Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cinsiyet Hesaplama

İlk defa anne ya da baba olacak adayların heyecanlı oldukları aşikardır. Hamile kaldığını öğrenen anne adayları hemen bebekleri için alışveriş yapmak ister. İlk bebeğin heyecanı ile alışveriş yapmak ve onun için oda hazırlamak her ebeveynin öncelikli arzuları arasında yer alır. Ancak yeni öğrendiğiniz bebeğiniz için hangi renk kıyafetler alabilirsiniz? Odasını nasıl dekore edebilirsiniz? Etek mi alacaksınız pantolon mu? Bütün bu soruların cevabını ancak bebeğinizin cinsiyetini öğrendikten sonra verebilirsiniz. Bunun için ise yaklaşık 4 ay beklemeniz gerekir. Çünkü bebeğin normal gelişimine göre cinsiyetinin ultrason görüntüleri ile belirlenebilmesi için 4 ay geçmesi gerekir. 4 aydan önce doktorunuz tarafından cinsiyeti hakkında tahmin yapılabilir ancak 4 ay dolmadan yapılan tahminler yanıltıcı olabilir. Peki bebeğinizin cinsiyetini bir an önce nasıl öğrenebilirsiniz? Bunun için birkaç yöntem mevcut.

Cinsiyet Hesaplama Rus Takvimine Göre Nasıl Yapılır?

Rus Takvimi, Rusların geçmişten beri kullandıkları ve bebeğin cinsiyetinin hesaplanabilmesine imkân sağlayan bir hesaplama aracıdır. Bu takvimde hesaplama yapabilmeniz için anne ve babanın doğum tarihi ile son adet tarihinizi girmeniz gerekir. Ardından yapılacak olan hesaplama ile bebeğinizin cinsiyeti yaklaşık olarak tahmin edilecektir. Ancak bu yöntemin doğruluğu hakkında kesinlik yoktur. Bu takvime çeşitli internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Rus takvimine göre anne ve babanın hücre yenilenmeleri esas alınır ve bu verilere göre hesaplama yapılır. Bu takvim geleneksel olarak kullanılan bir hesaplama yöntemidir ve bilimsel açıdan kesin değildir. Bu takvim genellikle eğlence amacı ile kullanılır.

Rus Takvimi Değişiklik Gösterebilir mi?

Rus takviminde hesaplama yaparken girmiş olduğunuz verilerde, değişken olan son adet tarihinizdir. Bu nedenle aynı yıl içinde aynı son adet tarihiniz değişmeden yapacağınız tüm hesaplamalar aynı sonucu verir. Ancak farklı yıllarda yapacağınız hesaplamalar için aynı sonucu almazsınız. Bu konuda değişken bir özellik arz eder.

Cinsiyet Hesaplama Çin Takvimine Göre Nasıl Yapılır?

Çin Takvimi de tıpkı Rus takvimi gibi doğmamış olan bebeğin cinsiyetini tahmin etmek üzere bulunmuş olan bir yöntemdir. Çin takviminin Rus takviminden farkı ise yalnızca annenin doğum tarihi ile son adet tarihinin kullanılmasıdır. Bu takvimin tarihine bakılırsa 700 yıl geçmişi olduğu görülür. Bundan 700 yıl öncesinden günümüze kadar eğlence amacı ile kullanılan bu takvim Çinliler tarafından geleceği tahmin etmek ve astroloji için kullanılmış. Ancak günümüzde doğmamış bebeğin cinsiyetinin belirlemesi için kullanılıyor. Pek çok kişi bu takvim ile bebeğinin cinsiyetini hesaplamayı tercih ediyor. Ancak bu takvimin de diğeri gibi bilimsel olarak kesinlik taşımıyor. Halk arasında yaygın olan görüş ise takvimin vermiş olduğu sonucun doğru olduğunun kabul edildiğini gösteriyor.

Çin takviminde yılın 12 ayına ait olan bir tablo bulunur. 18 ile 45 yaş arasında olan anne adaylarının yaşlarının en son adet dönemlerinin kesiştiği noktada bebeğin cinsiyeti bulunur. Yani hamile kaldığınız ay ile yaşınızın kesiştiği noktayı bulmanız gerekir. Bu tabloya internet üzerindeki pek çok siteden ulaşabilirsiniz. Yalnız bu tabloda dikkat etmeniz gereken bir kural vardır. Bu da annenin yaşının Çin takvimine göre hesaplanmasıdır. Örneğin Çin takvimine göre mart ayından sonra doğmuşsanız yaşınıza +1 ekleyerek hesaplama yapmanız gerekir. Mart ayından önce doğmuşsanız da yaşınıza +2 eklemeniz gerekir. Ancak bunun da kriterleri vardır. Çin takvimine göre her yıl öncesi ve sonrası olarak hesaplayacağını aylar değişiklik gösterir. Buna ait olan tabloya da Çin takvimi hesaplama yapan sitelerde ulaşabilirsiniz.

Çin Takvimi Değişiklik Gösterebilir mi?

Çin takvimi de diğer hesaplamalar gibi kesin sonuç vermez. Zaten bu takvimin amacı da eğlenmektir ve bunun için yapılmıştır. Ancak halk arasında bu takvimin doğru sonuç verdiğini düşünen kesim oldukça fazladır.

Geleneksel Cinsiyet Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıdaki takvimler teknolojik olarak kullanılan yöntemlerdir. Ancak geçmişte bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için farklı yöntemler de kullanılmış. Eskilerin deyişlerine göre hamile iken canınız ekşi ya da tuzlu istiyorsa kızınız olur, canınız tatlı istiyorsa oğlunuz olur. Hamile iken karnınız öne doğru dik olarak büyüyorsa erkek bebeğiniz, yayvan ve yana doğru genişleyerek büyüyorsa kız bebeğiniz olacağı düşünülüyor. Hamile iken anne güzelleşiyorsa erkek bebeğinin, anne adayının güzelliği sönüyorsa ve cildi bozuluyorsa kız bebeğinizin olacağına inanılıyor.

Geçmişte kullanılan ve kesinliğine en çok inanılan yöntem ise yüzük testidir. Bu test, evlilik yüzüğünün bir ipe bağlanması ve ipin döndürülmesi ile gerçekleştiriliyor. İp, anne adayının kolunun iç kısmına tutuluyor. Eğer ip ileri geri gidiyorsa erkek çocuk, ip olduğu yerde dönüyorsa kız çocuk olacağı söyleniyor. Yukarıda sayılan tüm yöntemler aslında yalnızca meraktan dolayı ortaya atılmış ve hiçbir kesinliği bulunmayan yöntemlerdir. Bu yöntemleri kullanarak bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye çalışabilirsiniz ancak kesin olan bilgiyi ya 4 aydan önce DNA testi yaptırarak ya da 4 ay beleyip ultrason görüntüsü alarak öğrenebilirsiniz. Bu konuda doktorlara güvenmeniz ve bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için biraz beklemeniz daha doğru bir karar olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.