Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsel Korkuyu Yenme Yolları

Özellikle ilk birlikteliklerini yaşayacak olan kişilerde genellikle tedirginlik ve korku söz konusudur. Bu korku içerisinde hem psikoloji hem de işlevi olan tüm organlarımızı oldukça olumsuz etkilenmektedir. Ancak kişi bunun için bir çözüm arıyorsa bu çözümün oldukça kolay olacağını ve aslında korkulacak ya da endişe edilecek bir durumun olmadığını önce psikolojik olarak kabul etmek durumunda ve bunun için de yardım almayı kabul etmesi gerekmektedir. Cinsel korkunun olması her iki tarafı da mutsuz etmektedir. Hatta aşılamayan durumlarda boşanmalar bile söz konusudur. Cinsel korku iki tarafta da yani hem kadın da hem de  erkekte de oluşabilecek durumlardır. Ancak genel olarak toplumumuzun bu konular hakkında pek fikri yoktur.

Kız çocuklarına mahremiyeti öğretirken sağlıklı bir şekilde iletişim kurulmaması, genellikle kız çocuklarının ileride bu durumu yaşama olasılığını artırmaktadır. Ancak bu korku sadece kadınlarda değil aynı zamanda erkeklerde de görülmektedir. Erkeklerde de yeterlilik korkusu vardır. Bu korkuyla büyüyen kişiler genelde yanlış yaşta yanlış cinsel duyumları sebebi ile bunu yaşamaktadırlar. Özellikle kadınlarda aşırı kanama ya da aşırı acı olacağı korkusu kadınlarda cinsel korku oluşmasına ve cinsel beraberlik yaşamamalarına sebep olmaktadır. Uzmanlara göre bu sayı ülkemizde oldukça fazladır. İşte bu da ülkemizde bu konuyla alakalı halkın bilinçli olmadığına aynı zamanda bu konuyu konuşmadıklarına işarettir.

Kadınlarda Cinsel Korku

Kişi eğer bunu yaşıyorsa özellikle kadınlarda vajinismus hastalığı varsa yani biriyle beraber olurken ağrılı bir ilişkiye gireceğini düşünüyorsa bu birliktelik pek sağlıklı olmayabilir iki tarafı da mutlu etmeyebilir. Kasının vajina kaslarının gevşemesi gerekirken oldukça kasılması hem kendinde ağrı hissetmesine hem de karşı tarafında bundan olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Cinsellik bu nedenden dolayı oldukça bilinçlenilmesi gereken bir konudur. Kendinin zevk almadığı bir ilişkiye girmesi kadının psikolojisinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu da korkuyu daha da kuvvetlendirerek aşılması zor bir tabu oluşturmaktadır. Bununla ilgili kişi mutlaka uzman bir yardım almak durumundadır. Kadınların vücut yapılarına göre cinsel ilişki sonucu tepkimeler farklı olmaktadır. Bazılarında kanama gerçekleşirken bazılarında kanama bile olmayabilir. Aynı zamanda kasların gevşek olması hem kişinin haz almasına yardımcı olacak hem de partnerini zorlamayacaktır. Ülkemizde bu sorunun daha çok kadınlarda yaşandığı tespit edilmiştir. Çünkü erkeklerden farklı olarak kızlık zarı diye bir konu vardır. Ülkemizde kızlık zarına çok fazla anlam yüklenmektedir. Ancak bir kişi daha önce hiçbir şekilde biri ile beraber olmadığı halde kızlık zarının açılmasının ardından bazen kanama olmayadabilir. Kızlık zarı her ilişki esnasında daha önce birlikte olmadıysa kanar iddiası yüzünden kişi kendini tedirgin ve toplum baskısı yüzünden de suçlu hissetmektedir. Ancak kızlık zarına bu kadar önem verilmediği takdirde kişi daha çok rahatlayacak ve rahat bir cinsel ilişki yaşayabilir hale gelecektir.

Erkeklerde Cinsel Korku

Erkeklerde ise bu durum penisi ile alakalıdır. Erkek eğer bugüne kadar bu tedirginlik ile bir beraberlik yaşamış ve doğal olarak olumsuz psikolojinin etkisi olarak kendince başarılı bir performans sergileyemediği hissine kapıldıysa bu korkuyu yaşamaları gayet normaldir. Ancak bir kere bu durumu yaşamış olasalar bile her ilişki böyle sonuçlanacak diye bir kaide yoktur. Oluşturulan algı ve toplum baskısı yüzünden erkek kendini sorumlu ve olmadığı takdirde de başarısız yani erkek olmadığını düşünmektedir. Bu da yine yanlış verilen hatta verilemeyen eğitimler sonucu yaşanmaktadır.

Erkeklerde yaşanan cinsel korkulara örnek verecek olursak; birlikte olacağı zaman yeterince sertleşemeyeceğini, sertleşse bile bunun uzun sürmeyeceğini, ya da erken boşalacağını düşünerek yaşamaktadır. Ancak psikoloji öyle bir yansımadır ki ne düşünürseniz onu yaşama olasılığınız kabullenişinizden dolayı daha mümkündür. Aynı zamanda eşini ondan soğuyacağını ya da onu küçük göreceğini de düşünen erkekler başarılı bir cinsel ilişkiyi, yani başarıdan kastımız iki tarafında memnun olması, erkeklik olarak nitelendirenlerdir. Ancak bu oldukça yanlış bir olgudur. Bu olgunun sebebi ise bugüne kadar böyle düşünülmüş ve erkekliğinde ancak böyle ispatlanacağına dair söylemlerin bulunmuş olmasıdır.

Erkekler ergenlik çağından beri kendi aralarında olmak üzere sürekli olarak tartıştıkları bir konu vardır. Bu da penis uzunluklarının karşı tarafı tatmin etmek için yeterli uygunlukta olup olmadığıdır. Ülkemizde en az ve utanılarak konuşulan konulardan birinin cinsellik olmasına rağmen yapılan araştırmalar sonucu kalp krizlerinin birçoğunun sebebi cinsel gücü artıran ilaçlar olduğu tespit edilmiştir. Topluma göre bir standart belirlenmiş bu standardın altında kalan kişiler başarısız erkek ya da kadın sıfatına koyulmaktadır. Kişinin öncelikle bu kavramların ne kadar önemsiz olduğunu kavraması gerekmektedir.

Cinsel Korkuyu Yenme Yolları Nelerdir?

  • Partnerinizle aranızdaki güven bağının kuvvetli olması ve birbirinizi her halinizle sevdiğini bilmeniz ve hatta bunu dile getirmeniz karşı tarafın psikolojisini rahatlatacaktır.
  • Genellikle halk arasında bilinen adıyla ilk gece korkusunun yaşandığı gün iki tarafta cinsel konuşmalar yapmaktan çekinmemelidir. Bu konuşmaların yapılması partnerinizin beklentisini öğrenmenize böylelikle gereksiz bir sorumluluk hissinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Eğer iki taraftan biri böyle bir korku yaşıyorsa ve aşması gerektiğini düşünüyorsa ilişkiden önce mutlaka bir uzman tarafından destek almalıdır. Ve bu desteği alırken cinselliğin, doğum ve ölüm kadar da normal bir olgu olduğunu düşünmelidir.
  • İki tarafında rahat olabilmesi için iki tarafta ilişki öncesi temiz olmaya özellikle genital bölgenin temiz olmasına özen göstermelidir.
  • Eğer iki tarafta yorgunluk hissediyorsa bu birleşmenin illa toplum baskısının dayattığı gün olarak gerdek gecesi olmak zorunda değildir. İki taraf ne zaman kendini hazır hissediyorsa o zaman bir birliktelik içerisine girmeleri tavsiye edilir.
  • Eğer sizleri rahatlatacak ise partnerinizle beraber o gün başka aktivitelerde bulunabilirsiniz. Beraber alınacak bir sıcak duş tüm bu olguların önüne geçerek sizlerin tamamen arzu ile bir ilişki yaşamanıza neden olacaktır.
  • Bu ilişki sonunda oluşacak etkiler sadece iki kişi arasında kalınmalı ve sadece bu iki kişiyi etkilemelidir.
  • Eğer o gece çok gerildiyseniz o gün birlikte olmak zorunda değilsiniz. Hatta bu birliktelik iki taraf içinde işkence olabilir. Bu nedenden dolayı eğer kişiler istemiyorsa o gece iki kişi arasındaki bağı daha da kuvvetlendirmek için birbirinize sarılarak uyuyabilirsiniz. Dinlenmiş ve zinde olan kişilerin arzuları ve hormonları daha sağlıklı olacağı için cinsel ilişki esnasında oluşacak korkunun oluşma olasılığı da böylelikle düşmüş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.