Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çin Tuzunun Zararları

Çin tuzu ismine sahip olan ve MSG kısaltması ile bilinen mono sodyum glutamat özellikle Asya kıtasında oldukça fazla bir şekilde lezzet arttırıcı bir madde olarak kullanılır. Glutamik asidin sodyum tuzu olan ve birçok farklı gıdanın içerisindeki amino asitler yani protein yapı taşları şeklinde yer alır. İnsan vücudunda üretilmekte olan ve dışarıdan alınmasına gerek olmayan bu madde parmesan peyniri, brokoli, domates, ceviz, soya, midye, istiridye, patates, çeşitli yosunlu bitkiler ve mantar gibi doğal bitkilerde de bulunur. Beyindeki temel uyarıcıların mediyatörü olan bu madde hafıza, öğrenme ve idrak gibi beyin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur. Çin halkı bu tuzu üç farklı şekilde kullanmakta olup adına da weijing der. Çin medyasına göre bu tuzun gün içinde altı gramı aşmayacak şekilde kullanılması gerektiğini aksi takdirde zararlara yol açabileceğini söylenmiş bulunuyor.

Mono sodyum glutamat hangi yiyeceğie konulursa konulsun beyin bu yiyeceği lezzetli kabul eder. Mono sodyum glutamat maddesinin insan vücudunda birçok farklı zarara yol açtığı bilinir. MSG’ler cipslerde, çorbalarda, krakerlerde, dondurmalarada, hazır et sularında, renkli yoğurtlarda, salata soslarında, hazır köfte harçlarında, hamburgerlerde, dönerlerde ve daha birçok gıdanın içerisinde bulunur. 2011 yılında 2050 ton ithal edilmiş olup bu miktar 2012 yılında 2182 tona yükselmiş bulunuyor. Her geçen gün ithal etme oranı artan bu ürünün ise oldukça fazla zararı bulunuyor.

Çin Tuzu Nasıl Üretilir?

Çin tuzu ve glutamik asit her ne kadar doğal yollardan oluşabilse de şeker kamışı, şeker pancarı ve melas fermantasyonundan da ticari bir şekilde üretilebilir. Mono sodyum glutamat yani çin tuzu diğer katkı ürünleri tarafından sağlanamayan benzersiz bir tat deneyimi oluşturur ve acı, ekşi, tuzlu ve tatlı şeklinde yer alan dört farklı temel tada ilave olarak 5. temel tat olan umumi aromasını katar ve böylelikle hem yenilen gıdanın lezzetini arttırır hem de insanda bu gıdayı daha fazla yeme isteği uyandırır. Monosodyum glutamat yer alan gıdaları dil üstünde yer alan tat tomurcuklarının hassasiyetini arttırdığı için yenilen gıdalar normale göre daha lezzetliymiş gibi hissedilir. Kötü ve ucuz besinlerin dahi tadını gölgeleyerek yenilebilir bir şeymiş gibi kıldığı için oldukça fazla kullanılır.

Çin Tuzu Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Çin tuzu ülkemizde yer alan birçok hazır gıdada yer alır. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan bu madde, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği ve TSE K 144 Standardına göre tüketime hazır etsiz çiğ köfte yapımında kullanılamaz.

Çin tuzu neredeyse tüm cipslerin içinde, et, hamburger ve tavuk ürünleri gibi fast food gıdalarında, hazır çorbalarda, tavuk ve et suyu tabletlerinde, ekmek üstü yağlarda ve bazı katı yağlarda, hazır soslarda ve tuzlu ya da tatlı hazır ürünlerinin bazı çeşitlerinde bulunur.

Çin Tuzunun Zararları Nelerdir?

1. Nörotoksin Özellikler Gösterir

Nörotoksin özellikler gösteren çin tuzu merkezi sinir sistemi ve sinir hücrelerine önemli miktarda zarar vererek Huntington, Pakinson, Alzheimer, Epilepsi yani sara ve buna benzer hastalıklara yol açabilir. Doyma sistemi bozukluğu, yağ birikimi, retinal deformasyon, obezite, pankreas hasarı, büyüme hormonu baskılanması, insülin artışı ve bunun sonucunda diyabet gibi hastalıklara da yol açabilir. Böbreklerde ve karaciğerde ciddi anlamda tahribata yol açan bu madde plasenta zarını da geçebildiği için anne karnında yer alan çocuğu dahi etkileyebilecek düzeyde bir maddedir. Bununla birlikte erken yaşlarda görülen hastalıkların da bir kaynağıdır.

2. Kilo Alımına Sebep Olabilir

Çin tuzunun yani mono sodyum glutamat maddesinin iştahı açması sebebi ile aşırı tüketilmesi halinde iştahı açtığı ve bu nedenle de obezite oluşumuna neden olduğu bilinir. Bu sebepten dolayı da özellikle kilo fazlası olan kişilerin bu maddeyi tüketmemesinde fayda var. Birçok uzman diyetisyen ve doktor tarafından da bu konuda birçok uyarı yapılmış bulunuyor.

3. Hamilelik Döneminde Tahribata Yol Açar

Çin tuzu tüketilmesi halinde doğrudan cenine geçerek bebekte kalıcı tahribata yol açar. Çocuk gelişimi konusunda da birçok farklı olumsuz etkiye yol açtığı bilinir. Buna sebep olan şey ise çin tuzunun büyüme hormonunun üzerinde bıraktığı etkidir. Karaciğer, böbrekler ve sindirim sistemi de bu madde sebebiyle olumsuz bir şekilde etkilenir. Büyüme hormonunun etkilenmesi ile birlikte çocuklarda uzama belirtileri gözükmüyor. Bu da çocuğun gelişiminde büyük sorunlara yol açabiliyor. Zira sorun yalnızca boyun uzaması şeklinde değil birçok diğer katmanda da kendini gösteriyor. Bu tür sebeplerden dolayı hamile kadınlar ve çocukların bu maddenin tüketiminden özellikle kaçınması gerekir.

4. Bağırsak Sorunlarına Yol Açar

Mono sodyum glutamat maddesi aynı zamanda çeşitli bağırsak ve mide sorunlarına yol açar.

5. Göz Sağlığını Etkiler

Tüketilmesi halinde retinaya zarar veren bu madde durumun körlüğe kadar ilerlemesine sebep olabilecek kadar olumsuz etkilere sahiptir.

Çin Tuzundan Nasıl Kaçınılır?

Çin tuzunun sahip olduğu tüm bu zararlardan kaçınmak isteyen kişilerin hazır gıda tüketmemesi gerekiyor. Günümüzde birçok hazır gıdanın içinde yer alan bu maddeden korunmak için dilerseniz her alacağınız maddenin içindekiler kısmına bakarak da bu maddenin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Diğer yandan fast food ve türevi yiyeceklerden uzak durarak da bu maddeden uzaklaşmanız mümkün. Böylelikle yalnızca çin tuzunun değil aynı zamanda birçok farklı maddenin de zararında kurtulmuş olursunuz. Mümkün olduğu sürece taze sebze ve meyvelere yönelmek yapılacak olan en doğru şey olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.