Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciltte Kırmızı ve Kaşıntılı Lekeler Nasıl Geçer?

İnsan vücudunda en önemli dokulardan biri cilttir. Cilt, yapısı itibariyle vücudun diğer dokularından daha hassastır. Bu nedenle bazı sağlık sorunlarının belirtisi genel olarak cilt yüzeyinde meydana gelebilir. İnsan vücudunda çok az bir değişim olduğu zaman, ilk olarak etkisi ciltte görülür. Özellikle cilt yüzeyinde kırmızı ve kaşıntılı lekeler ortaya çıkabilir. Bu sorun genel olarak, her insan hayatı boyunca en az bir kere karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Genelde kısa süreli olan bu lekeler, önemli ve ciddi hastalıkların bir belirtisi ise uzun süre devam eder. Ancak hastalık ortadan tamamen kalktığı zaman, semptomlar da iyileşebilir.

Ciltte Kırmızı ve Kaşıntılı Lekelerin Oluşum Nedeni Nedir?

ciltte kırmızı ve kaşıntılı lekeler

Cilt yapısında bazı sebeplere bağlı olarak kırmızı ve kaşıntılı lekeler ortaya çıkabilir. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri kullandığınız kozmetik ürünlere karşı cildinizin alerjik bir reaksiyon göstermesi olabilir. Her insan cildine, saçına ve vücuduna bakım yapmak için bazı kozmetik ürünler kullanır. Ancak bu ürünlerin içerisinde cilt yapısına zarar verebilen bazı kimyasal maddeler bulunabilir.

İnsan vücudu birtakım maddelere karşı daha duyarlı olur. Alerjen maddelerin cilde teması sonucunda vücut tepki vererek, kırmızı ve kaşıntılı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Örneğin çoğu insanın, güneş kreminin içeriğinde yer alan PABA maddesine karşı alerjisi bulunur. Güneş kremi sürdüğünüz zaman, cilt yüzeyinde kızarıklık ve kırmızı lekeler ortaya çıkarsa, o ürünü kullanmayı bırakabilirsiniz. Kesin olarak hangi maddelere alerjinizin olduğunu tespit etmek için, alerji testi yaptırabilirsiniz.

Günümüzde en sık görülen cilt hastalıklarından biri egzamadır. Daha çok dirsek kıvrımlarında, diz arkasında görülmesine rağmen, aynı zamanda vücudun diğer kalan bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Egzamanın en önemli belirtisi cilt yüzeyinde ortaya çıkan kırmızı ve kaşıntılı olan lekelerdir. Aynı zamanda bu lekelerde kuruma ve ağrı da ortaya çıkabilir.

Keratsozis pilaris adı verilen cilt hastalığı, egzama çeşitlerinden biridir. Cilt yapısında yer alan kıl kanalında ölü hücrelerin birikir. Bunun sonucunda kıl kanalları büyük oranda tıkanabilir. Daha çok kırmızı lekelerin cilt yüzeyinde oluşumu şeklinde görülür. Aynı zamanda kırmızı lekeler kaşıntının oluşmasına da neden olabilir. Cilde sürtünen, tahriş eden ve alerjinin oluşmasına neden olan bazı kıyafetler cilt yüzeyinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine yol açar.

Ciltte meydana gelen kırmızı ve kaşıntı lekeler sivrisinek ve böcek ısırması sonucunda oluşabilir. Özellikle sivrisineğin cilt yüzeyini ısırması sonucunda bu durum daha çok görülür. Farkında olmadan, vücudunuzun herhangi bir yüzeyinde ortaya çıkan kırmızı kabarcıklar varsa, tahta kurusunun ısırmış olmasından şüphelenebilirsiniz.

İsilik, zaman zaman ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Hava sıcaklığının çok yüksek olduğu yaz aylarında daha çok görülür. Cilt yapısında yer alan gözenekler bazen tıkanır. Gözeneklerin altında biriken terin cilt yüzeyinden dışarı çıktığı bölgelerde kırmızı lekeler ortaya meydana gelebilir. Özellikle koltuk altı, bacak arası ve boyun çevresi daha çok terlediği için, isilik bu alanlarda daha çok görülür.

Sıcak yaz günlerinde her insan denize girdikten sonra güneşlenir. Cildin uzun süre güneş ışınların zararlı etkisin maruz kalması durumunda, bazı olumsuz değişimler oluşabilir. Özellikle güneşe alerjisi olan insanlarda, cilt yüzeyinde kırmızı lekeler ve kaşıntı daha çok görülür.

Ciltte Kırmızı ve Kaşıntılı Lekeler Nasıl Geçer?

ciltte kırmızı ve kaşıntılı lekeler

Ciltte meydana gelen kırmızı ve kaşıntılı lekelerin ortaya çıkış sebebi farklı olabilir. Bunun için sorunun altında yatan asıl sebebin belirlenmesi gerekir. Cilt yüzeyinde meydana gelen lekelerin geçmesi için doktorunuz semptomları hafifletici krem tavsiye edebilir. Düzenli olarak cilde uygulanması gereken krem ilk olarak kaşıntıyı daha sonra lekenin üzerinde bulunan kırmızı rengin tamamen yok olmasına yardımcı olabilir.

Kırmızı leke, güneş yanığı gibi bir sebepten kaynaklanıyorsa, soğuk su uygulaması yapabilirsiniz. Bu tedavi yöntemiyle belirli bir süreden sonra leke geçer. Cilt yüzeyinde meydana gelen kırmızı lekelere, ek olarak boyun sertleşmesi, yüksek ateş, dışkının kanlı çıkması ve dilde şişme oluşuyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Eğer kırmızı lekeler alerjen bir sebebe bağlı olarak meydana gelirse, bunun için alerji önleyici ilaç ve bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler yapmanız yararlı olabilir. Ciltte meydana gelen sorun, soğuk havaların bir etkisi ise, nemlendirici krem sürerek, cildin kuru kalmasını önleyebilirsiniz. Stres kaynaklı bir problem ise, antidepresan kullanabilir ya da ruh halinizi rahatlatıcı spor türlerinden olan yoga yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.