Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ciltteki Geçmeyen Sivilceler İçin Ne Yapılmalı?

Çeşitli sebeplerin neden olduğu cilt problemlerinden biri de sivilcelerdir. Kimi sivilceler hiçbir müdahaleye gerek duymadan kendiliğinden kaybolur. Ancak bazı inatçı, bir türlü geçmek bilmeyen sivilceler can sıkıcı olabiliyor. Geçmeyen sivilceler karşısında neler yapılacağını merak ediyorsanız yazımız sizlere faydalı olacaktır.

Ciltteki Geçmeyen Sivilceler Neden Çıkar?

Yüzdeki her geçmeyen sivilce, aklınıza gelmeyecek olan başka sinirsel bağlantılarla bağlıdır. Sindirim sistemlerinden tutun da böbreklere kadar bizlere bir şeyler ifade etmeye çalışır. Bu sivilceler kör sivilce olarak da bilinir. Genelde geçmek bilmeyen inatçı sivilcelerdir. Ancak bu kadar inatçı olmalarının asıl sebebi genelde sivilcelerin başının çıkmamasındandır.

Eğer çok fazla yağlı gıdalar yiyorsanız ve işlenmiş gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız geçmek bilmeyen sivilcelere maruz kalabilirsiniz.  Kimi zaman da bu yiyeceklerin yanı sıra alkol tüketimi de karaciğeri olumsuz etkiler. Bu da ciltteki karaciğerde yağlanma oranını artırarak çıkan sivilcelerle birlikte sizlere sinyal verir.

Genelde sıvı eksikliğinde de sivilcelere maruz kalınabilir ve geçirilmediği takdirde sivilceler de geçmez. Hava değişikliğinden dolayı da geçmek bilmeyen özellikle isilik gibi sivilceler çıkabilir. Kimi zaman da vitamin eksikliklerinden dolayı  sivilceler çıkabilir. Vitaminler hormonların yapısına katılırlar eğer yeterine salgılanmazlar ise hormon dengesi bozulabilir bu durum karşısında  sivilceler gibi daha birçok hormonal bozukluklar oluşabilir.

Her ne kadar cilt bakımınızı düzen olarak yapsanız da hatta düzenli olarak güzellik salonlarında çeşitli işlemler yaptırıyor olsanız da kişi eğer sigara tüketiyorsa cildinde geçmek bilmeyen sivilceler her zaman çıkar. Zehirli maddeler bulunan sigara dumanı ciltle sürekli temas halinde olduğu için bozuklukların oluşması normaldir. Geçmek bilmeyen sivilceler kimi zaman başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. Özellikle sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklar hormonal dengeyi şiddetli derecede bozan rahatsızlıklardır. Bu da dolaylı olarak cilt problemlerini oluşturur.

Ciltteki Geçmeyen Sivilceler için Neler Yapılabilir?

Ciltteki geçmek bilmeyen sivilceler aslında bir sağlık sorunudur. Ciltte bulunan geçmeyen sivilceler geçirmek için çeşitli yöntemler vardır. Ancak kişi öncelikle düzenli olarak beslenmeli ve günde en az iki buçuk litre kadar su içmelidir. Bunun yanı sıra kişi bu sivilceler için bir cildiye uzmanına danışabilir. Öncelikle yapılacak olan vitamin tahlili, kişinin vitamin değerlerine göre bir tedavi yönteminin izlenmesine yardımcı olur. Bunun haricinde kullanılacak olan ilaçlar karaciğere herhangi bir zarar verip vermeyeceğine bakılır. Adından kişi ilaç tedavisi ya da krem tedavisi görür. Eğer kişinin sindirim sisteminde bir sorun varsa bir dahiliye uzmanına gitmesi gereklidir. Sindirim sistemini bozan sorun ortadan kalktığında ciltte geçmeyen sivilcelerin de kendiliğinden kaybolduğunu görürsünüz.

Ciltteki sivilcelerin üzerine ılık kompresler uygulayabilirsiniz. Bu şekilde kan dolaşım hızı artar ve sivilcenin başının çıkmasına yardımcı olur. Sivilcenin başı çıktıktan sonra sivilce kendini daha kısa sürede imha eder. Alternatif olarak sallama poşet çayın biraz ılımasını bekledikten sonra sivilcenin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu da etkili bir yöntem olur.

Bir diğer etkili yöntem de diş macunu sürmek. Cildi hassas olmayan kişiler gece yatmadan önce sivilcelerinin üzerine diş macunu sürebilirler. Diş macunu sivilcenin bir an önce iltihabının kurumasına yardım eder. Bu da sivilcenin iyileşme hızını artırır.

Limon suyu iyi bir doğal yöntemdir. Sivilcenin içerisindeki iltihabı oluşturan bakterilere karşı iyi bir kalkandır. Sivilcenin diğer alanlara yayılmasını da önleyerek kişinin sivilcelerine engel olur. Ancak bu uygulamayı günde bir kez sivilceniz kuruyana dek yapmanız gerekir.

Kişi olabildiğince yüzünü temiz tutmaya özen göstermelidir. Özellikle gece yüzde sebum daha fazla oluşur. Bu da ciltte yağlılığa neden olarak sivilceye neden olabilir. Sabah ve akşam yüz arındırıcı bir maddeyle yıkanmalıdır ve günlük olarak nemlendirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Cildiniz zaten yağlıysa buna gerek yok. Sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa da mutlaka kişinin bu alışkanlıkları bırakması gerekir. Geçmeyen sivilcelerden kurtulmak için bahsettiğimiz bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.