Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Cips Kanser Yapar mı?

Piyasada yer alan birçok markaya ait olan cipsler insan vücudu için çok tehlikeli olan, zararlı bir yiyecektir. Cipsin zararını kanıtlamak için ABD de yapılan araştırmalar sonucunda, patates ya da diğer cips türleri içeriğinde yer alan akrilamid maddesi nedeniyle kansere neden olduğu kanıtlandı. Hatta bu araştırmanın raporu birçok internet sitesinde yayınlandı. Cipslerin içeriğinde yer alan patates miktarının çok azdır ve bu nedenle teknik olarak patates cipsi bile sayılmaz. Cipsin içeriğinde yer alan akrilamid maddesi, karbonhidrat açısından çok yoğun olan yiyecekler, yüksek ısıda pişirilmesi durumunda meydana gelir. Bu gıdaların pişirilmesi sonucunda üzerinde meydana gelen sarı ve kahverengi yüzey, akrilamid maddesinin içeriğinde bulunduğu anlamına gelir. Piştiği zaman akrilamid maddesini ortaya çıkaran ürünler arasında ekmek kabuğu, tos, kavrulmuş kuruyemişler ve kavrulmuş kahveler de bulunur. Patates cipslerinin kansere neden olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlandı ve cipsin kansere yol açmasının asıl nedeni, içeriğinde yer alan akrilamid maddesidir. Cipsin içerisinde yer alan akrilamid maddesi insan vücudunda kansere neden olmasının yanı sıra, aynı zamanda sinir hücrelerine de zarar verir. Biz de bu yazımızda cips kanser yapar mı sorusunu işleyeceğiz.

Cipslerin ve aynı zamanda karbonhidrat açısından zengin olan besinlerin içeriğinde yer alan akrilamid maddesi sadece kızgın yağda değil, fırında pişirilen gıdalarda da ortaya çıkar. Isının yüz derecenin üzerine çıktığı bütün pişirme yöntemlerinde akrilamid maddesi meydana gelir. Bu duruma karşı alınacak olan önlemler de çok fazla bir işe yaramayacaktır. Bütün tüm pişirme yöntemlerinin başarılı bir şekilde uygulanması durumda bile akrilamid maddesi alımı en fazla yüzde kırk oranında azalma gösterir. Yüksek ısıda pişirilen karbonhidrat oranı yüksek olan yiyeceklerin içeriğinde yer alan tek zararlı madde akrilamid değildir. Karbonhidrat oranı yüksek olan yiyeceklerin çok yüksek ısıda pişirilmesi sonucunda sekiz yüzden daha fazla kimyasal madde ortaya çıkar. Bu kimyasal maddelerin yüzde elli ikisinde kanserojen etkisi olduğu tespit edildi. Kanserojen etkisinin en fazla ve en tehlikeli olduğu durumlar ise et, et ürünlerinin gereğinden fazla pişirilip, yanma formuna gelmesiyle HCA, PAH kimyasal maddeleri ortaya çıkar. Bu kimyasal maddeler insan vücudunda iltihaplanma sonucunda kalp krizi, diyabet ve böbrek hastalıklarına neden olur.

Cips Kanser Yapar mı?

Cipslerin içeriğinde yüksek oranda yer alan akrilamid maddesi çok sık tüketilen birtakım yiyeceklerde de bulunur. Ancak en fazla kızarmış patates ve aynı zamanda mısır gevreğinde yüksek oranda bulunur. İnsanların cipsi çok fazla tüketmesi sonucunda akrilamid maddesi, insan vücudunda yoğun oranda birikir. Bu durumda iltihaplanmaya neden olan hs-CRP, IL-6 ve aynı zamanda oksijen radikalleri büyük oranda artmıştır. Ayrıca insan vücudunda iltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkan beyaz kan hücrelerinde de büyük bir artış görülür. Cipsin çok fazla tüketilmesi sonucunda insan vücudunda iltihabi reaksiyonlar, kalp krizi, kanser gibi birçok ciddi ve önemli hastalığa neden olur. Cips özellikle çocuklar için çok büyük bir tehlike olmaktadır. Çocukların geleceğini tamamen karartma gücüne sahiptir. Çocuklar için çok cazip bir tada sahip olan cipsleri, çocuklarından uzak tutmak, yemesine engel olmak gerekir. Çünkü cipsin içeriğinde bulunan zararlı kimyasal maddeler obezite, kalp hastalıkları ve aynı zaman kanser gibi önemli bir hastalığa neden olur. Doktorların yapmış olduğu açıklamalara göre, bir yetişkin günde yaklaşık olarak en fazla altı gr tuz ve altmış ben gr yağ tüketmesi gerekir. Bu durumda günde iki paket cips yiyen bir çocuk, bu oranların çok üzerinde tuz ve yağ almış oluyor.

Tüm çocukların çok severek yediği cipsler, aslında zehirden farksız bir durumdadır. Yüz gramlık pakete sahip olan cipste yer alan doymuş yağ oranı on ve trans yağ oranı ise 3 gr kadar olabiliyor. Tuz oranı da aynı şekilde 3 gr oluyor. Bir günde bir paket cips yiyen bir çocuk, yetişkin bireyin günlük tüketmesi gereken yağ, tuz oranına sahip oluyor. Doymuş yağ oranı tüketimi günlük olarak sadece 20 gr’dır, bu oranın aşılması durumunda obezite riski yüzde seksen, kalp rahatsızlığına yakalanma riski ise yüzde altmış oranında yükselir. Trans yağ ise insan vücudunda yer alan damarlarda tıkanmaya neden olarak, buna bağlı olarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini iki kat daha fazla arttırıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.