Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Çıplak Uyumanın 12 İlginç Faydası

Kaliteli bir uyku için uyuduğumuz odanın sıcaklığının normal seviyelerde olması, daha kolay uykuya dalmak için ise vücut sıcaklığının düşmesi gerekiyor. Çalışmalar, çıplak uyumanın sağlıklı bir uyku haricinde farklı yararlarının da olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye’de ne kadar yaygındır bilinmez ama Amerikalıların %8’i çıplak uyumayı tercih ediyor. Avrupa’da bu oranın daha yüksek olduğunu biliyoruz. Mesela İngilizlerin üçte biri yatağa çıplak giriyor.

Yapılan son bilimsel araştırmalara göre çıplak uyumanın faydalarına birlikte göz atalım:

1. Uykusuzluğa birebir

Avustralya’da yapılan çalışmalar; vücut ısısını düşürmenin daha sağlıklı bir şekilde uykuya dalma konusunda önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Yatağa kalın giysilerle girmek uyku öncesi vücudumuzu soğutmamıza engel oluyor. Insomnia rahatsızlığına çözüm olarak çıplak yatarak uykusuzluk derdiyle mücadele etmeye başlayabiliriz.

2. Daha kaliteli bir uyku sağlar

Hollanda’da ise bilim insanları yaptıkları çalışma esnasında katılımcılara vücut sıcaklıklarını düşüren bazı termal pijamalar verdi. Pijamaları giyen deneklerin gece boyunca daha derin bir uykuya daldığı ve derin uyku aşamasında daha uzun süre kaldıkları belirlendi.

3. Göbek yağları ile mücadele eder

Çıplak uyumanın faydaları ile ilgili bir araştırma da Amerika’da yapıldı. Bu araştırmaya göre soğuk odada uyuyan erkek katılımcıların kalorilerini daha çabuk ve daha çok yaktıkları, insülin hassasiyetlerinin daha gelişmiş olduğu ortaya çıktı. Soğuk oda ayarlamak yerine geceleri vücudu doğal yollarla soyarak, yani çıplak yatarak daha çok kalori yakabilirsiniz.

4. Cilt hastalıklarına engel olur

Uyku esnasına koltuk altı, ayak ve genital bölge gibi alanları havalandırmak pişik, ayak mantarı gibi cilt rahatsızlıklarının önüne geçiyor. Çıplak yattığınız zaman vücudunuzun tamamının havalandırılmış olacağını düşünürsek bu birçok cilt problemini engelleyebilir.

5. Daha geç yaşlanmayı sağlar

Amerika’da yapılan diğer bir araştırmada ise uykunun büyüme ve melatonin hormonlarını salgılamada kritik bir önemi olduğu saptandı. Bu iki hormon kaliteli bir uyku ile orantılı olarak salgılanıyorlar. Melatonin ve büyüme hormonu anti-aging, yani yaşlanma karşıtı olarak da bilinen bir yapıda oldukları için çıplak uyuyarak uyku kalitenizi artırabilir ve erken yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

6. Tip 2 diyabetten korur

2014 yılında gerçekleştirilen bir çalışmaya göre sıcaklık seviyesi düşük ortamlarda uyunması halinde insan metabolizmasının daha güçlü hale geldiği ve kan şekeri düzeyinin aşağı seviyelere doğru seyrettiği görüldü. Yani bir başka deyişle çıplak yatarak vücut ısınızı düşürüp uykuya daldığınız zaman Tip 2 diyabetten korunma adına önemli bir iş yapmış olacaksınız.

7. Kan akışını düzenler

Belinize baskı uygulayan bir pijama, ayağınızı sıkan bir çorap ya da vücudunuzu bir kumaşın içine hapseden tişört üstünüzde olduğu sürece kan akışı kolay gerçekleşmez. İnsan vücudu serbest hale geldiği zaman kan akışı daha sağlıklı işler ve bu da kas, kalp ve damarların daha kaliteli çalışmasını sağlar. Çıplak uyuduğumuz zaman vücudumuza baskı yapan hiçbir giyecek üzerimizde olmadığı için kan akışı son derece kaliteli bir şekilde gerçekleşir ve kan, bedenimizdeki her noktaya daha kolay şekilde pompalanır.

8. Daha sağlıklı bir cinsel hayat

Vücuttaki en sıcak ve nemli alanlardan birisi olan vajina, bu yapısı gereği bakteri yaşamı için de son derece uygun bir mekan. Çıplak uyuma sayesinde kadınlar, cinsel organlarının daha çok hava almasına destek olur ve bu sayede bu bölgedeki bakteri ve mantar üremesinin azaltılması sağlanır.

Erkeklere gelecek olursak, bilindiği üzere testisler daha soğuk mekanlarda daha kaliteli sperm üretebildiği için testisler vücut dışında yer alıyor. Siz testisleri iç çamaşırları ile ısıtmak yerine gece çıplak uyuyarak daha düşük bir ısıda tutarsanız spermlerin kalitesinde artış görmek mümkün olur. Aynı zamanda büyüme çağındaki çocuğunuzu bazı geceler çıplak uyutarak cinsel organın daha sağlıklı gelişim göstermesini de sağlayabilirsiniz. Her gece o bölgeyi sıkan iç çamaşırları bile bu gelişime engel olabilir. En iyisi hiç olmazsa geceleri onlara biraz özgürlük tanımak.

9. Stres, depresyon ve tansiyona birebir

Başlıkta yer aldığı gibi çıplak uyuyarak stres, yüksek tansiyon ve depresyondan korunabilmek için ne yazık ki bir partnere ihtiyacınız var. Partnerinizle çıplak uyuduğunuz zaman tensel temasın artması sayesinde vücudun orgazm esnasında da salgılamakta olduğu oksitoksin hormonu daha fazla üretilir. Oksitoksin hormonu sayesinde stres, depresyon, iltihaplanmalar ve yüksek tansiyon gibi sorunlar ile karşılaşma ihtimali azalır.

10. Özgüven artar, önyargı azalır

İnsanın çıplak vücuduyla barışık olması halinde daha yüksek özgüvene sahip olacağına dair varsayımlar bulunuyor. Amerika’da bulunan Central Florida Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmada nüdizmi destekleyen kişilerin daha az önyargılı oldukları ve azınlıklara karşı daha hoşgörülü bir tutum sergiledikleri belirlendi.

11. Daha hızlı hazırlanmaya yardımcı olur

Çıplak uyumanın bir diğer faydası da sabahları gece kıyafetlerinizi çıkarıp günlük kıyafetlerinizi giymekle uğraşmanıza gerek kalmaması.

12. Her sabah duş almaya gerek kalmaz

Bazı geceler daha çok terlediğiniz ya da vücudunuz daha çok yağ ürettiği için sabah kalkar kalkmaz duşa girme ihtiyacı duyarsınız. Ama araştırmalar gösteriyor ki; çıplak uyunduğu takdirde insanların vücut ısısı daha alt seviyede olduğu için gece boyunca terleme ve yağ üretme eylemleri daha az gerçekleşiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.