Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsellikte Korunmanın Zararları

Cinsellikte korunmanın zararları başlıklı bu yazımızda öncelikle sizlere cinsellikte korunma yöntemleri hakkında başlıca uygulamaların bilgisini vereceğiz. Vereceğimiz bu bilgilerden hareketle de zarar boyutu olan veya bilinçsiz kullanımı zarara götürebilecek bu korunma yöntemlerini ele alacağız.

Cinsellikte Korunma Yöntemleri

 1. Gebelik Önleyici Haplar: Düzenli kullanım ile kadında yumurtlama ve döllenmeyi engelleyici etkisi vardır. Gebeliği önlediği gibi rahim ve yumurtalık kanserine karşı da ayrı bir koruma kalkanı oluşturur. Fakat gebelik önleyici hap kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.
 2. Aylık İğne: Gebelik önleyici haplar gibi aylık iğnelerde kadınlarda yumurtlama ve döllenmeye karşı koruyucudur. Kas içine uygulanan aylık iğne yine gebelik önleyici haplarda olduğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.
 3. Üç Aylık İğne: Aylık iğne gibi kas içine uygulanan gebelik önleyici bu iğne yine kadınlarda yumurtlama ve döllenmeyi engellediği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Uzun süreli koruma sağladığı için kullanımı bırakıldığında en erken gebelik görülme olasılığı süreci 9 ayı bulur.
 4. Deri Altı Kapsülleri: Gebelikten 3-5 yıl kadar koruma sağlayan deri altı kapsülleri isminden de anlaşılacağı için derinin altına yerleştirilen silikon bir çubuk aracılığı ile kadınlarda yumurtlama ve döllenmeyi engellemektedir. Ve yine cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.
 5. Spiral: Rahmin içerisine yerleştirilen küçük bir plastik araç sayesinde kadında yumurtlama ve döllenmeyi engellediği gibi 10 yıla kadar da koruma sağlamaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kalkan oluşturamayan bu yöntem bebekli anneler tarafından da kullanılabilmektedir.
 6. Prezervatif: Erkekler tarafından uygulanan bir korunma yöntemidir. Özel bir lastikten üretilmiş olup çok ince ve esnektir. Cinsel birleşim sırasında spermlerin partnere aktarılmasını engellediği için hem gebelik önleyicidir hemde cinsel yolla bulaşma oranı yüksek hastalıklara karşı koruma sağlar.
 7. Diyafram: İnce lastik bir materyalden oluşan rahim ağzını örten kubbe biçimli bir korunma aracıdır. Steril tutulması halinde 2 yıl kadar kullanılabilir aynı araç. İlişkiden hemen önce kullanılmalıdır. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.
 8. Kadın Kondomu: Standart kondomların aksine erkeğin değil kadının uyguladığı bir korunma yöntemidir. Cinsel ilişki öncesi vajina içerisine yerleştirilen bu kondom cinsel yolla bulaşma oranı yüksek hastalıklara karşı koruma sağladığı gibi tek kullanımlık ve son derece pratiktir.
 9. Spermisitler (Sperm Yok Ediciler): Kadının vajinası içine uygulanan jel ve fitil tarzı bir korunma yöntemidir. Cinsel ilişki sırasında spermleri öldürme etkisi vardır. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruduğu gibi etkisi tek kullanımlıktır.
 10. Kadında Tüplerin Bağlanması: Cerrahi bir operasyon olan bu yöntem kadınların yumurtalık kanallarının ameliyat ile bağlanması ile gerçekleşir. Genelde çocuk sahibi olmayan çiftler tercih etmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamayan bu yöntem evli ise eşin rızasını gerektirir.
 11. Erkekte Kanalların Bağlanması: Cerrahi bu yöntemle ise erkek bireyin sperm kanalları bağlanmaktadır. Eğer evli ise yine eş rızası gerektiren bu operasyon cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı yine herhangi bir koruma sağlamamaktadır.

Cinsellikte Korunmanın Zararları Nelerdir?

1. Spiral Uygulamasının Zararları

Spiral uygulaması kadınlar tarafından tercih edilen bir korunma yöntemidir. Bu yöntemde önemli olan doğru ve bilinçli bir kullanımdır. Bazı durumlarda spiral kullanımı olumsuz bir takım sonuçlar doğurabilmektedir. Bu olumsuzluklar şunlardır;

 • Rahim bölgesinde yer yer sancılanmalara sebep olarak kimi zaman da bel ağrılarına yol açabilmektedir.
 • Adet kanamalarında kan akışının artmasında etkilidir. Bu da adet kanamasının süresini ve miktarını uzatmaktadır.
 • Rahim içi iltihap oluşumuna sebep olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlara da zemin oluşturabilmektedir.

2. Prezervatif Kullanımının Zararları

Prezervatif kullanımı kuşkusuz bugün en çok tercih edilen ve koruma etkisi büyük korunma yöntemlerinden biridir. Gebelik oluşumunu engellediği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da ta koruma sağlar. Fakat burada önemli olan bir kaç önemli husus vardır. Bu hususlar ise şunlardır;

 • Kullanılacak olan prezervatif kaliteli ve son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir. Aksi halde prezervatif yırtılabilir veya penise tam oturması etkisiz kalabilir. Bu durumda meninin vajinaya yayılarak gebelik oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir ya da en kötüsü cinsel yolla bulaşan bir hastalığın partnere aktarılmasına sebep olabilir.
 • Prezervatif kullanımı sırasında krem tarzı yumuşatıcı ürünlerin kullanımı önerilmez, çünkü bu tür kremler vajina veya anal bölgede tahriş oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlar için özel jeller kullanılmalıdır.
 • Bazı prezervatifler içerik olarak lateks içermektedirler. Lateks ise herkeste olmasa da alerjen etki oluşturabilecek bir maddedir. Yani lateks içermeyen prezervatif kullanımı tercih edilmeli ve satın almadan önce ürünün markasına, son kullanım tarihine ve kimyasal bileşenlerine dikkat edilmelidir.

Fakat siz siz olun korunmadan asla cinsel bir birliktelik yaşamayın. Partnerinizden ve kendinizden emin olmanız yaşanılacak olumsuz durumlar için bir bahane sayılamaz. Fırsatını buldukça test yaptırınız ve çevrenizi de bu yönde teşvik ediniz. Çünkü korunmak her zaman tedavi görmekten zahmetsiz ve masrafsızdır. Sağlıklı günler dileriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.