Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

10.09.2016

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH), birçok bakteri, virüs, mantar ve parazitten kaynaklanan hastalıklardır. Bu mikroorganizmalar, vücudun nemli bölgelerinde üreyip çoğalma özelliğine sahiptir. Bu yüzden yapısı itibariyle cinsel organlar ve çevresi bu mikroorganizmaların yerleşmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkekte  meni; kadında ise vajina sıvısı hastalık yapıcı mikroorganizmaları taşır. Bu hastalıklar genel olarak anal, oral ve vajinal olarak cinsel ilişki sırasında vücut sıvıları yoluyla bir kişiden diğerine geçse de bazı hastalıklar kan ve kan ürünleri nakli, ortak şırınga kullanımı gibi etkenler ile de yayılabilir. Hatta bazı durumlarda anneden bebeğine hamileyken, doğum sırasında ya da emzirirken dahi geçebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazıları tedavi edilebilirken bazıları ölümcül olmaktadır. Bazı hastalıklar tedavi edilse bile kısırlık gibi sorunlar bırakabilir. Bu hastalıklardan korunmak için cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak; kuaför, berber, eczane ve diğer sağlık kuruluşlarında kullanılan araç- gerecin temizliğinden emin olmak; cinsel bölgedeki herhangi bir rahatsızlığı es geçmemek gerekir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara geçmeden önce kısaca belirtilerinden bahsedelim. Her iki cinste de görülen belirtiler; ağrılı idrar yapma, idrar yaparken güçlük, sık idrara çıkma, cinsel organlarda ağrılı/ağrısız açık yaralar ya da kabarıklar, cinsel organlarda siğil ve uçuklar, kol ve bacaklarda kaşıntısız kızarıklıklar, döküntüler, cinsel organda karıncalanma hissi ya da kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, ateş, üşüme, ağızda yaralar, kasıklarda şiş ve ağrılı bezeler, deri altında şişliklerdir. Bunun dışında erkeklerde penisten yeşil, sarı bir akıntı gelmesi; kadınlarda ise düzensiz adet kanaması ve her zamankinden farklı vajinal akıntı diğer belirtiler arasındadır. Bu tarz belirtiler ile karşılaşan bireyler bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve eğer bir hastalık taşıyorsa bulaştırması muhtemel kişilerin de test yaptırmasını sağlamalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

1. Bel Soğukluğu

BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ

  En sık görülen bakteri kökenli hastalıklardan biridir. Erkeklerde penisten beyaz, sarı renkli yapışkan bir akıntı gelir ve idrar yaparken yanma olabilir. Kadınlarda ise adet dönemi dışında kanama, vajinal akıntı ve alt karında ağrı gibi belirtiler görülür. Erkeklerden kadınlara bulaşma olasılığı, kadınlardan erkeklere bulaşma olasılığından fazladır. Hastalığın teşhisi için akıntı ya da idrardan alınan örnekler test edilir. Hastalık bakteriyel olduğu için tedavisinde antibiyotik kullanılır. Diğer cinsel hastalıklarda olduğu gibi eş  tedavisi de uygulanmalıdır.

2. Cinsel Organ Siğilleri

ORDU'DA MEDÝCAL PARK HASTANESÝ TARAFINDAN DÜZENLENEN BÝR KONFERANSTA, HORMONLARIN UYGUN DOZDA KULLANILMASI, HASTANIN TAKÝBÝ VE YILLIK KONTROL TARAMALARININ DÜZGÜN YAPILMASI HALÝNDE MENOPOZ DÖNEMÝNÝN SON DERECE SAÐLIKLI VE MUTLU BÝR YAÞAM DÖNEMÝ OLACAÐINA DÝKKAT ÇEKÝLDÝ (METÝN AKYÜREK/Ordu-ÝHA)

Bu siğillere “human papilloma virüs” sebep olur. Siğili olan kişiden cinsel ilişkiyoluyla diğerine bulaşırlar. Penis, vajina, genital bölge ve anüste ağrısız, farklı büyüklüklerde karnabahara benzeyen et kümeleri şeklinde ortaya çıkarlar. Buna sebep olan virüslerin kuluçka süresi 1- 6 aydır, bu sürede tedavi edilmediğinde daha çok yayılabilirler. Tedavisinde özel bir ilaç kullanılmaz, kimyasallarla eritme, yakma, kesip çıkarma, lazer gibi cerrahi uygulamalar gerekir.

3. Genital Herpes

man-in-jeans-with-hands-over-genitals

 Bu hastalığın etkeni Herpes Simplex Virüs Tip 2’dir. Viral bir enfeksiyondur.  Üreme organlarında kaşıntılı ve ağrılı, uçuk şeklinde sivilceler görülür. Kendiliğinden iyileşir, ancak tekrarlar. Tedavisi zordur. Birtakım başka hastalıklara da yol açabilir. İdrar kanallarını etkileyebilir, kadınlarda doğum sırasında bebeğe geçebilir ve bebekte ciddi sorunlara sebep olabilir.

4. Frengi

Treponema_pallidum

Bir diğer adı Sifiliz’ dir. Bütün vücudu etkileyen bakteri kökenli bir hastalıktır. İlk belirtisi, penis ya da vajinada ortaya çıkan krater şeklinde bir tür yaradır. Penis ve vajina dışında, ağız kenarında, ellerde ve anüste de görülebilir. Tedavisinde Penisilin kullanılır. Eğer tedavi zamanında uygulanmazsa hastalık ilerleyip sinir sistemine zarar vermeye başlar. Bunun sonucunda körlük, sağırlık oluşabilir; aynı zamanda tümör oluşumuna sebep olabilir ve ölümlere sebep olabilir.

5. Klamidya

KLAMİDYA BELİRTİLERİ

Klamidya, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir hastalıktır. Sarı renkli bir akıntıyla kendini belli eder. Erkeklerde idrar yaparken yanma hissine; kadınlarda ise karın içinde iltihaplanmalara sebep olur. Kısırlığa ve üreme organlarında apse oluşmasına yol açabilir. Tedavisi kolaydır. Ancak hamile kadınlarda anne adayı ve bebek için tehlikeli olabilmektedir.

6. Trikomoniasis

Tvaginalisparasite

Bakteriyel bir hastalıktır. Genellikle aktif bir cinsel hayatı olan genç kadınlarda görülür. Kadınlarda kötü kokulu sarı- yeşil köpüklü vajinal akıntı, vajinal kaşıntı ve kızarıklık, cinsel ilişki sırasında ağrı ve sık idrara çıkma gibi belirtiler gösterebilir. Erkeklerdeki belirtiler ise penis akıntısı, sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrı duymadır. Bakteri kökenli bir hastalık olduğu için antibiyotiklerle tedavi edilir.

7. Sarılık

hepatit c belirtileri

Sarılık, virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Su ve besinler yoluyla da bulaşabileceği gibi cinsel yolla ve kan ile de bulaşabilir. Hepatit B ve Hepatit C, bu hastalığın cinsel yolla bulaşan tipleridir. Karaciğeri etkileyen bir hastalıktır. İlk belirtileri, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, bitkinlik, iştah azalması, bulantı ve ishal vb’ dir. Bunun dışında, karaciğerde büyüme ve hassasiyet görülebilir. İlerleyen dönemde karaciğer iltihabı, siroz, kanser ve ölümlere neden olabilir. Kesin tedavisi yoktur, ancak uygulanan tedavilerle vücut güçlendirilerek hastalığın zararı azaltılmaya çalışılır. Korunma yollarından en önemlisi aşı olmaktır. Hepatit B için aşı uygulanabilirken Hepatit C için aşı henüz elde edilememiştir.

8. HIV / AIDS

Hepatit B nasıl bulaşır

HIV, İngilizce Human Immunodeficiency Virus’ ın, yani Türkçesi İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü, baş harflerinin oluşturduğu  bir kısaltmadır. Bu virüs, kişinin bağışıklık sistemini etkiler, bağışıklık sistemine zarar vererek vücudu hastalıklara ve mikroplara karşı etkisiz hale getirir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi zayıflar, hatta yok olur ve çok basit hastalıklar bile ölümcül olabilir. HIV, AIDS’ e yol açabilen bir virüstür. Ancak bu, her HIV  taşıyıcısı AIDS demek anlamına gelmez. AIDS, HIV taşıyıcısı bireyin HIV nedeniyle ciddi enfeksiyonlar geçirmiş olması ve kan testi yoluyla bağışıklık sistemi hücrelerinin büyük oranda virüsler tarafından tahrip edilmiş olduğunun tespiti ile belirlenebilir. AIDS, ingilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome’ un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu’ dur.

AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV yüzünden  bağışıklık sistemi yok olur; HIV enfeksiyonları ve bunun yanında zatürree, cilt kanseri, bunama gibi hastalıklar görülür. Kesin AIDS tanısı, bulaşma gerçekleştikten en az 3 ay sonra yapılabilen ELISA testleri ile koyulabilir. Peki, HIV virüsü nasıl bulaşır? HIV virüsü kan yoluyla, HIV pozitif kişinin kan, kan ürünleri, doku veya organlarının nakliyle bulaşabildiği gibi cinsel yolla da bulaşabilir. HIV pozitif, kanında HIV virüsü taşıyan bireyler için kullanılır. Aynı zamanda hamileliğinde HIV taşıdığını ya da AIDS olduğunu bilmeyen annelerin çocuklarına bulaşır. Hamilelikte kan ve plasenta; doğum sırasında kan; emzirme döneminde ise anne sütü yoluyla bulaşabilir.

9. Yumuşak Çıban

800px-Haemophilus_ducreyi_01

İlk belirtileri, kadın ve erkeklerde üreme organlarındaki ağrılı yaralardır. Yaraya yakın oluşan şişlikler zamanlar büyür ve iltihap toplar. Antibiyotikle tedavi edilebilir. Yaraların iyileşmesi aylar alabilse de, tedavisi kolaydır. Bütün cinsel eşlerin tedavisi gerekir. Genellikler erkeklerin kişisel hijyenine dikkat etmemesi sonucu görülür ve sünnetsiz erkeklerde bulaşma riski sünnetlilere göre 3 kat daha fazladır. Yumuşak ayrıca HIV virüsü kapma ihtimalinizi arttıran bir risk faktörüdür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.