Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsel Hayatın Sorunları

Cinsellik oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Dolayısıyla sorunları da bir o kadar derindir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin ortada cinsel bir ilişkinin olduğu durumlarda sorunların olması muhtemeldir. Zamanında alınan destek ile beraber bu sorunlar kolay bir şekilde ortadan kalkar. Ancak cinsel sorunları bir halının altına kirleri süpürmek gibi çözmek cinselliğin var olan kalitesini de düşürerek ilişkiye zarar verir. Cinsel sorunların nedeni bulunmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır. Yazımızın devamında cinsel hayatın çeşitli sorunlarını bulabilirsiniz.

Cinsel Hayatın Sorunları Nelerdir?

Ten Uyumsuzluğu

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre her bedenin kendine özel bir kimyası vardır. Bu kimya kimi maddelerin birbiriyle etkileşime geçememesi gibi tenler arası etkileşimde de ortaya birtakım sorunlar çıkartabiliyor. Vücudun kimyasal saatlerinin farklılığı kimi zamanlar cinsel isteklerin farklı zamanlarda ortaya çıkmasına yol açarak çiftler arasında bir uyumsuzluğu yakalamalarına neden olmaktadır. Bu da kişiler arasında isteksizlik kimi zamanda dengesizlik meydana getirir. Ten uyumsuzluğunun sonucunda tensel aşk denilen uyum yakalanmadığı zaman çiftlerden biri bu durumu daha da çok önemseyerek mutsuz olabilir. Bu nedenden dolayı cinsel hayatı baz almamalı ve olabildiğince iki taraflı olarak anlayışlı olmak gerekir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik özellikle evli çiftlerin arasında daha çok görülen bir durumdur. Kimi zaman erkeklerde kimi zamanda kadınlarda görülen bu durumla sıkça karşılaşılır. Genellikle çiftlerden birinin bakımsız olması ile birlikte bu durum giderek artar ve çiftlerde olan kusurlar göze çarpmaya başlar. Yapılan araştırmalara göre kadınların eşlerini cezalandırma yöntemi olarak yatakları ayırma ve beraberinde cinsel ilişkiyi yasaklamak gibi bir alışkanlıkları vardır. Bu alışkanlıklar nedeni ile eşler birbirinden daha da uzaklaşarak cinsel isteksizliğin artmasına neden olur.

Kadınlarda Vajinismus

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bazı cinsel korkular vardır. Bu korkular nedeni ile birlikte kadınlarda vajinismus hastalığı da görülür. Vajinismus kadınların cinsel ilişki sırasında cinsel organlarını aşırı kasılıp öyle kalmasına ve girişe izin vermemesine neden olur. Bu ciddi bir korku olmasından dolayı ortaya çıkar. Bu korku genellikle yanlış bilgilerin oldukça ciddiye alınmasından kaynaklı olarak görülmektedir. Bu konuda kişiler psikolojik destek alabilirler.

Erkeklerde Erken Boşalma

Erkeklerin sıklıkla yaşadığı genellikle psikolojik temelli olan bir rahatsızlık durumudur. Bu bir hastalık değildir. Bu erkeklerin cinsel ilişki sırasında yaşadığı korkulardan biridir. Bu korku sebebi ile erkekler oldukça tedirgin bir şekilde cinsel ilişkiye girerler. Bu da onların yeterince haz almamalarına neden olarak cinsel sorunlardan birini doğurur. Erkekler bu durumda psikolojik destek almayı hep en son çare olarak görmektedir. Bunun nedeni ise genelde erkek dayatmalarının fazla olduğu toplumumuzda söylenen söylemlerdir. Bu bir eksiklik gibi görüldüğü için pek fazla da konuşulan bir konu değildir. Tıpkı kadınlarda görülen cinsel rahatsızlıklardan biri olan vajinismusta olduğu gibi erkeklerde de bu durum cinsel ilişkinin yaşanmasına engel olabilir.

Partnerler Arasında Suçlamalar

Eşler ya da partnerler her ne sebepten olursa olsun aralarındaki problemleri çözmek için konuşmayı tercih etmelidirler. Ancak bu konuşmalar yapıcı yönde olmalıdır. Eşler ya da partnerler cinsel sorunlarını aşamıyorlar ise bunu suçlayarak halledemezler. Suçlamak ilişkiyi yıpratacağı için bu problem cinsel hayata da yansıyacaktır. Çiftler aralarındaki problemler konusunda bir çözüme kavuşamıyorlarsa mutlaka bu konuda bir uzmandan destek almalıdırlar.

Cinsel Hayatın Sorunlarına Çözüm

Cinsel hayatın sorunlarına çözüm olarak öncelikle eşler arasında güven olması gerekir. İlişkide sevgi ve güven olduğu sürece cinsel ve diğer sorunlar yapıcı bir anlayış ile çözülebilir. Cinsel sorunlar genellikle kişilerin psikolojik sorunlarından ortaya çıkar. Bu nedenden dolayı kadın ya da erkek fark etmeksizin bu durumu ciddiye alıp bir uzmanla paylaşmaktan çekinmemek gerekir. Bu süreç boyunca diğer kişi eşine ya da partnerine bu konuda destek olmalı ve üzerine gitmemelidir. Aynı şekilde ikili olarak bir problem varsa da bu problem keşfedildiği ilk andan itibaren mutlaka çözülmelidir. Aksi halde bu gibi sorunlar sadece cinsel hayatı değil aynı zamanda ilişkiyi de yıpratarak bitmesine neden olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.