Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsel Doyumsuzluk Nedir?

Erkeklerde ya da kadınlarda aşırı cinsel istek olması, sürekli cinsellik düşünmesi yani cinsel doyumsuzluk, tıptaki adı ile Hipersexüalite.

Cinsel doyumsuzluk adından da anlaşılacağı üzere, kişinin aşırı cinsel istek duymasıdır. Sürekli seks düşünüyorum, seks yapmadan duramıyorum gibi cümleler kuruyor ya da aklınızdan geçiriyorsanız sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir ancak ciddi bir sağlık problemi olarak literatürde yer alır. Biz de bu yazımızda cinsel doyumsuzluğu açıklayacak, neden olur, nasıl geçer sorularını cevaplayacağız.

Cinsel doyumsuzluk, tıptaki adı ile Hipersexüalite, kadınlarda nemfomani, erkeklerde satiriasis olarak da adlandırılır. Nemfomaniye sahip olan kadınların ve satiriasise sahip olan erkeklerin bu davranışları kimi zaman günlük yaşantılarında, toplumsal çevrelerinde ya da özel yaşantılarında birtakım sorunlara sebep olabilir. Bu tip davranışlar toplumda azgınlık olarak tanımlanırken, ilk başlarda tıpta hastalık olarak kabul edilmese de, artık günlük yaşantıyı zorlaştırdığı için tıpta da bir hastalık olarak görülmeye başlanmıştır.

Cinsel doyumsuzluk yani hipersexüalitenin tam açıklamasını yapacak olursak kadınlarda olan satiriasis ve erkeklerde olan nemfomani, cinsel boşalmada bile kişinin doyuma ulaşamamasıdır. Kişide cinsellik dışında olan tüm duyguları neredeyse yok eder. Büyük orgazm yaşamış gibi gözükseler de asla yaşayamazlar, cinsel gerilim hali devam eder. Satiriasise ve nemfomaniye sahip kişiler, cinsel istekleri olmadığı halde sık sık cinsel ilişkiye girme ihtiyaçları olur. Hastalar hayatları boyunca hiç ilişkiye girmeyeceği, güzellik algısına uymayan kişilerle bile hipersexüalite yüzünden ilişkiye girer ve bir süre sonra bu durumdan utanç ve suçluluk duyar. Sosyal yaşantılarında da topluluk içinde kimi zaman rahat edemez ve zor duruma düşebilirler.

Satiriasis/ Nemfomani Kişilerin Genel Özellikleri Nelerdir?

  • Uzmanlara göre 6 aydan uzun bir süre tek eşli olmayan ve başkaları ile cinsel ilişkiye giren kişiler satiriasis ve nemfomani olarak tanımlanırlar.
  • Bu kişiler partner konusunda seçici olmazlar.
  • Sevişme olmaz, sadece cinsel birliktelik yaşarlar.
  • Bağımlı olarak tanımlanırlar, seks yapmadan duramazlar.
  • Hiyerarşi olmaz, makam, mevki, konum düşünmeden partner seçerler.
  • Bu iş için para harcamayı tercih ederler. Paralı seks yaparlar.
  • Sürekli seks düşünür, bir boşluk bulduklarında sık sık mastürbasyon yaparlar.
  • Mastürbasyondan cinsel ilişkiye oranla daha fazla zevk alırlar.

Cinsel Doyumsuzluk Nedenleri Nedir ?

1. Fiziksel Nedenler

Cinsel doyumsuzluğun olmasına sebep olan başlıca neden fiziksel nedenlerdir. Bu fiziksel nedenler arasında hormon bozuklukları, nörolojik rahatsızlıklar ve madde bağımlılığı sayılabilir.

Hormon bozuklukları sebebiyle androjen birikiminin fazla olması cinsel isteği artırır. Tiroid bezlerinin aşırı çalışması veya böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması da cinsel isteği artıran bir durumdur. Tüberküloz hastalığının da cinsel isteği artırdığı belirlenmiştir ancak, nedeni bilinmemektedir. Tüberküloz tedavi edildiğinde bu durumda kendiliğinden yok olur. Cinsel organların tahriş olması sonucu daha fazla hissedilmesi ve uyarının sürekli olması, penisin ya da klitorisin adı verilen zevk organının aşırı hassas olması da fiziksel nedenler arasında sayılabilir.

2. Psikolojik Nedenler

Genellikle çocukluk dönemlerinde sevgi ortamında büyümemiş, güvensiz ve kötü bir çocukluk geçirmiş bireylerde görülür. Yaptıkları işe konsantre olmakta zorlanan bu bireylerin gergin bir ruh halleri vardır. Çocukluk döneminde bulunamayan sevgi ve güven ortamı satiriasis ve nemfomani olan kişiler tarafından sürekli değiştirdikleri partnerlerinde aranır. Bipolar kişilik bozuklukları, yaş dönümü yılları, bunalımlar da psikolojik nedenler arasında sıralanabilir ve cinsel doyumsuzluğa sebep olan neden olduğu bilinir.

3. Eşler Arasındaki Sorunlar

Eşler arasında çokça yaş farkı olması bu durumun başlıca sebeplerindendir. Karşılıklı olarak birbirlerinin isteklerini yerine getirememeleri cinsel doyumsuzluğu ortaya .olaror. Bununla birlikte cinsel uyumsuzluk sorunları da beraberinde gelir ve cinsel doyumsuzluk ortaya çıkar.

Cinsel Doyumsuzluk Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık fiziksel nedenlerden kaynaklanıyorsa ilgili birimlerce (nöroloji, endokrinoloji vb.) tedavi edilirken, psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa ise çeşitli psikoterapi yöntemleri ile hasta tedavi edilmelidir. Tedavi bazen ilaç ile desteklenir. Cinsel doyumsuzluk tedavisi oldukça uzun bir sürece dayanır. Tedavi süresi 6 ay ve 6 yıl arasında değişir. Öncelikle kişi tedavi görebilmek için kendisinin bağımlı olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Bağımlı olduğunu kabul etmeyen kişilere çoğu zaman tedavi sunmak zor olur ve tedaviye cevap vermezler.

Kişinin hastalığının altında yatan neden, uygunsuz cinsel istek ve davranışlar, yaşam tarzı düzeltilmelidir. Düzenli yaşam, dengeli bir ruh hali, sakin bir ortam oluşturulduktan sonra kişinin tedavisi başlamalıdır. Tüm bu çalışmalar sonucu hastaların çoğu iyileşmekte ve günlük yaşamlarına daha verimli bir şekilde döner.

Tedaviler ayakta yapılır. Ülkemizde cinsel doyumsuzluk yani hipersexüalite için yatan hasta bölümü hastanelerimizde henüz bulunmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.