Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cilt Tipleri

Dünyada ortalama yedi milyar kadar insan vardır. Bu insanların her birinin sahip olduğu yüzler ise birbirinden farklıdır. Kaş yapısı, göz yapısı yüz hatları ile birbirinin aynısı olan ikiz kardeşlerin bile ciltleri birbirlerinden çok faklıdır. Vücudun salgıladığı hormonlar ve yapısı ile ilgili olarak herkes farklı cilt tiplerine sahiptir. İnsanlar genel olarak bu cilt tiplerinin farkına varmadan yanlış ürünleri kullanırlar. Bu da cilde önemli ölçüde zarar verir. Herkesin farklı cilt tipine sahip olması bazı noktalara daha duyarlı davranmaları gerektiği olgusunu meydana getirir.

Cilt Tipleri Nelerdir?

Herkes farklı cilt tiplerine sahiptir. Bazı kategorilere ayrılarak bu cilt tipleri sınıflandırılabilir. Cilt tipleri; yağlı cilt, kuru cilt, karma cilt, karma cilt ve normal cilt olarak dörde ayrılır. Sizler hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenmek için ise farklı metotlar uygulayabilirsiniz. Cilt tipinizi ortaya çıkaracak olan basit işlemler ile hangi cilde sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Önceden temizlenip kurulanan cildinize parmağınız ile dokunarak elinizde oluşanlara göre cilt tipinizin ne olduğuna karar verebilirsiniz. Eğer parmaklarınızda bir kayganlık belirtisi oluyorsa bunun nedeni yağlı bir cilde sahip olmanızdır. Eğer daha kuru bir his geliyor ise kuru ve nemsiz bir cildiniz var demek olur.

cilt-tipleri1

Diğer bir yöntem ile de hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Örneğin bizler ciltlerimizi öncelikle kağıt havlu yardımı ile silebiliriz. Bu şekilde yüzümüzü sildikten sonra ışığa kağıdı tutlalım. Ardından eğer peçete ışıkta parlıyorsa saydamlığını biraz da olsa yitirdiyse yağlı bir cildimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bunun tam tersi durumda ise peçete de bir belirti yok ise normal cilde sahip olduğumuzu anlayabiliriz.

Yağlı Cilt

Yağlı ciltler genel olarak nemden dolayı parlayan ciltlerdir. Yağlı ciltlerde oluşan cilt problemlerinden biri de akne ve sivilcelerdir. Yağlı ciltte çok sayıda siyah nokta ve de çeşitli kusurlar meydana gelir. Çünkü cilt üzerinde bulunan yağ buna müsaade eder. Böyle olunca da yağlı ciltler ne yazık ki sivilce sorunu yaşar. Yağlı ciltlerde diğer ciltlere oranla daha çok gözenek bulunur. Bulunan bu gözeneklerin de küçültülmesi gerekir. Çünkü ancak bu şekilde yağlı cildin yan etkilerinden korunulabilir. Ergenlik dönemi gelip geçse bile cildiniz yağlı ise bu sorun hemen geçmez. Bu nedenle yağlı ciltlere özen göstermeniz gerekebilir. Yağlı cilde sahip olan insanlar aynı zamanda tükettikleri besinlere de dikkat etmeleri gerekmektedir. Abur cubur, cips, fazla çerez ve diğer yağlı ürünleri tüketmemeleri gerekir. Aksi halde fazlasıyla tüketilen bu ürünler ciltlerinde daha da fazla yağlanma etki yapabilir.

cilt-tipleri2

Kuru Cilt

Kuru cilt neme ihtiyaç duyan cilttir. Kuru ciltlerde çok fazla sivilce ve siyah nokta gibi kusurlar görülmez. Ancak kuru ciltlerinde sahip olduğu bazı önemli sorunları vardır. Bunlara cildin pul pul dökülmesi örneği verilebilir. Kuru ciltlerde E vitamini eksikliği görülür. E vitamini eksikliği nedeniyle içerdiği nemler ne yazık ki cilde etki etmez. Cilt kurur. Böyle olunca da cilt hasar görür. Cildimiz eğer kuru ise yaşlanmaya daha çok meyillidir. Çünkü kuru ciltlerde kırışıklıklar daha hızlı şekilde oluşur. Dolayısıyla da kırışıkların azatılması için belirli ürünlerin daha erken yaşlarda kullanılmaya başlanması gözlenebilir. Kuru ciltler özellikle kış aylarında daha da hasar görür. Çünkü havada da hiç nem olmadığı için soğuk hava cildin daha da kurumasını sağlar. Bu nedenle de ciltte çatlaklar meydana gelir. Bu da kişiye çok fazla acı verir. Kuru cilde sahip olanlar da kendilerine en uygun nemlendirici ürünleri kullanmaya dikkat etmelidir. Ciltlerine hasar verecek etkilerden uzak durmaları ve de ciltlerini çok iyi şekilde korumaları gerekir. Kuru cilde uygun kremler kullanmalıdırlar. Donuk ve sönük ciltten kurtulmak için her gün düzenli olarak yüzlerini temizledikten sonra nemlendirici bakım kremi ile ciltlerini korumalıdırlar.

Normal Cilt

Kuru cilt ve yağlı cilt kendi içerisinde farklı farklı sorunları barındırır. Fakat normal cilt için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Çünkü ciltler arasında en problemsiz cilt normal cilde sahip olanlardır. Normal cilde sahip olan kişiler kuruluk ve yağlılık bakımından en iyi dengeyi sağlayan yüze sahiptirler. Gergin ve de daha sağlıklı bir cilde sahip olurlar. Bunun dışında normal ciltlerin herhangi bir sorunu yoktur. Normal citler de sahip oldukları bu avantajı kullanmalı ve de her gün düzenli olarak yüz temizliğini yapmalıdırlar. Çünkü bu normal cildin dengesini bozmamak ve bu şekilde şanslı olarak cildimizi korumak önemlidir.

Karma Cilt

cilt-tipleri3

Karma ciltler hem yağlı hem de kuru ciltlerin belirtilerini içerisinde barındırır. Karma cilde sahip olanlar da genel olarak T bölgesi adı verilen bölümde yağlanma meydana gelir. Yani burun ve alının yağlı olması durumu diğer yanak kısımların kuru olması sonucunda karma cilt tipi meydana gelir. Bu karma cilde sahip olan kişilerin cilt dengesini korumaları bir hayli önemlidir. Yüz temizliğinde ciltlerini bölgelerine göre temizlemeleri gerekmektedir. Çünkü yağlı bölgelerine kuru temizleme yapamazlar. Ya da bu durumun tam tersi durumda kuru bölgelerine yağlı ciltlerindeki gibi bakım yapamazlar. Bu nedenle karma cilt tipine uygun ürünler kullanmaları gerekir. Karma cilt tipine sahip olan kişilerin T bölgesine yağı azaltıcı kremler kullanırken yanaklarına yani ciltlerinin kuru olan kısımlarına ise nemlendirici kremleri kullanmaları gerekir. Bu hassasiyeti sağladıkları takdirde ciltlerini daima temiz tutarak sağlıklı ciltlere sahip olabilirler.

Hassas Ciltler

Kolayca tahriş olabilen, kısa sürede kızarabilen ciltlere hassas cilt denilmektedir. Hassas ciltler güneş ışınlarında bile kaşınma yanma gibi rahatıszlıklar duyabilir. Genel olarak çok sarı tene sahip olan kişiler de bu hassas cilt problemleri karşılaşılır. Eğer hassas ciltlere sahip isek kullandığımız yüz temizleme ürünlerine iki kat daha fazla dikkat etmemiz gerekir. Çünkü normal bir insanın kullanıdığı ürün onun cildine zarar vermezken hassas cilde sahip olan insanların bu ürünü kullanmaları ne yazık ki olumsuz etkiler bırakabilir. Daha hassas ürünler kullanarak cildimize zarar vereceğini düşündüğümüz ürünlerin kullanımını hemen bırakmalıyız.

Cilt Tiplerine Göre Evde Yapılabilecek Olan Maskeler

cilt-tipleri4

Evde az malzemeler ile cilt tipinize uygun maskeler ya da bakım kürleri yapıp uygulayabilirsiniz. Basit birkaç malzemenin kullanımı ile beraber çok daha kolay bir şekilde cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kuru cilde sahip olanlar 3 kaşık zeytinyağı, 3 kaşık bal ve de yumurta sarısını karıştırarak bir maske elde edebilirler. Bu karşımı yüzlerinde 20 dakika beklettikten sonra maskeyi ılık bir su ile çıkarabilirler. Ciltlerinde oluşan nemliliği hemen fark edebileceklerdir.

Yağlı cilde sahip olanlar sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemek için limon suyuna 2 yumurta akını karıştırabilirler. Bu karışımı yüzlerine sürüp on beş dakika bekleyip yüzlerini yıkadıklarında ciltlerinin temizlendiğini göreceklerdir.

Normal cilt tipine sahip olanlar ise evde 2 yemek kaşığı zeytinyağını 1 yemek kaşığı elma suyunu ve de 1 adet yumurta akını iyice karıştırmaları gerekir. Bu karşımı ciltlerinin her yanına eşit şekilde sürdükten sonra elma suyunun ölü hücreleri yüzünüzden temizlediğini göreceksiniz. Böylece cilt sağlığınızı çok daha iyi şekilde kormuş olacaksınız.

Karma cilt tipindeki insanlar ise 3-4 yemek kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile maske yapabilirler. Bunu on dakika boyunca yüzlerinde tutarak ılık su ile yüzlerini yıkayabilirler.

Hassas cilde sahip olanlar ise yüzlerinin erken yaşta kırışmasından şikayet edebilirler. Erken yaşta kırışıklıkların önüne geçilmesi için de yüzlerine muz kabuğu koyup bekletebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.