Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Temizliği

Gün içerisinde insanlarla genel olarak yakın mesafelerde bulunduğumuz ortamlarda ye alıyoruz. Bu ortam iş, ev veya bir toplu taşıma aracı olabilir. Bu durumlarda insanlara ilk hitap eden bölümünüz kuşkusuz yüzünüz ve cildiniz olmaktadır. Cildinizdeki tüm lekeler, siyah noktalar veya sivilceler kolayca göze çarpmaktadır. Bu durum zaman zaman insanlar zaman zamansa sizin açınızdan can sıkıcı olabilir. Ancak bu cilt ile ilgili görünen yüzdür. Cildiniz elbette dış yüzeyden temizlenmeye ve bakıma ihtiyaç duyar. Ancak bu dış temizliği tetikleyen bir durum varsa  da cildinizin iç bölümündeki temizliktir. Cildinizde meydana gelen yağlanma, lekeler veya siyah noktaların en temel sebebi cilt gözeneklerinden derinin iç kısımlarına kadar uzanan dokulardaki kirdir.

Her gün aynaya bakıyor olsanız da bu lekeleri veya siyah noktaları kolayca farkedemeyebilirsiniz. Gözünüz zamanla cildinize alışır. Ancak ayda bir kaç kez cildiniz üzerinde yapacağınız ayrıntılı incelemeler sonucu cildinizde neler olup bittiğine şahitlik edebilirsiniz. Biz de bu yazımızda cilt temizliği hakkında bilgiler vereceğiz.

bitkisel cilt bakımları

Cildiniz için en önemli temizleme kaynağı sudur. Su oldukça doğal bir temizleme kaynağı olarak geçmektedir. Her şeyden önce cildinizi her gün mutlaka uyandığınızda ve uyumadan önce su ile yıkmalısınız. Bu noktada önemli sayılacak bir durum suyun sıcaklık derecesidir. Cildinizi su ile temizlerken cildinize zarar vermekten kaçınmalısınız. Yüksek dereceli sıcak su ile cildinizi yıkarsanız cildinizde zaman içerisinde yumuşama daha kolay sarkma ve yaşlılık belirtilerine daha hızlı erişmeye sebep olursunuz. Cilt uzmanları tarafından önerilen sıcaklık oda sıcaklığıdır. Ne çok soğuk ne de çok sıcak bir su sıcaklığı cildinizde istenilen etkiyi yaratacaktır.

Cilt üzerinde sudan başlayarak uygulayabileceğiniz bir çok yöntem elbette mevcut ancak cilt temizliğinde diğer bir önemli nokta cilt tipinize uygun temizleme yöntemi uygulamanız olacaktır. Eğer cilt tipinizi en doğru şekilde belirleyip doğru bölgeler için doğru yöntemler uygularsanız beklediğiniz sonucu kısa süre içerisinde alırsınız. Ancak cilt temizliğinde cilt tipinize uygun olmayan yöntemlere başvurursanız beklenmedik sonuçlar almak olasıdır.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Temizliği

Cildiniz bir çok sebepten dolayı yağlanabilir. Bu yağlanma normal cilt tipine sahip olsanız bile zaman zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumda cilt gözeneklerinizde büyüme meydana geldiğini gözlemlersiniz. Oldukça yoğunlaşan siyah noktalar ve sivilceleriniz yağlı cilt tipinde göze batar. Yağlı ciltler özellikle makyaj sonrasında cildin makyajı kusması ile karşılaşırlar. Yağlı cilt tipinde yüz üzerinde kullanılan nemlendirici önemli bir rol oynar. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin öncelikle nemlendiricilerini su bazlı seçmeleri gerekmektedir. Yağ bazlı nemlendiriciler cildinizde daha fazla yağlanma problemine sebep olmaktadırlar.

Yağlı bir cildiniz varsa en çok kullanmanız gereken doğal ürün maden suyudur. Maden suyu vücudun birçok bölümüne sağladığı olumlu etkileri ile bilinmektedir. Midede hazımsızlığı önlerken vücudunu tüm dokularında pH değerini düzenler. Cildinizde ise ilk olarak ölü derileri yok eder. Ardından yok olan ölü derilerle cildin gözeneklerine ulaşır ve ulaştığı her gözeneği açma işlevini görür. Maden suyunu doğal bir şekilde pamuğa dökerek cildinize uygulayabilirsiniz. Bu düzenli uygulamanın ardından cildinizde önemli gözenek problemlerinin yok olduğunu, gözünüze çarpan gözeneklerinizin küçülmeye başladığını göreceksiniz. Cilt üzerinde ölü derilerin ve bir çok sebebin etkili olduğu siyah nokta bölgeleri maden suyu ile rahatlayarak dışarı çıkmaya hazır hale gelirler. Maden suyu uygulamasından sonra yüzünüze uygulayacağınız peeling ile siyah noktalarınızdan oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Yağlı cilt üzerinde oldukça olumlu etkisi bulunan bir diğer doğal ürün ise limondur. Limon içeriği yüksek olan bir çok maske yağlı cilt tiplerinde yağ problemini hemen hemen ortadan kaldırmaktadır.

Yağlı cilt tipleri için uzmanların önerdiği doğal ürünler arasında bulunan salatalık ve kili es geçmek doğru olmaz. Salatalık cilt üzerinde önemli ölçüde kurutucu etki yapmaktadır. Yağlı cildiniz üzerinde uygulayacağınız  çeşitli salatalık maskeleri ve direk salata uygulaması ile cildinizde barınan fazla yağdan kısa süre içerinde kurtulabilirsiniz.

Kil yağlı cilt tipine sahip olanların en büyük yardımcısıdır. İşleri kolaylaştıran kil cildinizdeki tüm fazla yağın kısa sürede kaybolmasını sağlar. Kilin en büyük görevi içerdiği doğan mineraller ile cildin ideal oranda sahip olması gereken yapısına kavuşmasını sağlamaktır. Bu nedenle cildinizdeki fazla yağı ortadan kaldırırken cildinizde eksik olan diğer minerallerin de cildinize geçmesini sağlamaktadır.

Kuru Ciltler İçin Cilt Temizliği

Cildiniz yapısal olarak kuru olabilir veya sonradan kuru bir hale gelmiş olabilir. Her iki durumda da cildiniz için doğru uygulama teknikleriyle cilt üzerinde kuruluğa sebep olan sürekli, günlük olarak kullandığınız tüm maddelerden temizliğini sağlamak doğru olacaktır. Kuru cilt temizliği en hassas cilt temizliği sayılabilir. Çünkü uygulanan herhangi bir yanlış yöntem ile cildin daha fazla kuruması oldukça kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Cildiniz oldukça kuruysa bol bol nemlendirmelisiniz. Her gün yüz yıkama işlemlerinden sonra mutlaka cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Cilt temizliği yaparken de cildinizi nemlendirecek doğru ürünleri içeren temizleyiciler tercih etmelisiniz.

Cildi kuru olan bireylerde en çok rastlanan durum vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliği başlı başına cildin kurumasına sebep olan bir durumdur. Vitamin eksikliğini gidermek adına cildinizi temizlerken bile onu bol bol beslemelisiniz. Bu durumda A ve E vitamini içeren maskeler veya temizleyiciler uygulamanız doğru olacaktır. Eğer doğal bir temizleyici ile cilt temizliği yapıyorsanız temizleyicinin içerisine A ve E vitamini içeren meyve ve sebzelerden mutlaka eklemelisiniz.

Kuru cilt tipine sahip bireylerin özellikle uzak durması gereken temizleyici ise sabun ve sabun içerikli temizleyicilerdir. Sabun yüzünüzü oldukça kurutan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sabun ile cilt temizliği yaptığınızda cildinizde meydana gelen fazla kuruluk can sıkı olabilmektedir. Üstelik devamlı olarak uygulama sonucunda cildinizde fazla kuruluk sonucu erken kırışıklıklara yok açabilirsiniz. Bu nedenle sabun içerikli temizleyicilerden mutlaka uzak durulması gerekmektedir.

Kuru cilt yapısına sahip kişiler ciltlerini süt ile temizleyebilirler. Süt cilt için oldukça faydalı bir çok vitamin ve minerale sahiptir. Bu sayede cilt üzerinde önemli bir kuruluk giderici madde olarak görev alır. Cilt temizliğinde süt veya süt içerikli temizleyiciler kullanmalısınız.

Kuru cildiniz için peeling olarak şeker kullanabilirsiniz. Şekeri esmer olarak tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Şeker içerdiği maddeler ile cildinizin ihtiyacı olan nemi temizlik sırasında cildinize sağlayacaktır. Aynı zamanda cildiniz için gerekli peeling uygulamasını sağlamış olacaksınız.

Karma Ciltler İçin Cilt Temizliği

Karma cilt yapısına sahip bireylerin en büyük problemi ciltlerine ne uygulayacaklarını bilememeleridir. Çünkü yağlı bölge için uygulayacakları bir madde kuru bölgeye zarar verirken kuru bölge için uygulayacakları diğer bir madde yağlı bölgeye zararlı olmaktadır. Ancak karma cilt yapısına sahip bireylerin ciltleri için karma maskeler ve temizleme yöntemleri seçmekten başka şansları yoktur ne yazık ki. Karma cilt yapısına sahip bireyler genelde yüzün T bölgesi olarak geçen alın burun ve çene bölgelerinde yağlanma sorunu ile karşılaşırken ciltlerinin kulağa yakın yanak bölgelerinde şakak ve boğaz bölgelerinde yüksek derecede kuruluk ile karşılaşırlar. Ciltlerinde doğru beslenmeyi sağlamak adına yağlı bölümlerine yağlı ciltler için uygun olan maske ve temizleme maddelerini uygulamaları gerekirken kuru bölümleri için de kuru ciltler için uygun olan maddeleri uygulamaları gerekmektedir.

Ancak karma ciltler için işleri kolaylaştıran bir kaç madde mevcuttur. Bu maddeler cildin birbiri ile uyumsuz bölgelerinde ortalama etkiler sağlamaktadırlar. Ancak düzenli uygulamalar ile gereken temizliği sağlamaktadırlar.

Karma cilt yapısına sahip bireyler titizlikle ciltlerinin uyumsuz bölümlerine doğru yöntemler uygulayarak ciltlerindeki uyumsuzluğun bir nebze giderilmesini sağlarlar. Sonucunda ortak olarak uygulama yapabilecekleri bir cilde sahip olurlar.

Karma cilt yapısına sahip bireyler için doğru uyulama maddeleri elma, yoğurt, kahve ve yumurta sarısı olarak sıralanabilir. Çeşitli şekilde uygulayabileceğiniz gibi bu maddeleri direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Üstelik bu maddelerin uygulanması sırasında cildinizde bir ayrım yapmaksızın her bölgeye uygulamanız mümkün olacaktır. Sürekli uygulama ile cilt üzerinde beklenen temizliği sağladıkları gibi istenilen beslenmeyi de sağlamaktadırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.