Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çimento Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeni yapılan evlerde en sık karşılaştığımız lekeler inşaat malzemeleriyle ilgili lekeler oluyor. Bunun başında ise çimento lekesi geliyor. Çimento lekeleri genelde ustaların işlerini bitirirken yanlışlıkla fayansta ya da parkeler bulaştırmasıyla oluşur. Ve genelde bunu çıkarmak neredeyse imkansızdır diyebiliriz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğru yöntemlerle her lekeyi çıkarabilmek mümkün. Çimento lekesi de bunlardan biridir. Lekelere dair pek çok doğru ya da yanlış bilgiler internette mevcuttur. Sizlerle paylaşacağımız bu yazıda doğru olan bir uygulamayı anlattık.

Fayanstan Çimento Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimento lekesinin en çok bulaştığı alanlardan biri de fayanslardır. Kimi zaman hoş olmayan görüntüsüyle inşaat havası da verir. Bunun üstesinden gelmeniz için şimdi sizlere pratik bir çözüm önereceğiz. Çimento lekesini geçirmek içim mala adı verilen bir spatula ile birlikte çimento lekesi bulaşmış alanı kazıyın. Burada fazlalık olan çimentoyu kazımış olacaksınız. En son tabaka olarak fayansta kalan çimentoyu çıkarmak için diğer işleme geçin. Bu işleme devam etmek için marketten aldığınız sirkeyi yüzeye dökün ve ardından bir tel yardımıyla birlikte bu alanı kazıyın. Bu şekilde sirkenin içerisindeki asidik özellik çimentonun yapısını çözdürecek ve leke kolay bir şekilde çıkacaktır. Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Eğer fayans arasında gelen bir yerde bu leke mevcutsa fazla kazıma sonucunda bu fayans araları delinebilir. Bu yüzden olabildiğince dikkatli olmanızda fayda var.

Duvardan Çimento Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimento Lekesi Nasıl Çıkar

Duvara bulaşmış olan çimento lekeleri en az fayans kadar zorlu görünebilir. Ancak şimdi sizlerle paylaşacağımız pratik çözüm sayesinde kolay bir şekilde duvara bulaşmış olan lekelerden kurtulmanız mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken duvarın boyasına zarar vermemek ve eğer yağ bazlı bir boya kaplı duvara uygulamak aksi takdirde duvarınız zarar görebilir. Önce bir mala yardımıyla birlikte duvarda bulunan çimentonun fazlalığını kazıyın. bu kazıma işlemi sırasında dikkatli olmanız gerekebilir. Daha sonrasında ise bir leğenin içerisine bir miktar soğuk su dökün. Sonrasında bu leğenin içine bir miktar sirke ve limon dökün. Bu karışımı iyice karıştırdıktan sonra bir sünger yardımıyla birlikte duvara uygulayın ve bekletin. Daha sonrasında yumuşayan çimentoyu yüzeyden ayırmak içinde süngerin sert olan kısmıyla birlikte kalan çimento tabakasını hafif bir şekilde bastırarak çıkarın. Eğer duvarda sirke kokusu kalmışsa ve sizi bu koku rahatsız edecekse hazırladığınız karışımın içerisine birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.