Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte artık insanlar daha çok yeşil alanlarda ya da piknik alanlarında vakit geçirmeye başladı. Yeşil alanlara ya da piknik alanına gittiğiniz zaman mutlaka üstünüze bir şekilde çimen lekesi bulaşır. Çimen lekesi beyaz ya da daha açık renkli kumaşlara bulaştığı zaman belirgin ve zorlu bir leke haline gelir. Çimen lekesi için farklı yüzeylere, farklı yöntemler uyguladığınızda zor bir leke olmaktan çıkar.

Halıdan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeşil alanları ve doğayı çok seven bir insansanız mutlaka kıyafetiniz çimen lekesi olmuştur. Kıyafetinize bulaşan çimen lekesi aynı zamanda halınıza ve evinizdeki farklı yüzeylere de bulaşabilir. Halınıza çimen lekesi bulaştığı zaman endişe etmeyin. Doğru bir müdahale ile lekeyi tamamen yok edebilirsiniz. Halından çimen lekesini çıkarmak için ilk olarak halının leke olan kısmını suyla ıslatın. Daha sonra küçük bir kabın içerisine 1 adet kabartma tozu ve oksijenli su ilave edin. Bu malzemelerin ikisi de eşit miktarda olmalı. Malzemelerle pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar karıştırmaya devam edin. Çimen lekesinin üzerine bu karışımı sürün. Bir süre sonra halınızın üzerinde kabarcıklar oluşacak. Temiz bir bezle lekeyi silebilirsiniz. Daha sonra ıslak bir bezle halıda kalan malzemeleri temizleyebilirsiniz. Oksijenli su birçok lekeyi çıkarma konusunda çok etkili ve çok başarılı. Aynı şekilde kabartma tozu da aynı işleve sahip. İnatçı lekeleri farklı yüzeylerden anında yok eder.

Koltuktan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Herkesin bir şekilde kıyafetine ya da çorabına çimen lekesi bulaşır. Çimen lekesi, evinize geldiğinizde oturduğunuz ya da adım attığınız her yere bulaşır. Farklı yüzeylerden çimen lekesini çıkarmak için de farklı malzemeler kullanmanız gerekir. Çünkü her yüzeyin yapısı farklı olduğu için, bir yerde kullandığınız malzeme, başka bir yerde etki göstermez. Bu nedenle eğer koltuğunuz bir şekilde çimen lekesi olduysa basit malzemelerle anında çıkarabilirsiniz. Koltuktan çimen lekesini çıkarmak için oksijenli sudan yararlanabilirsiniz. Küçük bir kabın içerisine bir miktar su koyun. Suyun içerisine birkaç damla oksijenli su ilave edin. Bir süre karıştırın. Daha sonra koltuğunuzun çimen lekesi olmuş kısmına biraz sürün. 10 dakika boyunca bekletin. Çimen lekesi bir süre sonra yumuşamaya başlayacak. Çimen lekesi çıkmaya başladıktan sonra, temiz bir bezle lekeyi silebilirsiniz. Çimen lekesi tam çıktığı zaman ıslak bir bezle, lekenin son olarak üzerinden geçebilirsiniz.

Kumaştan Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen lekesi bir şekilde kumaş yüzeyine bulaşabilir. Çimen lekesini çıkarırken en çok dikkat etmeniz gereken faktör ise, kumaşın dokusuna, yapısına ve rengine hiçbir şekilde zarar vermemek. Çimen lekesini kumal yüzeyinden çıkarmak için doğru ürünler ve doğru bir uygulama ile kısa sürede lekeden tamamen kurtulmanız mümkün. Renkli kumaşlardan çimen lekesini çıkarmak için gerekli olan malzemeler, çamaşır suyu, oksijenli su ve soğuk su. Küçük bir kabın içerisine bir miktar soğuk suyu koyun. Soğuk suyun içerisine eşit miktarlarda olacak şekilde birkaç damla oksijenli su ve birkaç damla alkol ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve kumaşın üzerine bir miktar dökün. Kısa bir süre bekledikten sonra çitileme yöntemiyle çimen lekesini çıkarmaya çalışın. Eğer leke tam olarak yumuşamadıysa çıkmaz. Yumuşaması için bir süre beklemeniz gerekir. Kumaşınız renkliyse, bu tarifin içerisine çamaşır suyu ilave etmeden, çimen lekesini çıkarın.

Kıyafetten Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen özellikle kıyafetiniz üzerinde mutlaka leke yapar. Eğer imkanınız varsa sıcak su ve sabunla yıkarsanız hemen çıkar. Ancak leke kurumaya başladıysa ve kıyafetinizin dokusuna göre farklı bir işlem uygulamanız gerekir. Eğer kıyafetiniz pamuklu, yünlü bir dokuya sahipse, bunun için çok sıcak bir suyun içerisine 1 çorba kaşığı sirke ilave edin. Temiz bir bezle lekenin üzerini silin ya da direkt olarak çitileyin. Çimen lekesi bir süre sonra kıyafetinizden tamamen çıkacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.