıyla kimyasal maddeler içerdiği için bu ürünlerin kullanılmasının yanında bazı yan etkileri de olabilir. Cilt tipleri birbirlerinden farklıdır. Bu farklılık sonucunda da insanlar sivilce sorununa çözüm ararken diğer farklı sorunlar ile karşılaşabilirler. Sivilcelerden kurutlmak için örneğin kişiler gül suyunu kullanabilirler. Doğal gül suyu kullanımı cildin yağ oluşumunu dengeler. Yağ oluşumunun engellenmesi ve dengenin korunması için de sivilce oluşumu önlenebilir. Sivilceler de işte bu şekilde ciltte oluşumu engellenebilir. Bunun dışında doğal yollardan bir diğeri olan bal ve tarçın maskesidir. Bal ve tarçının bir arada iyice öğütülerek karıştırılmasından sonra sivilcelerin üzerine bu maske olarak uygulanabilir. On beş yirmi dakika boyunca bu karışım sivilce üzerinde tutulmalıdır. Ardından da artık kişiler ılık su yardımı ile yüzlerini temizleyebilirler. Böylece sivilcelerinin biraz da olsa geçtiğini ya da kuruduğunu görebilirler.

3. Ciltte Akne

Cilt üzerinde oluşumu en sorunlu olan aknedir. Çünkü akne iltihaplı sivilce demektir. İltihap kapan sivilcelerin ciltte daha kalıcı bir iz bıraktığı bilinmektedir. Bu nedenle kişiler de ciltlerinde oluşan bu akne oluşumundan her zaman korkmuşlardır. Akneli cildin korunması için de mutlaka çok iyi tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Normal bir sivilcenin yüzden geçme izi iki ile üç gün arasında iken akne yüzde belkide dört ya da beş gün kalabilir. Bunun yanında da akne geçtikten sonra ciltte iz de bırakabilir. Kişilerin akne ile oynalamaları, sıkmaları da ne yazık ki onların ciltlerinde kalıcı hasar meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle aknenin en kısa zamanda ciltten uzak tutulması gerekmektedir. Ciltte oluşan aknenin tedavi yöntemlerinden biri de aknenin meydana geldiği bölümün iyi bir temizleme işleminin uygulanması gerekir. Çünkü akne sıkıldığında içerisinde bulunan iltihap yüzde farklı alanlara eğer sıçrarsa o bölgede de hemen yeni bir akne oluşumu başlayacaktır. Bu nedenle de akne oluşumunun engelenebilmesi için öncelikle kişisel temizlik oldukça önemlidir. Kişisel temizliğin yapılmasının ardından kendi yüz temizliğini en doğal ürünler ile yapmaları gerekir. Çünkü kimyasal ürünlerin kullanımı akne sayısını arttırabilir. Bu nedenle çok hassas olunması gerekmektedir.

Ciltte akne sorunu yaşayan insanların öncelikle bu akne olan bölgeyi temizlemesi gerekir. Bunun için de salatalık kullanılabilir. Salatalık içerdiği besin değerleri ile akne oluşumunu ve ciltte olan yağlılık oranını düşürür. Bu nedenle salatalık akneli cilt tedavisi için kullanılabilir. Oluşan sivilceler için kullanılması gereken bir diğer doğal yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesi içerisinde akne kurutucu özellikler taşır. Aknelerin üzeri pamuk yardımı ile silindiğinde aknelerin kuruduğu gözlemlenir. Bu nedenle de cilt sorunlarından en büyüğü akneden korunma yolları işte bu şekilde basit bazı işlemlerdir. Aynı zamanda diş macununun da akneler üzerinde elma sirkesi gibi bir etkisi görülmektedir. Aknenin üzerine sürülen macun akneli olan bölgenin kurumasını sağlar. Diğer yandan da akne oluşumuna başlangıç gibi görünen alanlara da diş macunu yöntemi uygulanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.