Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciltte Sararma Durumu Neden Olur?

Cildimiz bizlerin en doğal giysisidir. En sağlıklı olduğumuz zaman ya da hastalandığımız zaman bizleri ele veren önemli bir aynadır. Kimi zaman cildin solduğunu ve sarardığını görürüz. Buna ciltte sararma rahatsızlığı neden olur. Pek çok sebebi olan cilt sararmasının neden olduğunu ve nasıl geçeceğini öğrenme istiyorsanız yazımızın devamından faydalanabilirsiniz.

Ciltte Sararma Neden Olur?

  • Cilde rengini veren bazı pigment hücreleri vardır. Bunların zarar göresi durumunda ve başka rahatsızlıkların belirtisi durumunda ciltte bazı sararmalar oluşur. Ciltteki sararma kişinin sağlıksız görünmesine ve yorgun görünmesine neden olur. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle neyden kaynaklandığını öğrenmek gerekir.
  • Eğer uzun süre aç kaldıysanız veya öğünleriniz eksildiyse kan şekerinin düşük olmasıyla beraber ciltte sararma ve beraberinde halsizlik ve yorgunluk meydana gelir. Gün içinde alınması gerekilen vitamin ve minerallerin alınmaması cilde renk veren hücrelerin yeterince faydalanmaması durumunda bunlar oluşur. Bu sararma gözle görülür bir şekilde meydana gelir.
  • Psikolojik sebepler pek çok hastalıkta etken rol oynar. Bunlardan biri de ciltte sararmadır. Psikolojik rahatsızlıklar fizyolojik olarak en çok cilde yansır. Fazla üzülmek, hayal kırıklığına uğramak, aşırı heyecanlanmak, korkma ya da stres gibi durumlarda ciltte sararmalar meydana gelir. Hatta halk arasında betin benzin atmış lafı da pek yaygındır.
  • Kan dolaşımı oldukça önemlidir. Hücrelere ihtiyacı olan enerjiyi ve diğer maddeleri taşıyan kanın eksikliği kişide önce ciltte sararma şeklinde görülür. Öncelikle demir eksikliği buna neden olur. Kişinin aşırı çay kahve gibi ürünler tüketmesi de buna yol açar ve vücudun demir bağlama yetisini kaybetmesine neden olur.
  • Kişinin yaşı gereği de bu durumla karşı karşıya kalınabilir. Yaş ilerledikçe hücrelerin daha çok azaldığı ve artık kendini onarması daha çok zorlaştığı bilimsel olarak açıklanmıştır. Yaşlı kişilerde ciltte solgunluk sararma gibi durumlar görülebilir.
  • Sindirim sisteminde bulunan herhangi bir sorunun dolaylı yoldan cildinde etkilenmesine neden olduğu bilinir. Özellikle kabızlık ishal gibi durumlar kişinin cildindeki solma ile birlikte halsizliğine de neden olduğunu söyleyebiliriz.
  • Cilde yeterince özen gösterilmemesi ve aynı zamanda sigara içilen ortamda sürekli bulunması da ciltte sararmalar ve aynı zamanda lekelere neden olabilir. Sigara dumanından ciltteki gözenekler de etkilenerek burada atık gazların birikimine neden olur. Bu şekilde cildin parlaklığını ve canlılığını kaybetmesine devamında da ciltte sararmalara yol açar.

Ciltte Sararmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer psikolojik bir sorun sonrasında bu durumla karşı karşıya kalmışsanız öncelikle uzman bir doktordan destek almalısınız. Doktorunuzun vereceği tavsiyelere sadık kalmanız dahilinde bu belirtiler hızlı bir şekilde gözden kaybolur.

Uzun süreli açlıklarda bu şekilde sararmaların oluşması normaldir ve genelde kadın erkek fark etmeksizin bu durum görülebilir. Ancak kişinin yine de şeker testi yaptırmasını öneririz. Çıkan sonuçlara göre doktorunuz sizlere ilgili tedaviyi uygular.

Sindirim sistemine yönelik sorunların oluşturduğu renk sararmalarına karşı kişinin öncelikle bir dahiliye uzmanına gitmesi gerekir. Çıkan test sonuçlarına göre kişinin tedavisine başlanır. Genelde kremler ve ilaçlar bu tedaviye uygundur. Birçok kişinin üzerinde de olumlu etkiler gösterir.

Kişinin cildine bakması temizliğine dikkat etmesi gerekir. Cildin daha parlak görünmesi ciltteki sararmalara engel olur. Bu yüzden doğal cilt bakım yağlarından faydalanarak günde birkaç kez cildinizi bir pamuk yardımıyla silin ve olabildiğince iki buçuk litrenin üzerinde su içmeye özen gösterin. Bu şekilde kan dolaşımınız artar ve daha canlı ve renkli görünmenize yardımcı olur.

Beslenme düzeninizi ihtiyacınız olan vitamin ve minerallere yönelik oluşturmalısınız. Genelde cildinizin proteine, yapım ve onarım kazandıran vitaminlere ihtiyacı olur. Bunlara göre uygulayacağınız yeme alışkanlığınızı kazandığınız sürece cildiniz eskisinden daha canlı görünecektir. Aynı zamanda sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızı da bir an önce bırakmanızda fayda vardır. Aksi halde bunlar sadece ciltte sararmalara değil cilt lekelerine de yol açarak hem sağlığınız hem de görüntünüzü bozabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.