Çinko, insan vücudunda bulunan ve sayıları 300’ü aşan farklı enzimin, uygun şekilde işlev gösterebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Yapılan araştırmalara göre, vücutta bulunan ve sayıları 100.000’i geçen proteinlerden yaklaşık olarak 3.000 kadarı, çinko minerali bakımından baskındır. Sağlıklı bir insanın vücudunda toplamda 2 ya da 3 gram çinko bulunmaktadır. Öte yandan, vücudumuzda çinko salgılayan organlar ise tükürük bezi, pankreas ve prostat bezi şeklindedir.

Hücre sağlığından, yaşamsal öneme sahip olan proteinlerin üretilmesine kadar, birçok vücut faaliyeti için gerekli olan çinko, bağışıklık sisteminin dengelenmesi açısından da önemlidir. Hem beyaz hem de kırmızı kan hücrelerinin yapısına katılan çinko, genellikle de vücuttaki en dayanıklı kasların yapısına katılmaktadır. Ayrıca çinko, cilt, böbrek sağlığı, gözdeki retina, karaciğer, pankreas ve kemik sağlığı açısından destekleyici özelliktedir ve bu gibi organların dokularında bulunmaktadır. Öte yandan çinko, prostat bezi ve sperma gibi yapıların içerisinde de bulunmaktadır.

Günlük Alınması Tavsiye Edilen Çinko Miktarı

Çinkonun günlük alınması tavsiye edilen miktarı kadınlar ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir. Buna göre;

 • Erkekler için: 11 miligram
 • Kadınlar için: 8 miligram
 • Bebek emziren kadınlar için: 12 miligram

Çinko Bakımından Zengin Besin Kaynakları

Çinko minerali bakımından zengin olan en önemli besin kaynakları kırmızı et ve istiridyedir. Diğer çinko bakımından zengin besin kaynakları ise şu şekildedir;

 • Bezelye,
 • Şalgam,
 • Yulaf,
 • Badem,
 • Fıstık,
 • Kabak çekirdeği,
 • Kepekli tahıl,
 • Zencefil,
 • Pekan fındığı.

Çinkonun Faydaları Nelerdir?

Çinko minerali, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi sağlığı açısından ve bu sistemlerin işlevlerinin uygun şekilde yürütülmesinde etkili olan bir mineraldir. Diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olan çinko minerali ayrıca, stresin azaltılmasına, metabolizmanın ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacının karşılanmasına da katkı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra çinko, akne ve yaraların iyileşme aşamasının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de, hamile kadınlar için önemli bir mineral olan çinkonun diğer faydaları ise; saç sağlığını desteklemesi, kilo vermeye yardımcı olması, soğuk algınlığına iyi gelmesi, göz sağlığına katkı sağlaması, gece körlüğünü önlemesi ve iştahsızlığın giderilmesine yardımcı olması şeklindedir.

Buna göre, genel olarak çinkonun faydaları şu şekildedir;

1.Kronik Yorgunluk

Chronic-Fatigue

Devamlı olarak ve belli bir nedeni olmaksızın yaşanan yorgunlukların giderilmesi için çinko minerali ideal bir çözümdür. Çinko, kas sağlığını desteklediği için, kas işlevlerinin de daha uygun şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı da çinko, kas yorgunluklarının dindirilmesine katkı sağlamaktadır. Üstelik çinko, vücut için enerji sağladığı için, daha zinde ve dinlenmiş hissedilmesine de yardımcı olmaktadır.

2.Cilt Bakımı

Mirror reflection of a beautiful young woman with clean and soft skin smiling

Özellikle de akne ve sivilce gibi cilt problemlerine iyi gelen çinkonun, cilt üzerindeki olumlu etkileri, bazı araştırmalar tarafından onaylanmıştır. Beyaz kan hücrelerinin işlevlerini canlandıran çinko, çoğu yaşamsal fonksiyon için gerekli bir mineraldir. Beyaz kan hücreleri ise, iyileşme süreci için gerekli olan yapılardır. Aynı zamanda vücudu enfeksiyonlara karşı savunmasında da etkili olan beyaz kan hücreleri, çinko yardımı ile güçlenmektedirler. Ayrıca çinko, cildin yenilenmesi için gerekli olan kolajen üretimini desteklediğinden, cilt sağlığı için faydalıdır.

3.Saç Dökülmesi Karşıtı

golden_beauty_hair_pretty_fashion_style_ultra_3840x2160_hd-wallpaper-1718923

Çinkonun saç dökülmesine iyi geldiğine dair doktorların büyük bir çoğunluğu hem fikirdir. Günümüzde artık çocukların dahi bir sorunu haline gelen saç dökülmesi ve kellik için, çinko içeriği yüksek besinleri tercih etmek etkili bir yöntem olacaktır. Saçları güçlendiren ve kellik belirtilerini azaltan çinko, genel saç sağlığının korunması açısından da etkilidir.

4.Hamile Sağlığı

pregnant-woman

DNA işlevlerinin uygun şekilde yapılması ve DNA tamiri için oldukça büyük bir öneme sahip olan çinko, hücrelerin büyüme hızını artırmaktadır. Ayrıca çinko, hamilelik dönemi boyunca hücrenin temel bileşenlerinin oluşturulmasında görev almaktadır. Tüm bu özelliklerinden dolayı çinko minerali, hamilelik döneminde hem bebeğin hem de annenin ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir.

5.Gece Körlüğü

sgeArt_eyehealth2

Görme yeteneğinin geliştirilmesi ve daha net görüş yakalanması açısından son derece önemli olan çinko, sığır ve kuzu eti, istiridye, karabuğday ve yengeç eti gibi besin kaynaklarında bol miktarda bulunmaktadır. Aynı şekilde A vitamini de göz sağlığı için gerekli olan besin yapılarından biridir. Üstelik A vitaminin etkin şekilde çalışabilmesi, vücuttaki çinko varlığına bağlıdır. Çünkü çinko, gece karanlıkta görmeyi sağlayan enzimlerin uyarılmasına yardımcı olmaktadır.

6.Koku ve Tat Alma Duyusu

breath__large

Tüm vücut sağlığı ve zinde bir yaşam için en önemli minerallerden biri olan çinkonun kendine özgü olan en etkili faydası aslında, koku ve tat alma duyusunu geliştirmesidir. Çünkü, tat tomurcukları ve koku alma hücreleri çinko desteği ile işlev göstermektedir. Bu durum ise, bazı özel hücrelerin sağlıklı gelişimi ve büyümesi açısından son derece önemlidir. Bazı yapılan çalışmalara göre, çinko seviyesi arttıkça, bu iki duyu da daha etkin şekilde çalışmaktadır.

7.Kilo Vermeye Yardımcı

bigstock-Weight-Loss-5267061

Fazla kilolardan kurtulma konusunda da iyi bir yardımcı olan çinko, iştahın azaltılmasına yardımcı olmakta ve böylece de aşırı yemek yenilmesinin önüne geçmektedir. Çinkonun bu faydalı etkisi, açlık ortaya çıkıp da, yemek yenilmek istediğinde vücuda acıktığının işaretini veren ghlerin hormonu ile ilişkilidir.

8.Kemik Sağlığı

bone1

Çinko, kemik güçsüzleşmesinin ve kırılganlığının geliştiği zamanlarda, hidroksiapatit adı verilen bileşen sayesinde savunma sistemini devreye sokmaktadır. Hidroksiapatit bileşeni ise, bir tuz bileşiğidir ve kemik matrisinin güçlü ve de sert olmasını sağlamaktadır. Çinko, özellikle de kemik erimesi problemi olan kişiler ve yaşlı yetişkinler için önemli bir mineraldir.

9.Bilişsel Fonksiyonlar

mental_model

Çinko ile mental fonksiyon arasında güçlü bir etkileşimin bulunduğuna dair birtakım çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaları destekleyen veri ise, çinkonun, vücutta iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin daha düzgün çalışmasını sağlamak adına, B-6 vitamini ile eşleşmesi şeklindedir. Beyinde bulunan ve düşünce ile hafızanın kontrolünü sağlayan hipokampus bölgesinde yüksek miktarda bulunan çinko, bir yaralanma gerçekleştiğinde, beynin fonksiyonlarının uygun şekilde devam etmesini sağlamaktadır.

10.Kanser Karşıtı

Combiner-deux-médicaments-cancer-prostate-PROCURE

Prostat bezi için hayati önem taşıyan çinko, kansere neden olabilen, henüz erken aşamadaki hasarların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, doğal bir antioksidan olan çinko, serbest radikallarin ürettiği ve hücre metabolizmasına zarar veren maddelerin inhibe edilmesini sağlamaktadır. Serbest radikaller ise, kanserli hücrelerin, sağlıklı hücrelerin şekline bürünmek suretiyle, DNA yapısının bozulmasına sebep olmaktadır. Antioksidanlar, bu şekilde hareket eden serbest radikallerin faaliyetlerini önlediği için, çoğu kanser türüne karşı savunma sağlayan en önemli hayati bir bileşendir.