Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciltte Geçmeyen Yaralar

İnsan vücudunun en önemli dokularından biri cilt. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan hastalık ya da herhangi bir dış etkenin ortaya çıkması, yani cildin darbe alması ya da bozulması sonucunda yara oluşur. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaranın nasıl oluştuğu, yeri, oluşum zamanı, ne kadar süre devam ettiği, ağrının ve kanamanın olup, olmaması gibi birçok faktör önem taşır. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan bazı bulaşıcı özellikte olan hastalıklar, cilt kanseri, cildin damar yapısının bozulmasına sebep olan iç hastalılar, sistemik hastalıklar, alerjik durumlar, güneşin hassasiyetine bağlı ortaya çıkan hastalıklar, aynı zamanda iyileşmeyen cilt yaralarıyla kendini gösterebilir.

Ciltte Geçmeyen Yaralar Neden Olur?

Yaralar

Geçmeyen yaralar, daha çok saç, deri, yüz, dekolte bölgesi, eller başta olmak üzere güneşin zararlı ışınlarına çok fazla maruz kalan kısımlarda daha çok ortaya çıkar. Cilt yüzeyinde geçmeyen yaraların ortaya çıkması birçok farklı sebebe bağlı oluşur.

1. Bulaşma ve Enfeksiyon

Ciltte geçmeyen yaraların ortaya çıkmasındaki en önemli sebep, hastalığın enfeksiyon kaparak, cilt yüzeyinin daha büyük alanına yayılması. Eğer bir yara enfeksiyon kaparsa, insan vücudunun koruyucu kalkanı işlevine sahip olan bağışıklık sistemi, yaranın bulaşmasına ya da enfeksiyon kapmasına bağlı olarak bakterilerle mücadele eder. Aynı zamanda cilt yüzeyinde yer alan yaranın içerdiği bakteri zararlı toksinler üretir. Toksinler bu durumda cilt yüzeyinde bulunan yaranın iyileşme sürecine engel olarak, uzun süreli bir tedaviye neden olur.

2. Kan Dolaşımı Bozukluğu

İnsan vücudunun birtakım ihtiyaçlarını karşılaması için sağlıklı olan besinleri tüketmesi gerekir. Ancak bu şekilde besinler ve oksijen, vücuda kan yoluyla ulaşır. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaralara kan ulaştığı zaman, bu alanda yer alan bakteri ve toksinleri insan vücudundan hızla atar. İnsan vücudundaki kan akışı ve kan oksijenasyonunu azaltan durumlar ortaya çıktığı zaman cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaranın daha geç bir sürede iyileşmesine neden olur.

3. Diyabet

Likapa

Günümüzdeki en önemli hastalıkların başında diyabet gelir. Diyabet hastalığının yanı sıra, aynı zamanda yaşın ilerlemesi, obezite ve yüksek kan basıncı gibi faktörler sebebiyle insan vücudundaki kan dolaşım hızı azalır. Yaranın bulunduğu alana kan daha geç bir sürede ulaştığı için, yaranın iyileşme süreci artar

4. Yaranın Durumu

Cilt yüzeyinde ortaya çıkan ve geçmeyen özellikte olan yaraların durumu, konumu, tedavi edilme sürecini büyük oranda etkiler. Yaraya sürekli aşırı basınç uygulanması, iyileşme sürecini arttırır. Aynı zamanda, insan vücudunda su kaybının yaşanması durumunda da hücreler kurur ve yaranın kabuklanmasına neden olur. Aksi bir durum olan, vücuda aşırı derecede su takviyesi yapmak da yaranın çok fazla nemlenmesine neden olur. Bu durumda yara daha geç bir sürede iyileşir.

5. İlaç Kullanma

Bazı hastalıkları kontrol altına tutmak için düzenli bir şekilde ilaç kullanılması gerekir. Bu durum da cilt yüzeyinde geçmeyen yaraların ortaya çıkmasında etkili olabilir. Cilt yüzeyindeki yaraların iyileşmesini düzenli ilaç kullanımı geciktirir. Özellikle çok ciddi ve önemli bir hastalık olan kanser tedavisinde, hastalara kemoterapi uygulandığı zaman hücrelerin çoğalması durur. Bu durum ciltte ortaya çıkan yaranın iyileşme sürecinin artmasına neden olur.

6. Yaş

Geçmeyen yaraların oluşum nedenlerinden biri de yaş faktörü. Yani, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan yaraların iyileşme süreci, sağlıklı yetişkin ya da çocuklara göre daha uzun olur. Çünkü ilerleyen yaşlarda insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyona, farklı hastalıklara daha açık bir hale gelir. Belirli bir yaştan sonra insan vücudu antikor üretiminin yavaşlamasına neden olur. Bu durumda yaraların geç iyileşmesine yol açar.

7. Kötü Beslenme

Yaralar

İnsan vücudunun işlevini tam olarak yerine getirmesi ve sağlıklı bir yapıda olması tamamen sağlıklı, düzenli bir beslenme programına sahip olmakla sağlanır. Ancak bu sayede insan vücudu direnç kazanarak, hastalıklara ya da yaralara karşı kendini korumaya alır. Cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaraların iyileşmesi insan vücudu en çok için belirli bir oranda kalori, protein, A ve C vitamini, çinko mineraline ihtiyaç duyar. Aynı zamanda vitaminler de yaraların iyileşme sürecine katkıda bulunur. Yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Ciltte Geçmeyen Yaralar Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt yüzeyinde geçmeyen yaraların oluşumu birçok farklı sebebe dayanır. Bu nedenle yaraların iyileşme süreci de farklılaşır. Genel olarak herhangi bir yaranın doğal süreci izleyip, yaklaşık 3 hafta içerisinde iyileşmesi gerekir. Eğer cilt yüzeyinde 6 haftaya kadar geçmeyen yaralar ortaya çıkarsa, yara kapanmazsa ve buna ek olarak yaranın üzerinde kabuklanma, kaşıntı, akıntı gibi şikayetler varsa, mutlaka bir cilt doktoruna başvurmak gerekir.

Cilt yüzeyinde ortaya çıkan ve geçmeyen özellikte olan yaraların tedavisi için uygulanacak adımlar şunlardır:

1. Enfeksiyonu Önlemek İçin Doğal Antiseptikler Kullanın

Cilt yüzeyinde geçmeyen yaralar ortaya çıktığı zaman, yarayı sürekli olarak temizlemek ve mikroplardan arındırmak çok önemli. Yarada bulunan mikropları yok etmek için doğal bir antiseptik kullanmanız gerekir. Yaraya doğal bir antiseptik uygulamak, mikropları kısa sürede yok ettiği için, yaranın iyileşme sürecini tamamen hızlandırır. Bunun için yaraya doğal antiseptik sürdükten sonra yaranın üzerini bantla kapatın. Çünkü yaranın üzerinin belirli bir süre kapalı olması, enfeksiyon kapmasını önler. En iyi mikrop öldürücü özelliğine sahip olan bitkiler, fesleşen, mercan köşk, ekinezya, sarımsak ve nane.

2. Daha Çok Protein Tüketin

Yaralar

İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonunu devam ettirmek için belirli bir oranda proteine ihtiyacı var. Aynı zamanda insan vücudunun en önemli dokusu olan deri de proteinden oluşur. Cilt yüzeyinde geçmeyen yaraların ortaya çıkması durumunda bunun için ekstra bir protein takviyesi gerekir. Özellikle cerrahi bir müdahale geçiren hastaların proteine daha çok ihtiyacı var. Çünkü ameliyat aynı zamanda protein ve kalori ihtiyacını da belirli bir oranda arttırır. Aynı zamanda protein cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaraları onarmada ve iltihabı azaltmada çok etkili bir besin. Eğer insan vücudunda yeterli miktarda protein yoksa, iyileşme daha geç bir sürede olur ve yaranın enfeksiyon kapma riski daha fazla artar.

3. Bitkileri Kullanın

Cilt yüzeyinde ortaya çıkan yaraların tedavisi için birçok bitkisel krem bulunur. Bitkisel kremlerin ilk sırasında zeytinyağının içine adaçayı, mercanköşk ve koyun kıran karışımı gelir. Bu tür bitkisel kremler enfeksiyonla savaşmak ve aynı zamanda yaraların iyileşmesi için etkili bir yöntem.

4. Aloe Vera Jeli Kullanın

Yaralar

Cilt yüzeyinde geçmeyen yaraların tedavisi için aloe vera jelini kullanabilirsiniz. Aloe vera jelinin içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde yaraya ihtiyacı olan nemi sağlar. Bu durumda yara daha hızlı sürede iyileşir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.