Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsel İsteği Azaltan Besinler

Cinsel hayatınızın biraz sönük olmasının sebebinin yedikleriniz olabileceğini düşünmüş müydünüz? Evet nasıl ki bazı besinler cinsel isteği artırıp, cinsel gücün ve performansın yükselmesini sağlıyorsa, bazı besinler de tam tersi etki yaparak cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Herhangi bir sebep olmaksızın bazı zamanlarda cinsel isteksizlik yaşamanızın sebebi yediklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Günlük hayatta da sıkça tükettiğimiz bu besinlerin tüketimine dikkat ederek cinsel yaşamınızı eski düzenine sokabilirsiniz.

Ayrıca bazı durumlarda eşler arasında cinsel uyumsuzluk gibi durumlar da olabilmektedir. Eşlerden birinin cinsel isteğinin fazla olması bazı durumlarda problem oluşturabilir. Bu durumda olan bireylerde cinsel isteğini azaltmak isteyebilir. Ayrıca başka nedenlerden dolayı da cinsel isteğinizi azaltmak isteyebilirsiniz. Bazı besinleri daha fazla tüketerek cinsel isteğinizi biraz daha köreltmeniz mümkündür. Böylelikle eşinizle aranızdaki problemi de çözebilir mutlu bir evlilik sürdürebilirsiniz. Tabi hali hazırda cinsel isteksizlik, libido düşüklüğü gibi durum yaşan kişilerin de bu besinlerden biraz uzak durmasında fayda var.

Aşağıda cinsel isteği azaltan besinleri yazdık. Tabi ki bunları kendi ihtiyacına göre belirlemeniz gerekmektedir.

cinsellik

1-)Karbonhidrat ve Yağ Oranı Yüksek Besinler

Karbonhidratların, özellikle şeker gibi kana hızlı karışan basit karbonhidrat türlerinin tüketilmesi kan şekerinin ani yükselmesine sebep olur ve vücutta yağlanmaya neden olabilir. Yağların da aşırı tüketilmesi damar tıkanıklığına ve damar sertleşmesine sebep olabilir. Bu tür besinlerin tüketiminde aşırıya kaçılması halinde vücutta bazı aksaklıklara sebep olur ve damar tıkanıklığı gibi sebeplere bağlı olarak vücuttaki kan dolaşımı yavaşlar. Kalp vücudun diğer bölgelerine kan pompalamakta zorlanır. Buna tıpta damar tıkanıklığı denir. Tabi genel sağlığa zararlı olduğu gibi cinsel sağlık içinde zararlıdır. Çünkü kan dolaşımının yavaşlamasına bağlı olarak genital bölgelere giden kan dolaşımı da yavaşlar. Zaten cinsel isteğin artmasına sebep olan faktör de esasında cinsel organlardaki kan damarlarındaki kan dolaşımıdır. Cinsel organların cinsel aktiviteye hazırlanması, erkekte cinsel organın sertleşmesi, cinsel heyecanın oluşması gibi durumlar bu bölgedeki kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde çalışmasına bağlı olarak meydana gelir. Cinsel isteği ciddi anlamda azaltan bu durumdan kaçınmak için bu tarz beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Ayrıca vitamin ve mineral alımı için sebze ve meyve tüketimine de gereken önemi vermelisiniz.

2-)Kızartma Türleri

Kızarmış yiyecekler de içlerindeki sağlıksız yağlardan dolayı erkeklerde hormonal dengesizlik oluşturarak testosteron hormonu seviyesinin düşmesine neden olarak cinsel isteksizliğe sebep olabilmektedir.

3-)Kahve

Kahvenin içeriğinde bulunan kafein her ne kadar uyarıcı bir madde olsa da tüketimi aşırıya kaçıldığında sinirlilik hali gibi durumlara sebep olmaktadır. Ayrıca akşam vakitlerinde tüketilen kahve cinsel isteğinizi azaltarak yatakta eşinize olan ilginizi azaltabilir. Günlük 1-2 bardaktan fazla kahve tüketmemeye gayret gösterin. Böylelikle cinsel isteğinizin azalmasının önüne geçebilirsiniz. Tabii bu cinsel isteği fazla olup azaltmak isteyen kişiler için pek de uygun bir madde olmamaktadır. Yani libidonuz yüksekse ve bu yüzden sıkıntı yaşayıp cinsel isteğinizi azaltmak için kahveyi fazla tüketmeye çalışmak pek sağlıklı bir seçenek olmayacaktır. Zira kahvenin içeriğindeki kafein sebebiyle fazla tüketilmesi halinde kalpte çarpıntılar başta olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabilir. Bu sebeple her şeyi kararında tüketmekte fayda vardır diyebiliriz.

4-)Cin Tonik

Toniğin tadı içeriğinde bulunan kinin adlı molekülden kaynaklanmaktadır. Bu kinin maddesinin de testosteron hormonunu düşürücü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Cin tonik de libidosu yüksek olan ve hormon seviyeleri de normalden fazla olan kişiler için tavsiye olunabilir.

5-)Alkol

Alkol

Birkaç kadeh alkol almak sizi rahatlatıp iyi hissettiriyor olabilir ancak alkol tüketiminde de bir denge gözetmeniz faydalı olacaktır. Fazla alkol tüketiminin de testosteron hormonunu düşürdüğü görülmüştür. Hatta alkolü fazlaca tüketen kişilerin daha yağlı vücuda sahip olması da bu şekilde açıklanabilir. Zira testosteron hormonu seviyesinin düşmesine bağlı olarak vücutta yağ oranı artmakta ve kas oranı azalmaktadır. Tabii cinsel istek de azalmaktadır. Ayrıca fazla alkol tüketimi kadınlarda cinsel soğukluğa erkeklerde erken boşalmaya da sebep olabilir. Hatta kadınlar da orgazma ulaşmayı da zorlaştırabilir. Bu sebeple romantik akşam yemeklerinin sonunun daha güzel bitmesini istiyorsanız yemek sırasında daha az alkol tüketmek sizin için faydalı olacaktır.

6-)Nane

Çoğu zaman yemeklerimize aroma olarak kullandığımız lezzet artırıcı bir baharat olan nane de cinsel isteğinizin azalmasına sebep olabilir. Nanenin de testosteron hormonunu düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca vücudu soğuttuğu da bilinmektedir.

7-)Balık ve Deniz Ürünleri

Romantik bir akşam yemeği, mumlarla aydınlatılmış loş ışık, beyaz şarap ve yanında balık ya da deniz ürünleri. Her şey güzel ancak atlanan bir nokta var. Ne yazık ki deniz ürünlerinde civa ve toksik madde birikimi olabilmekte ve bu maddeler vücuda girerek hormon dengesini bozabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da cinsel isteksizlik oluşabilir ve geceniz mutlu sonla bitmeyebilir. Böyle durumlarda büyük balıkları tüketmek yerine daha küçük olan alabalık, somon veya karides gibi deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

8-)Süt ve Süt Ürünleri

süt ve süt ürünleri

Marketlerden satın alınan paketlenmiş her gıda sağlığımız için pek yararlı olmamakla birlikte ayrıca paketlenmiş uzun ömürlü süt ve süt ürünlerinin cinsel isteği azalttığı görülmüştür. Özellikle erkeklerin baş düşmanıdır. Çünkü bu işlenmiş gıdalar genelde antibiyotik ve yapay hormonlar ile işlenen sütten elde edilir ve erkeklerde östrojen hormonun artmasına sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda da cinsel isteksizlik gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu sebeple işlenmiş gıdalardan, marketlerde paketlenmiş olarak satılan peynirlerden vs. uzak durmak sağlığınız için faydalı olacaktır.

9-)Hayıt Suyu

Pek fazla bilinmeyen  ve genelde kadınların adet sancıları için kullandığı bir bitkisel ürün olan hayıt suyunun da cinsel isteği azalttığı bilinmektedir. Daha doğrusu erkeklerde cinsel isteği azaltmaktadır. Hatta hayıt bitkisi namus ağacı, rahip biberi gibi isimlerle de anılır. Halk dilinde kullanılan bu isimlerden de cinsel isteği azalttığı anlaşılır. Kadınlarda hormon düzenleyici olarak bilinir. Kadınlar için daha birçok faydası vardır ancak hayıt özellikle erkeklerde cinsel isteği azaltmasıyla bilinir. Zamanında rahiplerin cinsel isteklerini azaltmak ve kontrol altına almak için bu bitkiyi kullandığı hatta kiliselerin bahçelerinde yetiştirdikleri bilinmektedir. Cinsel isteğini azaltmak isteyenler için kullanılabilir. Düzenli kullanımı halinde cinsel isteği azaltabilir. Hayıt suyunu aktarlardan temin edebilirsiniz. Tabi kullanmak için yine de bir doktora danışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

10-)Tatlandırıcılar

Aspartam içeren tatlandırıcılar şeker yerine kullandığımız, çayımızı, kahvemizi tatlandırdığımız adı üstünde olan tatlandırıcılardır. Peki bu şeker yerine tercih ettiğimiz aspartam içeren tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı? Aspartam denilen madde vücutta serotonin maddesinin salgılanmasını azaltır. Genelde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin bizim yalnızca mutlu hissetmemizi sağlamıyor aynı zamanda cinsel yaşamımızla ilgili olayları da düzenliyor. Özellikle libido ve cinsel dürtüleri de artıran seratonin eksikliğinde çeşitli sorunlara da sebep olabilmektedir. Bunlar depresyon başta olmak üzere baş ağrısı, sinirlilik hali gibi durumlardır. Tabi bu belirtilerle birlikte cinsel isteksizlik de baş gösterebilir.

11-)Konserve Yiyecekler

Cinsel isteği azaltan başka bir besin grubu da konserve yiyeceklerdir. Konserve yiyeceklerde bolca bulunan sodyum vücutta kan dolaşımı etkileyerek kan dolaşımının yavaşlamasına neden olmakta ve cinsel organlara giden kanın azalmasına ve genital bölgedeki kan dolaşımının da yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu sebeple de cinsel isteksizlik meydana gelmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.