Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciltte Kabuklanma Neden Olur?

Cildimiz iç sağlığımızın dışa yansımasını sağlayan bir aynadır. Herkes cildinin pürüzsüz görünmesini ister. Çözüm yapılan kozmetik harcamaları değil daha sağlıklı yaşama gayretidir. Ancak yine kimi zaman cildimizde kabuklanmaların olduğunu görürüz. Bunları pek önemsemesek de kabuklanmalar bazı hastalıkları bizlere yansıtıyor olabilir aynı zamanda görüntü problemi de oluşturur. Ciltte oluşan kabuklanmaların nedenini bilmiyor ve nasıl çözüm bulacağınızı bulamıyorsanız yazımız sizler için faydalı olacaktır.

Ciltte Kabuklanmanın Nedeni Nedir?

Cildimizin sağlığını koruyan hücrelerin zarar görmesi durumu sonucunda kişinin cildin bazı reaksiyonlar oluşur. Bu reaksiyonlar kimi zaman kızarıklık şişlik kaşıntı ya da kabuklanma şeklinde görülür. Bu reaksiyonların oluşum nedenleri farklıdır. Eğer kişinini cildi çok nemsiz kalmışsa cilt soyulur. Tıpkı kuru bir toprak kimi çatlamalar ve devamında da soyulmalar kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmalar genelde cildin çıkıntı noktalarında görülür. Kişinin çok az su içmesi sulu gıdalar tüketmemesi cildinin susuz ve kuru olmasında yeterli olur. Cildin nemini kaybetmesi hem cildin daha hassas olmasına neden olur hem de alttan çıkan derinin de pürüzlü olmasına neden olur.

Bunun haricinde kişi cildinde kabuklanmalar görüyorsa bir alerjik reaksiyon sonucunda da bu durumla karşılaşabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde havada oluşan polenler genelde kişinin cildiyle temas ettiğinde kaşıntıya neden olur. Devamında da kabuklanmalar görülür ve kaşıntılar rahatsız edicidir. Ayrıca sürekli kaşınma isteği uyandırır cildin hassaslaşması ve kabuklanması da bu sebepten olur.

Aynı zamanda bir diğer cilt kabuklanma sebebi de sivilcelerin gitmesi ardından cildin kurumasıdır. Sivilcenin kurumasına yardım eden bazı yöntemler cildin diğer geri kalanını da kurutabilir. Bununla hemen hemen benzer olan bir diğer sebep de ilaçların yan etkisidir. Kimi ilaçlar daha çok su tuttuğu için cildin kurumasına neden olabilir. Bu durum geçici bir süreçtir.

Yaşın vermiş olduğu bazı kriterler de mevcuttur. Eğer kişinin yaşı ilerlemişse daha az yağlı bir cildin oluşumu başlar. Bu da kırışıklıklara neden olur. Aynı zamanda kabuklanmalar da görülür. Eğer cilt sürekli olarak sıcak suyla temas ediyor ve derinin aşınmasını sağlayan bir deterjan bir yıkama ürünü kullanılıyorsa kişinin cildinin kuru olması ve devamında da kabuklanması oldukça doğaldır.

Aşırı rüzgarlı ortamlarda bulunmak klimanın karşısında çok vakit harcamak da kişinin cildinin kabuklanmasına neden olabilir. Vücudun yağ dengesi de bu konuda önemlidir. Eğer kişinin hormonları çalışmıyorsa yağ dengesi de bozulur ve bu durumdan ciltte nasibini alarak kabuklanır.

Ciddi bir rahatsızlık olan halk arasında balık hastalığı olarak da bilinen ihtiyoz hastalığı da belirtilerini genelde ciltte kabuklanma olarak gösterir. Kişinin tüm vücudunda görülen bu kabuklanmalar tıpkı bir balık pulu görünerek kişinin ciddi derecede psikolojisinin bozulmasına ve öz güven kaybetmesine neden olur.

Ciltte Kabuklanma Nasıl Geçer?

Cildinizde oluşan kabuklanmalar genelde cildin kurumasından dolayı ise kişi bol bol su tüketmelidir. Normalde içilen su yeterli gelmiyorsa bu su içme kotası biraz daha arttırmalıdır. Aynı zamanda doğal cilt bakım kremlerinden de faydalanarak cilde ihtiyacı olan nemi takviye edebilirsiniz. Kişin cildinin kuru olmasının ve devamında da kabuklanmasının sebebi bulunduğu ortamlardan da kaynaklanıyor olabilir. Eğer kişi çok fazla rüzgara maruz kalıyorsa bu cildin hem kurumasına hem de çatlamasına neden olur. Olabildiğince yüzünüzü ve cildinizi böyle ortamlardan koruyacak bir kıyafet tercih etmelisiniz. Klimalı ortamlarda bulunduğunuz süre boyunca da odada açık bir kapta su bulundurarak ortamın nemlendirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kullandığınız ilaçların yan etkisinden dolayı kabuklanmaların oluşabileceğini söyledik ve eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız mutlaka doktorunuzu bu yan etkilerden bahsedin. Doktorunuz ya bu yan etkinin etkisini azaltacak başka bir tedavi uygular ya da dozu düşürebilir.

Balık hastalığı bir diğer adıyla ihtiyoz olarak bilinen rahatsızlık kalıtsal bir rahatsızlık ve derinin sürekli kabuklanıp döküntülerinin oluşmasına neden olur. Pek tedavisi yoktur, ancak belirtileri olan döküntüleri azaltacak bazı tedavi seçenekleri vardır. Özellikle şifalı olduğu bilinen Hatay bölgesindeki kaplıcaların bu hastalık için iyi bir ilaç olduğu söyleniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.