Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsel İlişki Esnasında Kan Gelmesi Neden Olur?

Cinsel sağlık bir erkek veya kadının bedensel sağlığının dahil olduğu bir durumdur. Cinsel ilişki sırasında yaşanan bazı sorunlar kişilere birçok mesaj verebiliyor. Genelde kadında vajinadaki yırtılmaları işaret etse de, bu durumun pek çok farklı sebebi olabilir. Cinsel ilişki sırasında gelen kanamalara dair tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Cinsel İlişki Sırasında Kan Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

 • Cinsel ilişki sırasında eğer kadından kan geliyorsa bunun en yaygın sebebi vajinadaki yırtılmalardır. Vajinada dışarıdan gelen mikroplara karşı koruyan zarın yırtılması yaşanabilir ve normal bir durumdur. Her cinsel ilişkide kan gelecek diye bir kaide yoktur. Ancak normal bir zar bulunuyorsa penisin vajinaya girmesi sırasında yırtılma ve beraberinde de kanama oluşabilir. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmez.
 • Diğer bir sebep de vajinal enfeksiyonlardır. Tıp dilinde vajinit olarak bilinen bu enfeksiyonlar genelde vajina bölgesinde oluşan mantarlar sebebiyle olur. Burada mantarların oluşmasına neden olan bakterilerin birikmesi söz konusudur. Bir cinsel birleşme sonrasında da vajinal kanamalar oluşabilir. Bu kanamalar hastanın hastalık derecesine göre çokluk gösterebilir.
 • Servikal polip adı verilen vajinadaki iyi huylu polipler cinsel birleşme esnasında kişinin korkmasına neden olan kanamalarla kendini belli eder. Polipler cinsel birleşmesinin dışında da kanamalara sebebiyet verebilir.
 • Atrofik vajinit olarak bilinen durum genelde menopoza giren kadınların hormonlarının seviyesinde azalmasının sonucunda oluşur. Hormonların azalmasıyla birlikte vajinada kuruluk meydana gelir. Bu da cinsel birleşmede tahrişe neden olarak kanamalara neden olur. Bunun sonucunda ağrılı bir cinsel ilişki ortaya çıkar.
 • Rahim ağzında bulunan yaralar kadınların genelde herhangi bir mikrop kapması sonucunda oluşur. Bu yaralar cinsel birleşmede kanama gösterebilir. Ya da vajinaya gelen sert bir darbe sonucunda da bu yaralar kanama başlatabilir.
 • Cinsel birleşme sırasında görülen kanamalar en tehlikeli hastalığın belirtisi olabilir. Rahim ağzı kanserine yakalanmış kişiler genelde cinsel birleşme esnasında ağrılar hissedebilir. Bu ağrıların yanı sıra kanamalar da zaman zaman oluşur.

Cinsel İlişki Sırasında Meydana Gelen Kanamalar İçin Ne Yapılır?

Cinsel birleşmede meydana gelen kanamalar kimi zaman normal bir reaksiyon iken kimi zaman da yukarıda belirttiğimiz gibi ciddi hastalıkların birer belirtisi olabiliyor. Eğer cinsel ilişki sırasında hem ağrı söz konusu hem de kanamalar söz konusu ise kişi mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçmelidir. Bunu sonucunda kanser bulgularına rastlanırsa doktorunuz sizlere en uygun tedavi seçeneğini sunar ya da bunun için cerrahi müdahaleler de söz konusu olabilir. Eğer rahim ağzı kanserine dair bulgulara rastlanırsa kemoterapi de etkili bir tedavi olabilir.

 • Eğer cinsel ilişki sırasında yaşanan kanamalar yine herhangi bir vajinaya gelen darbe sonucunda da oluyorsa bu bir yaranın işareti olabilir. Yaralara neden olan bulgular araştırıldıktan sonra gerekli ilaç ve krem tedavisiyle birlikte bu belirtiler ortadan kalkar.
 • Cinsel ilişkinin haricinde kişinin vajinasında kaşınmalar ve ağrılar da oluşuyorsa bu bir mantarın ya da vajinal enfeksiyonların belirtisi olabilir. Kişi bu durumla karşılaşıyorsa en kısa sürede bir uzman doktora danışmalıdır. Gerekli ilaç tedavisiyle belirtiler minimum seviyeye indirgenir. Bunun haricinde kişi vajinal temizliğine dikkat etmeli ve bunun için üretilen ürünleri tercih etmelidir.
 • Bakterilerin oluşumunu önlemek için genital bölge temizliğine de dikkat edilmelidir. Kıl köklerindeki ölü deriler bir süre sonra vajinal enfeksiyonlara neden olarak cinsel ilişki sırasında kişinin kanamalarına neden olabilir.
 • Menopozun etkisiyle birlikte yaşanan kurumalar da cinsel ilişki sırasında ağrılı ve kanamalı bir sonuca neden olabilir. Bunun için de gerekli hormonal ilaçlar tedaviye dahil edilerek kişinin en azından bu konuyla ilgili rahatsızlığı giderilebilir.
 • Kişinin herhangi bir enfeksiyona karşı da önlem alabilmesi için cinsel ilişkide korunmaya özen göstermeli ve partner değişikliği sırasında buna daha çok dikkat etmelidir. Eğer şüpheli bir birliktelik söz konusu ise en kısa zamanda gerekli testleri de yaptırmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.